Izolacja natryskowa - sposób na szybkie ocieplenie budynku

Właśnie skończyłeś budowę nowego domu lub planujesz termomodernizację starszego budynku i zastanawiasz się jaki rodzaj izolacji termicznej wybrać? Postaw na nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie - izolację pianką PUR. Poznaj jej właściwości i zastosowanie oraz najważniejsze zalety, które decydują o jej popularności.

Na czym polega izolacja natryskowa?

Obecnie jest to najszybsza metoda izolacji termicznej budynków. Pianka natryskowa składa się z dwóch komponentów – izocyjanianu i poliolu. Początkowo mają one postać płynną, ale w chwili połączenia ze sobą w pistolecie natryskowym przechodzą w stały stan skupienia, równocześnie powiększając swoją objętość. Dzięki temu pianka poliuretanowa szczelnie pokrywa i wypełnia przestrzenie.

Pianą PUR można wykonać ocieplenie natryskowe poddaszy, ścian oraz zaizolowania mostków termicznych, wykorzystuje się ją również do zewnętrznych systemów izolacji natryskowej. Jest to więc wszechstronna izolacja, która zapewnia lepsze właściwości termoizolacyjne budynku i efektywnie ogranicza straty ciepła.

Ocieplanie natryskowe wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – wykorzystuje się agregaty podobne do agregatów do malowania ścian czy agregatów do gładzi i szpachli oraz oczywiście pistoletów natryskowych o specjalnej konstrukcji.

poddasze ocieplone metodą natryskową

Rodzaje piany poliuretanowej

Piana poliuretanowa PUR występuje w dwóch wariantach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym. Każdą z nich wykonuje się izolacje natryskowe, ale w nieco innych okolicznościach.

Piana otwartokomórkowa – czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie?

Pianka otwartokomórkowa to najczęściej wykorzystywany rodzaj pianki, która po aplikacji przyjmuje strukturę gąbki. Jest bardzo lekka (nawet 8 – 10 razy lżejsza niż wełna mineralna) i ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną, choć nieco niższą od pian zamkniętokomórkowych. Jej istotną zaletą jest fakt, iż jest paroprzepuszczalna – odprowadza wilgoć z przegrody do środowiska, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów.

Piana zamkniętokomórkowa – właściwości i zastosowanie

Pianka zamkniętokomórkowa jest cięższa i ma wyższą izolacyjność termiczną i jest przeznaczona do wykonywania zewnętrznych systemów izolacji natryskowej. Stanowi więc alternatywę dla styropianu i płyt poliuretanowych. Można na nią nałożyć tynk i wymalować wykorzystując agregat do malowania elewacji.

Zalety piany poliuretanowej

Izolacja natryskowa jest technologią stosunkowo nową, ale dzięki swoim licznym zaletom jest chętnie wykorzystywana zarówno przez samych inwestorów, jak i przez firmy oferujące izolację budynków. Może być stosowana wszędzie – zarówno na nowych, jak i starych konstrukcjach. Pianka poliuretanowa posiada doskonała lepkość (wysoką przyczepność) i bardzo długą żywotność, więc pod warunkiem dobrego przygotowania powierzchni i wysokiej jakości wykonania, przez wiele lat będzie tworzyć na konstrukcji budynku trwałą warstwę izolacji.

Warto także wspomnieć, że izolacje natryskowe dobrze współpracują ze wszystkimi nowoczesnymi materiałami budowlanymi i są wszechstronne – nadają się zarówno do ocieplenia stropu, mostków termicznych, jak i ocieplenia ścian. Ocieplanie pianką poliuretanową pozwala więc zaoszczędzić czas i pieniądze – wystarczy zamówić jeden lub dwa rodzaje piany oraz agregat lub profesjonalną ekipę. Sama praca metodą natryskową zajmuje o wiele mniej czasu niż ręczne układanie innego rodzaju materiałów izolacyjnych.

pomieszczenie ocieplone natryskowo

Właściwości izolacyjne piany poliuretanowej i innych dostępnych materiałów

Piana poliuretanowa PUR ma bardzo dobre właściwości izolacyjne – izolacja termiczna piany otwartokomórkowej wynosi λ = 0,036-0,040 W/(mK), natomiast zamkniętokomórkowej λ = 0,023-0,029 W/(mK). Dla porównania izolacyjność wełny mineralnej wynosi od 0,032 do 0,038 W/(mK), a tradycyjnego styropianu λ ≤ 0,040 W/(mK). Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest grubość warstwy izolacyjnej – w przypadku wełny mineralnej czy styropianu, aby osiągnąć izolacyjność piany PUR, potrzebne są grubsze warstwy.

