Dobra wiertarka udarowa - czyli jaka?

Wiertarki udarowe to elektronarzędzia, bez których wykonanie otworów w twardych materiałach jest prawie niemożliwe. Sprawdzają się nie tylko w zakładach i firmach, ale również w domowym warsztacie przy okazji remontu czy budowy altany ogrodowej. A jednak kupno wiertarki udarowej może przysporzyć niedoświadczonemu majsterkowiczowi nie lada kłopotu - jak kupić model wyposażony we wszystkie potrzebne funkcje? Na co zwracać uwagę przy wyborze wiertarki, jak dostosować sprzęt do swoich potrzeb? Oto krótki poradnik.

Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową?

Wiertarka udarowa to rodzaj wiertarki, który wyposażony jest w dodatkową funkcję – możliwość włączenia udaru. Udarem nazywamy system wytwarzania uderzeń następujących w szybkim rytmie. Pozwala on wykonać otwory w twardych materiałach – betonie, gresie, tworzywie sztucznym czy nawet w betonie.

Aby jednak móc efektywnie pracować w twardszych materiałach i odczuwać komfort pracy, musisz wybrać taki model, który odznacza się odpowiednią mocą, wygodną regulację prędkości, ergonomiczny uchwyt pokryty materiałem antypoślizgowym i wreszcie wyposażoną w konkretny system zasilania. Warto zwrócić uwagę choćby na model Festool PDC 18/4 Li-Basic, który cechuje prędkość obrotowa i duża moc idealne do zadań wykonywanych w każdym gospodarstwie domowym, a do tego niska waga i ergonomiczna budowa.

Do czego będzie Ci potrzebna wiertarka udarowa?

Do wiercenia otworów oczywiście! A w czym i w jakim celu? Mechanizmy elektropneumatyczne zastosowane w wiertarkach udarowych pozwalają, jak już wspomnieliśmy, na pracę w twardych materiałach, na przykład drewnie, gresie, betonie, pustaku, cegle czy metalu, ale świetnie sprawdzą się również w pracy z tworzywem sztucznym.

Jeśli więc potrzebujesz wiertarki do wiercenia otworów pod montaż armatury łazienkowej, haków w ścianie, osadzenia w betonie lub cegle kotew pod budowę altany albo tarasu i nie wiesz jaką wiertarkę wybrać, to zwróć uwagę na ten model Festool PDC 18/4 Li. To rewelacyjna młotowiertarka o mocy wystarczającej do sprawnego wykonania otworów z wymienionych materiałach.

mężczyzna pracujący wiertarką

Typ zasilania

Wiertarki udarowe mogą być wyposażone w akumulatorowy lub sieciowy typ zasilania. Sieciowe to urządzenia o większej mocy niż akumulatorowe i dlatego częściej wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach i zakładach. To nie znaczy jednak, że nie warto kupić wiertarki udarowej zasilanej akumulatorowo – po prostu specyfika pracy nią jest nieco inna.

Wiertarki udarowe akumulatorowe

Wiertarki akumulatorowe idealnie sprawdzają się w czasie majsterkowania, powinien więc znaleźć się na wyposażeniu każdego domu – ten typ zasilania pozwala na wiercenie niezależnie od dostępności do źródła zasilania. Akumulatorowa wiertarka z udarem to urządzenie całkowicie mobilne i wyposażone w dużą moc pozwalającą na tworzenie otworów w drewnie, betonie i kamieniu, ale warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora w wybranym modelu – im jest ona większa, tym dłuższy czas wiercenia bez konieczności ładowania baterii.

Wiertarki zasilane z sieci

Drugi typ zasilania to zasilanie sieciowe. Sieciowy rodzaj młotowiertarki sprawdza się w przypadku dostępności gniazdka elektrycznego i przeznaczony jest do wiercenia otworów w najtwardszych materiałach, na przykład zbrojonym betonie lub stali. Jej moc pozwala na wiercenie otworów o dużej średnicy i jest to elektronarzędzie przeznaczone raczej dla profesjonalistów intensywnie pracujących wiertarką.

Jakiej mocy wiertarki potrzebujesz?

Moc to cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to ona bowiem zapewnia nam odpowiednią efektywność wiercenia.

Moc wiertarki zależeć powinna od rodzaju obrabianego materiału i od tego, jaka jest maksymalna średnica planowanych otworów. Jeśli potrzebujesz sprzętu do wiercenia hobbystycznego i domowych remontów, możesz śmiało celować w typ zasilania akumulatorowy o mocy 400 – 650 W. Wówczas maksymalna średnica otworów wynosi ok. 15 mm.

Jeśli jednak planowana przez Ciebie maksymalna średnica wiercenia jest większa, wówczas lepiej sprawdzi się sprzęt o mocy powyżej 800 W.

Jaką wiertarkę kupić – co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę kupując wiertarkę udarową?

To oczywiście nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu. Oto inne cechy i funkcje wiertarki udarowej, których obecność należy sprawdzić.

Wyłączanie udaru

Młotowiertarka wyposażona w funkcję wyłączania udaru staje się bardziej uniwersalnym narzędziem – nie w każdym bowiem materiale trzeba i można używać udaru – do drewna nie jest on w ogóle potrzebny. Przydać się może również funkcja wyłączania obrotów dłuta lub wiertła, a pozostawienie samego udaru.

nawiercanie otworu w betonie

Z samym udarem, to znaczy jego mechanizmem, także sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Rodzaje mechanizmów mogą być dwa – mechaniczny i ślimakowy. Udar wykonywany mechanicznie opiera się na obecności dwóch zębatek poruszających się w przeciwne strony. W przypadku udaru ślimakowego ruch następuje dzięki pracy suwnicy.

Waga urządzenia

Istotną kwestią jest również waga i typ uchwytu, które mają bezpośredni wpływ na komfort odczuwany w czasie pracy – a wiercenie nie jest pracą prostą. Jeśli więc nie masz zbyt dużego doświadczenia i tężyzny fizycznej, wybierz sprzęt o możliwie najniższej wadze, np. 2 kg.

Wiertła

Wiertło i wkręty są niezbędne – to oczywiste. Kupując sprzęt upewnij się, że masz zestaw wierteł pasujących do niego lub, jeśli nie masz, zamów je koniecznie. Najlepiej od razu wybierz wiertła przeznaczone do różnych materiałów i takie o różnych średnicach – wówczas żadne zadanie Cię nie zaskoczy.

Podsumowanie

Jak sama nazwa wskazuje, wiertarka udarowa przeznaczona jest do wiercenia i wyposażona jest w dodatkową funkcję – udar. Znajduje zastosowanie w pracy z całą gamą twardych tworzyw i materiałów, zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i domowych warsztatach. Teraz już wiesz, jak kupić taką, która będzie dobrze spełniała swoje zadania.