Jak przygotować ścianę do malowania krok po kroku?

Jeśli planujesz malowanie ścian w swoim domu - musisz wiedzieć, że aby osiągnąć trwały i estetyczny efekt, nie wystarczy po prostu nanieść wałkiem warstwy farby na ścianę. Zanim przejdziesz do etapu malowania, czeka Cię sporo pracy w ramach przygotowania ścian. Jakie to prace i w jakiej kolejności należy je przeprowadzić? Czy naprawdę są konieczne? Czym nakładać farbę, aby malowanie ścian poszło sprawnie i dało ładny efekt? Zachęcamy do lektury.

Przygotowania do malowania – jaki mają sens?

Przygotowanie ścian do malowania ma bardzo głęboki sens – jego celem jest oczyszczenie powierzchni, wyrównanie jej i zwiększenie przyczepności. Jeśli pomalujesz zabrudzoną, tłustą ścianę, świeża farba pokryje się plamami i grudkami kurzu czy zanieczyszczeń. Jeśli natomiast ściana będzie pokryta starymi warstwami farb – nowa powłoka może pękać i odpryskiwać. A jeśli postanowisz nie szpachlować ściany przed malowaniem – każde wgłębienie, rysa i zadrapanie staną się doskonale widoczne. Przygotowanie ścian do malowania to, jak sam widzisz, czynność, której nie wolno zaniechać.

Jak przygotować ściany do malowania?

Najlepszą sytuacją jest ta, gdy malujemy ściany po raz pierwszy. Wówczas wystarczy je omieść z pyłu i kurzu szczotką i zagruntować, a następnie pomalować. Gorzej, jeśli podejmujesz się ich ponownego malowania – czyli musisz malować ścianę, na której są stare powłoki. Wówczas przygotowanie ściany staje się procesem wieloetapowym. Zanim więc pobiegniesz do sklepu czy wypożyczalni po agregat malarski – sprawdź jak przygotować ścianę do malowania.

Pierwszym etapem przygotowań jest usunięcie starych warstw farb słabo  trzymających się podłoża. Jednak nie zawsze jest to konieczne. Jak to ocenić? Wystarczy, że wybierzesz kilka fragmentów ściany i przykleisz do nich taśmę klejącą, a następnie zerwiesz ją energicznym ruchem. Jeśli zostały na niej kawałki powłoki, to znaczy, że starą farbę należy usunąć. Możesz to zrobić poprzez jej namoczenie i zeskrobanie szpachelką, zastosować specjalne preparaty przeznaczone do tego celu lub użyć szlifierki oscylacyjnej.

Mycie ścian

To również bardzo istotny etap – dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się tłustych plam, które inaczej przesiąkłyby przez farbę. Czym umyć ściany? Najlepiej ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na przykład ze specjalnym mydłem malarskim, które doskonale usuwa zabrudzenia. Jeśli akurat nie masz go pod ręką, wykorzystaj inny odtłuszczający detergent, na przykład szare mydło.

Ściany można myć za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki i wykonując ruchy od góry do dołu. Na koniec warto zmyć ją jeszcze raz, czystą wodą. Zanim przejdziesz do kolejnego etapu przygotowań, zaczekaj aż ściany dobrze wyschną – możesz otworzyć okna, aby obniżyć wilgotność powietrza i proces ten przyspieszyć.

W czasie mycia zwróć szczególną uwagę na ewentualną obecność wykwitów pleśni i grzybów. Jeśli się pojawiły – usuń je wraz z pokrytym przez nie tynkiem, a następnie zastosuj preparat grzybobójczy.

Teraz koniecznie zabezpiecz podłogi i listwy przypodłogowe, okna, drzwi i włączniki światła przed przypadkowym zachlapaniem farbą. Użyj do tego folii malarskiej oraz taśmy – starannie owiń także meble i sprzęty, których nie dałeś rady usunąć z pomieszczenia.

Wyrównywanie powierzchni – szpachlowanie ścian

Aby dobrze przygotować ściany do malowania, musisz wyrównać ich powierzchnię, usuwając zarysowania, drobne pęknięcia i ubytki – zrobisz to za pomocą masy szpachlowej. To kolejny etap prac, którego nie powinieneś pomijać, jeśli chcesz mieć idealnie gładkie i eleganckie ściany.