Technika aplikacji piany poliuretanowej

Izolacja natryskowa jest najszybszym obecnie sposobem izolacji budynków i to jest właśnie jeden z czynników, które zadecydowały o jej wciąż rosnącej popularności wśród inwestorów. Zwykle bowiem lubią oni, i trudno się temu dziwić, aby wszelkiego rodzaju prace przebiegły sprawnie. Piankę PUR rzeczywiście aplikuje się błyskawicznie (w porównaniu z wełną czy styropianem) – w ciągu 8 godzin doświadczona ekipa przeszkolonych pracowników ociepli nią nawet 170 – 200 m2 powierzchni.

Należy pamiętać, że pianą PUR ocieplać należy czyste, odpylone i suche podłoże, tylko wtedy jej przyczepność do ocieplanych powierzchni będzie zadowalająca. Warto sprawdzić poziom wilgotności podłoża aby mieć pewność, że nie jest zbyt wilgotne.

Jedną z wielu istotnych zalet piany jest fakt, iż jej aplikacja nie wymaga przygotowania stelażu, kleju czy folii, ani stosowania innych tradycyjnych sposobów mocowania. Wystarczy po przygotowaniu podłoża opryskać wybraną powierzchnię warstwą pianki i odczekać chwilę aż materiał spieni się i spęcznieje. Przez wiele lat nie zmienia swojej objętości, nie trzeba się więc obawiać, że powstaną w jej warstwie ubytki. Warto też dodać, że pianka poliuretanowa nie stanowi przyjaznego środowiska do bytowania pleśni i grzybów oraz małych, lecz uciążliwych i niszczycielskich szkodników takich jak myszy czy kuny.

Izolacja natryskowa ma przewagę nad tradycyjnymi systemami ocieplania budynków w jeszcze jednej kwestii. Otóż, układając wełnę lub styropian nie unikniemy powstawania szpar i szczelin między poszczególnymi ich płatami – nawet jeśli są bardzo wąskie, to jednak są i wpływają negatywnie na izolacyjność przegrody. Pianka PUR tworzy monolit, szczelnie otulając ocieplaną konstrukcję i wypełniając najmniejsze nawet zakamarki. To z kolei zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz powodując oczywiste i niepotrzebne straty energii.

Palność piany PUR

Piana poliuretanowa jest materiałem palnym wprawdzie, ale również samogasnącym – według europejskiej normy PN-EN 13501-1 zwykle należą do klasy E pod względem palności. Do tej samej klasy należy styropian, natomiast wełna mineralna należy do klasy A1 lub A2 oznaczających materiał niepalny. Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową pod względem zagrożenia pożarowego nie różni się niczym od ocieplania styropianem.

Dodatkowo osłonięcie warstwy pianki PUR płytami karton – gipsowymi (a tak przecież prezentuje się klasyczny system budowy przegród wewnątrz budynków mieszkalnych) ogranicza znacząco ryzyko zapalenia i rozprzestrzeniania się ognia w piance. Tak skonstruowana przegroda zyskuje klasę B-s1, d0, co oznacza, że jest niezapalna, prawie nie emituje dymu i nie wytwarza płonących kropli lub cząstek.

Podsumowanie

Izolacja natryskowa to najlepszy sposób aby szybko i bez bałaganu cieszyć się ciepłym domem bez strat ciepła. Technologia ta ma wiele zalet, spośród których tylko część udało nam się omówić. Jedno jest pewne, cieszy się wciąż rosnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić.