Cięcie materiałów izolacyjnych - jakich narzędzi użyć?

Cięcie materiałów izolacyjnych może okazać się nie lada wyzwaniem. Do ich przycinania czasami można użyć narzędzi ręcznych takich jak specjalny nóż, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Zarówno do obróbki elastycznych materiałów izolacyjnych, jak i tych twardych mogą posłużyć nam specjalne elektronarzędzia! Jak więc przycinać miękkie włókna drzewne, a jakich narzędzi i akcesoriów będziemy potrzebować do przecinania płyt poliuretanowych? Czym z kolei najlepiej będzie przyciąć styropian lub korek izolacyjny? Sprawdź koniecznie!

Najważniejsze parametry materiałów izolacyjnych

Do najpopularniejszych materiałów izolacyjnych zaliczyć można:

  • styropian,
  • wełnę mineralną,
  • piankę PUR i płyty poliuretanowe.

Takie materiały stosowane są w budynkach zarówno jako termoizolacja, jak i izolacja akustyczna, pozwalająca tłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Jednym z najważniejszych parametrów fizykochemicznych, które powinny charakteryzować materiały izolacyjne, jest współczynnik przewodzenia ciepła, nazywany lambadą. Im współczynnik ten jest wyższy, tym izolacyjność cieplna wybranego produktu będzie większa. Dzięki temu mamy możliwość budowy bardziej energooszczędnych domów, a co za tym idzie, mniejszych strat finansowych związanych z utrzymaniem takiego budynku.

Do ważnych parametrów zalicza się również klasę reakcji na ogień (najwyższe klasy niepalnych materiałów to A1 i A2) i wspomnianą już izolacyjność akustyczną.

Jak dobrać narzędzie do cięcia materiałów izolacyjnych?

Na rynku znajdziemy wiele materiałów izolacyjnych, które różnią się między sobą parametrami. Ciężko jednak skupić się na jednym z nich, dlatego najlepiej wyodrębnić najprostszy podział takich materiałów, czyli ten na materiały izolacyjne miękkie i twarde. Dzięki temu wybór odpowiedniego narzędzia do cięcia będzie znacznie łatwiejszy. Twardy materiał izolacyjny to np. poliuretan, z kolei miękki materiał izolacyjny to m.in. wełna mineralna czy miękkie włókna naturalne.

Wełna mineralna

Wełnę mineralną i szklaną można przycinać ręcznie. Takie docinanie można wykonać, używając głównie standardowego noża do tego rodzaju materiałów, wyposażonego w ząbkowane ostrze. To powszechnie stosowane narzędzia. Pamiętajmy jednak, że wybrany produkt nie powinien szarpać krawędzi wełny. W takiej pracy można pomóc sobie poziomicą lub szeroką deską, która ułatwi dokładne przycięcie. Jeżeli nie posiadamy specjalnego noża, do jednorazowego przycięcia można wykorzystać piłę tnącą do cięcia twardych płyt.

Pamiętajmy jednak o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa przy cięciu i użyciu wełny mineralnej. Nośmy przy takiej pracy odzież ochronną, okulary, rękawice i nakrycie głowy, a twarz zabezpieczmy maseczką przeciwpyłową. Wszystkie odpady wełny usuńmy odkurzaczem, a po zakończonej pracy dokładnie umyjmy ręce i twarz.

Każdy, kto próbował ciąć wełnę mineralną, wie, że nie jest to materiał zbyt przyjemny w dotyku, a cięcie ręczne bywa bardzo trudne, szczególnie wraz ze wzrostem grubości materiału. Można więc zaopatrzyć się w narzędzia akumulatorowe. Akumulatorowa pilarka pozwoli nam na szybkie i łatwe cięcie izolacji i znacznie przyśpieszy pracę. Zaopatrzmy się więc w pilarkę z brzeszczotem o szlifie falistym. Bardzo twardą wełnę mineralną można z kolei ciąć brzeszczotem z zębem otwartym lub pilarką mieczową, co zapewni nam maksymalny komfort pracy.

Styropian

To materiał izolacyjny, do którego cięcia przeznaczone są noże, piły i pilarki. Styropian można ciąć za pomocą brzeszczotów z niewielkimi ząbkami.

Warto jednak uważać, by narzędzie się nie nagrzało, ponieważ wówczas na styropianie może pojawić się linia falista, a materiał będzie się wyginał.

Kolejnym sposobem jest użycie drutu oporowego i lutownicy. Jest to jednak sposób dla tych, którzy przycinają styropian tylko okazyjnie i nie mają dużych wymagań, ponieważ metoda ta nie nadaje się do wykonywania precyzyjnych cięć.

mężczyzna układający styropian na zewnętrznej ścianie budynku

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest nóż termiczny. To najprościej mówiąc, wersja ręczna plotera termicznego. Ostrze noża nagrzewa się do określonej temperatury, dzięki czemu skutecznie tnie wybrany materiał. Warto jednak wybierać noże z regulowaną temperaturą.

Ostatnią propozycją jest ploter termiczny do cięcia materiałów izolacyjnych. To specjalistyczny sprzęt, który pozwala na przycięcie zarówno styropianu zwykłego, jak i grafitowego. Narzędzie to umożliwia cięcie materiałów izolacyjnych, jednak jest dosyć skomplikowane i przeznaczone raczej dla specjalistów.

Płyty poliuretanowe

Przetwarzanie i obróbka tego typu materiałów izolacyjnych jest bardzo wymagająca, dlatego konieczne jest stosowanie nowoczesnych narzędzi tnących, które pozwolą nam uzyskać dokładność cięcia. Do takich prac często wykorzystywane są więc pilarki mieczowe. Za pomocą takiej pilarki dotniemy twardą izolację poliuretanową, a także płyty z pilśni czy polistyrenu.

Cięcie izolacji z poliuretanu i polistyrenu, a niekiedy także twardej wełny mineralnej, może odbywać się też za pomocą pilarki akumulatorowej z brzeszczotem z zębem otwartym. Warto też skorzystać ze stołu przyssawkowego.

Materiały z włókien naturalnych

Do materiałów izolacyjnych z włókien naturalnych zaliczyć można włókna drzewne, a także konopie czy korek. Do cięcia elastycznych materiałów izolacyjnych, ale i tych sprężystych dobrze sprawdzi się pilarka strunowa lub inne narzędzie przeznaczone do obróbki materiałów izolacyjnych, z brzeszczotem o szlifie falistym. Do twardych materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych zastosujmy pilarkę mieczową. Do cięcia płyt korkowych możemy użyć z kolei specjalnego noża.

Niezawodna jest też akumulatorowa pilarka Festool ISC 240, przeznaczona do cięcia materiałów izolacyjnych. Dzięki niej wykonamy perfekcyjne cięcie nie tylko płyt PUR, ale i elastycznych materiałów izolacyjnych (włókna mineralne i włókna naturalne) oraz twardych włókien mineralnych (włókna drzewne i włókna konopne).

Pilarki – świetna alternatywa dla narzędzi ręcznych!

Pilarki mieczowe, które łączą w sobie zalety piły łańcuchowej i ręcznej pilarki tarczowej są przeznaczone do cięcia twardych materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych oraz płyt PUR. Zapewniają precyzyjność i dokładność pracy. To sprzęt niezwykle przydatny podczas prac wykończeniowych. Takie pilarki są łatwe w obsłudze zarówno przez osobę początkującą, jak i fachowców. To poręczne i niezwykle wygodne narzędzia, które znacząco przyspieszają naszą pracę.

narzędzia stolarskie

Alternatywą jest również akumulatorowa pilarka do materiałów izolacyjnych ISC 240, która będzie dobrym wyborem, jeżeli mamy do czynienia z trudnymi do cięcia elastycznymi materiałami izolacyjnymi. To doskonałe uzupełnienie asortymentu Festool. Pozwala na obróbkę elastycznych materiałów z włókien mineralnych oraz naturalnych, a jej głębokość cięcia sięga do 350 mm. Brzeszczot ze szlifem falistym umożliwi cięcie materiałów izolacyjnych elastycznych, a brzeszczot z zębem rozwartym poradzi sobie z cięciem wełny kamiennej czy płyt PUR. Pamiętajmy, by skorzystać też ze stołu przyssawkowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając narzędzie do cięcia materiałów izolacyjnych?

  • Parametry pracy – zanim wybierzemy narzędzie akumulatorowe do cięcia izolacji, zwróćmy uwagę na parametry pracy urządzenia i wydajność silnika. Pilarka zasilana z wydajnych akumulatorów będzie znacznie dłużej pracować. Ważna jest też odpowiednia moc i duża wytrzymałość produktu. Wybierajmy narzędzia o ergonomicznej konstrukcji, które zwiększają wytrzymałość pilarki i wygodę pracy.
  • Komfort pracy – do cięcia twardych materiałów warto wybrać sieciową pilarkę mieczową. Na rynku dostępne są też modele pilarek, które nie potrzebują zasilania sieciowego. Zasilanie akumulatorowe jest gwarancją komfortu pracy np. na wysokościach. To znacznie ułatwia poruszanie się po budowie. Bardzo ważna jest także wyważona konstrukcja narzędzia, która ułatwia nam obsługę w trudno dostępnych miejscach.
  • Rodzaj ostrza w pilarce – zwróćmy także uwagę na dobór ostrzy w pilarkach akumulatorowych. Cięcie materiałów izolacyjnych, które są twarde, przebiega nieco inaczej niż cięcie tych elastycznych i miękkich. Co więcej, obecnie wiele narzędzi posiada regulowaną długość brzeszczotu (z 240 na 350 mm), co daje nam możliwość swobodnego przecinania nawet grubych izolacji. Wybierajmy narzędzia pozwalające na cięcie izolacji o różnych grubościach i szybką wymianę ostrza w zależności od grubości materiału.

Podsumowanie

Materiały do izolacji elewacji (w tym izolacji ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także do izolacji dachu, izolacji poddasza oraz wygłuszenia pomieszczenia) czasami wymagają przycięcia. Cięcie materiałów izolacyjnych może przebiegać z wykorzystaniem narzędzi ręcznych dostosowanych do rodzaju ciętego materiału lub przy pomocy urządzenia mającego zasilanie akumulatorowe, albo też pilarki mieczowej.

Akumulatorowa pilarka pomoże nam dokładnie pociąć materiał i pozwala uzyskać precyzyjne cięcia. Za pomocą pilarki możemy przyciąć płyty PUR, wełnę czy materiały z włókien naturalnych. Pamiętajmy jednak, by dobrze dobierać sprzęt lub ostrza do rodzaju i twardości obrabianych materiałów, a to z pewnością ułatwi naszą pracę!