W wiaderku przygotuj masę szpachlową według instrukcji podanej na opakowaniu przez jej producenta. Jeśli wolisz prostsze i szybsze rozwiązania – możesz w sklepie budowlanym kupić gotową masę. Za pomocą szpachelki wypełniaj masą szpachlową wszelkie wgłębienia, rysy i pęknięcia – dobrze dociskaj szpachelkę w czasie pracy i prowadź ją tak, aby na powierzchni ściany została jej jak najmniejsza ilość.

Ściany pokryte starymi warstwami farb w czasie mycia (po gruntowaniu i malowaniu również) mogą pokryć się pęcherzami. Jeśli pukniesz w taki pęcherz palcem, pojawi się charakterystyczny pusty dźwięk. Nie ma niestety innego wyjścia jak wyciąć ten fragment, a do wypełnienia powstałego ubytku konieczna jest szpachla naprawcza.

Kiedy już wszystkie luki i dziury zostały zaszpachlowane, musisz poczekać, aż masa szpachlowa wyschnie, a następnie zeszlifować powierzchnię ścian papierem ściernym. Na początku pracy użyj papieru gruboziarnistego aby szybciej i efektywniej usunąć naddatki masy. Na koniec zaś wybierz drobny papier ścierny, który pozwoli Ci uzyskać idealnie gładką, równą powierzchnię.

Zamiast papieru ściernego, możesz użyć szlifierki lub tak zwanej żyrafy – pamiętaj jednak, że praca takim sprzętem wymaga pewnej wprawy. Jeśli dociśniesz ją zbyt mocno lub za długo przytrzymasz w jednym miejscu, pojawią się ubytki i trzeba będzie znów równać ścianę. Kiedy już podłoże jest równe i gładkie, możemy przystąpić do kolejnego etapu prac – a jest nim gruntowanie ściany.

Gruntowanie ścian

Zastosowanie gruntu ma na celu przede wszystkim zapewnić optymalną przyczepność farby. Z zasady gruntować należy ściany wcześniej niemalowane – użyj więc gruntu zarówno wtedy, jeśli usunięta została przez Ciebie stara farba, jak i wtedy, gdy szpachlowałeś ubytki (w takim przypadku wystarczy zagruntować jedynie zaszpachlowane miejsca). Alternatywą dla ścian wcześniej malowanych, na których nie było konieczności wykonania poprawek, jest farba podkładowa.

Gruntowania wymagają również nowe ściany wykonane z materiałów o wysokiej chłonności, czyli płyty gipsowo – kartonowe oraz tynki gipsowe. Sama praca jest bardzo prosta, wystarczy wałek lub pędzel i odpowiedni preparat gruntujący.

Szpachlowanie nierówności ścian

Czym i jak malować ściany?

Już wiesz jak przygotować ściany do malowania w zależności od stanu i rodzaju podłoża. Teraz czas abyś dowiedział się, jakie narzędzia przydadzą Ci się do samego malowania – pędzel? Wałek? A może bardziej zaawansowane urządzenia, dzięki którym poradzisz sobie z malowaniem znacznie szybciej i mniejszym wysiłkiem?

Agregat malarski

Idealnie nadaje się do malowania dużych powierzchni ze względu na swoją wysoką wydajność. Często znajduje się na wyposażeniu firm remontowych. To profesjonalny i kosztowny sprzęt, a więc jego zakup na potrzeby jednego remontu jest zupełnie nieuzasadniony finansowo. Znacznie lepszym wyjściem jest jego wynajęcie.

Elektryczny pistolet do malowania

W warunkach domowych najlepiej użyć pistoletu. Elektryczny pistolet do malowania świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku malowania ścian w domu, ale także do elewacji, altan ogrodowych, ławek i innych elementów architektury ogrodowej. Jest stosunkowo lekki i prosty w obsłudze, a jego wydajność pozwala szybko uporać się z malowaniem.

Pędzel i wałek

To oczywiście najtańsza opcja, ale na pewno nie najprostsza. Do malowania będzie Ci potrzebny nie tylko zestaw wałków lub pędzli różnej wielkości, ale także kuweta malarska, kij teleskopowy i wiaderka. Praca też do najlżejszych nie należy, a więc robienie przerw na odpoczynek spowolni Twoje postępy.

Jeśli więc planujesz w miarę szybki remont, decyduj się na użycie pistoletu. Czyszczenie ścian, gruntowanie i naprawa ubytków prawie na pewno zajmą Ci więcej czasu niż planowałeś.

Podsumowanie

Malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża – tutaj nie ma drogi na skróty. Przyspieszyć za to możesz samo malowanie poprzez wybór odpowiednich narzędzi.


Agregat malarski Titan Capspray 8500

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Capspray 8500 to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie turbinowe do natrysku różnego rodzaju powłok. Idealne do małych projektów.
Technologia:HVLP
Silnik:230V
Turbina:4-stopniowa
Masa:10 kg
Zobacz więcej
Urządzenie malarskie FC 9900

Urządzenie malarskie FC 9900

Profesjonalne urządzenie do malowania przy niskim ciśnieniu. FC 9900 to wydajne i efektywne urządzenie pozwalające zminimalizować utratę materiału nawet do 50% oraz zredukować czas potrzebny na wykonanie pracy o 60% (w porównaniu do malowania pędzlem lub wałkiem).
Turbina:5-stopniowa
Napięcie:230V/50Hz
Ciśnienie:0,68 bar
Głośność:73 dB (A)
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W 95

Pistolet malarski Wagner W 95

Niewielkich rozmiarów pistolet malarski Wagner W85 do malowania emaliami, lakierobejcami, impregnatami, olejami do drewna oraz emaliami antykorozyjnymi. Szybkie malowanie i dobra impregnacja drewna.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:140 g/min
Maks. lepkość farby:60 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150 doskonale sprawdzi się do nanoszenia emalii, lakierobejc, impregnatów, olejów do drewna czy emalii antykorozyjnych. Malowanie już przy ciśnieniu 1 bara, dzięki czemu pylenie ograniczone jest do minimum. Precyzyjne malowanie detali.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:0-140 ml/min
Maks. lepkość farby:100 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski o szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno przy pracach małych jak i dużych. Precyzyjne dostosowanie ilości farby umożliwia malowanie także delikatnych elementów. Idealny do nanoszenia środków ochrony antykorozyjnej na podwozia pojazdów.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:20-350 g/min
Maks. lepkość farby:280 DIN-s
Moc atomizacji:110 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Doskonały do malowania farbami ściennymi, ługami, środkami powłokowym, rozpuszczalnikowymi i wodorozcieńczalnymi lakierami, farbami podkładowymi. Technologia HVLP zapewnia minimalne pylenie, co pozwala malować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:5 mkw w 12min
Maks. lepkość farby:90 DIN/s
Moc atomizacji:65 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W890

Pistolet malarski Wagner W890

Wagner W890 pracuje z farbami ściennymi: emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi, a także fasadowymi. Minimalne pylenie gwarantuje technologia HVLP. Perfekcyjnie pomalowana powierzchnia w krótkim czasie. Pistolet przeznaczony do prac małych i dużych.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:w pełni regulowana, 0-400 ml/min
Maks. lepkość farby:wszystkie konwencjonalne materiały bez rozcieńczania
Moc atomizacji:25 - 200 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W570 Flexio Wall Perfect

Pistolet Wagner do malowania ścian W570 Flexio Wall Perfect

Półprofesjonalny agregat malarski jakim jest Pistolet Wagner W570 Flexio Wall Perfect to niezawodny pistolet natryskowy, dostępny w atrakcyjnej cenie. Jest urządzeniem dla każdego, kto ceni sobie szybkie i efektywne malowanie ścian. Ręczny pistolet malarski do malowania ścian wewnętrznych, sufitów, elewacji, a także nanoszenie farb o małej lepkości. Jednolita powłoka i doskonałe pokrycie powierzchni. Wagner W570 Flexio przeznaczony jest do małych i dużych projektów. Jest jednym z najlepszych sprzętów w swojej kategorii.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:0-500 ml/min
Moc atomizacji:100 i 200 W (dwubiegunowy potencjometr)
Pobór mocy:630 W
Zobacz więcej