Malowanie pasów na ścianie — sposoby na równe paski

Gustujesz w nietypowych aranżacjach wnętrz? Nie masz pomysłu na udekorowanie ściany w pokoju? A może myślisz nad odświeżeniem pomieszczenia i nadaniem mu nowoczesnego wyglądu? Jeśli tak, być może spodoba Ci się pomysł, aby pomalować ścianę w pasy! W tym tekście znajdziesz praktyczny poradnik, jak wykonać takie nietypowe malowanie samodzielnie, aby uzyskać idealny efekt!

Ściana w pasy — w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej

Malowanie pasów na ścianie to trend, który od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Projektanci polecają taki zabieg szczególnie w pomieszczeniach o małych wymiarach. Pasy pomagają optycznie zmienić proporcje ścian, przez co pokój wydaje się być bardziej przestronny. Ponadto można je łączyć z rozmaitymi stylami aranżacyjnymi, np.:

  • vintage,
  • skandynawskim,
  • industrialnym,
  • morskim,
  • art déco.

Pasy na ścianie pasują właściwie do każdego pomieszczenia, od korytarza, przez łazienkę, aż po salon. Pełnią funkcję dekoracyjną, sprawiając, że dotąd „nudna”, jednokolorowa ściana zyskuje zupełnie nowy, elegancki wygląd. Mogą stanowić zarówno subtelne tło dla wystroju pokoju, jak i jego wyrazisty akcent, dodający mu charakteru. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i doboru właściwych barw farb ściennych.

pasy na ścianie pionowe

Pasy pionowe

Pionowe pasy optycznie podwyższą wnętrze, stąd też warto zastosować je w pomieszczeniach o dosyć niskich sufitach. Świetnie sprawdzają się na ścianach bezpośrednio rzucających się w oczy i takich, na których tle nie stoją żadne meble (np. w korytarzu). Ich szerokość może być różna, od wąskich, kilkucentymetrowych, po naprawdę szerokie mające nawet kilkadziesiąt centymetrów.

pasy pionowe w sypialni

Pasy poziome

Poziome pasy na ścianie optycznie poszerzają pomieszczenie, dlatego też możemy zastosować je w wąskich pokojach. Najlepiej wyglądają takie o sporej szerokości, ok. 30 – 40 cm.

szerokie pasy na ścianie

Pasy tworzące sieć

Kolejnym ciekawym pomysłem mogą być pasy o różnych kątach nachylenia tworzące nierównomierną siatkę. Warto pomalować je na kontrastowy kolor (np. czarny lub złoty), a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnić pastelowymi odcieniami, a nawet farbami strukturalnymi.

kontrastujące paski malowane farbą

Jak namalować pasy na ścianie?

Malowanie pasów na ścianie nie jest trudne i można je wykonać samemu. Wystarczy trochę cierpliwości oraz dobre chęci. Poniżej znajdziesz poradnik, jak się do tego zabrać i co zrobić, aby uniknąć typowych błędów.

Potrzebne materiały

Na początek musisz zaopatrzyć się w:

  • taśmę malarską (jak najlepszej jakości),
  • farbę do ścian w dwóch kolorach (lub więcej),
  • ołówek,
  • poziomicę,
  • metr,
  • wałek malarski o gęstym włosiu (odpowiedniej szerokości) wraz z kuwetą lub pistolet do malowania z precyzyjną końcówką, jeśli nasza ściana posiada nieregularną strukturę.
  • folię do zabezpieczenia podłogi i mebli.

Jaką taśmę malarską wybrać?

W procesie malowania pasów na ścianie ważną funkcję pełni właściwa taśma malarska. Powinna ona być dobrej jakości, aby ściśle przywarła do ściany, nie przepuszczała farby i po odklejeniu nie pozostawiła nieestetycznych śladów lub (co gorsza) uszkodzeń na farbie podkładowej. Dlatego nie warto kupować najtańszej. Lepiej wybrać taśmę od sprawdzonego producenta, która może być klejona na świeżo malowanej powierzchni i jest dodatkowo impregnowana.

Do malowania pasów najlepiej wybrać taśmę z klejem na bazie akrylu o szerokości ok. 5 cm (chyba że planujemy malować pasy na szerokość taśmy, wtedy przyda się znacznie szersza).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie farby?

Aby namalować pasy na ścianie potrzebne będą minimum dwie farby w różnych kolorach. Zanim je jednak kupisz, zastanów się, jakiego efektu końcowego oczekujesz i dokładnie sprawdź, czy wybrane przez Ciebie barwy pasują zarówno do siebie wzajemnie, jak i do stylu Twojego pomieszczenia.

Najlepiej jest zdecydować się na zakup farby podkładowej w jaśniejszym kolorze oraz drugiej, w odpowiednim stopniu z nią kontrastującej. Pamiętajmy, aby wybierać farby o jak najlepszym kryciu (np. lateksowe). Stanowczo ułatwi to namalowanie estetycznych pasów.

oklejanie ściany taśmą

Malowanie pasów na ścianie — przewodnik krok po kroku

Czas na garść praktycznych wskazówek. Do dzieła!

Krok 1: Przygotowanie ściany i otoczenia

Odsuń od ściany wszystkie meble oraz zdejmij z niej półki i obrazy. Usuń wystające gwoździe, odkręć kontakty, gniazdka i kinkiety. Przetrzyj całą ścianę suchą szmatką, aby usunąć z niej kurz, który mógłby wpłynąć na gorszą przyczepność farby. Na koniec rozłóż na podłodze i stojących w pobliżu meblach folię, aby zabezpieczyć je przed ewentualnym zabrudzeniem.

Krok 2: Farba podkładowa

Naklej taśmę malarską wzdłuż krawędzi ściany i pomaluj jej całą powierzchnię jaśniejszą farbą podkładową. Będzie ona służyła za kolor bazowy i tło dla pasów. Jeśli nie udało Ci się dokładnie pokryć ściany za pierwszym razem, to odczekaj, aż farba wyschnie i nałóż kolejną warstwę, tak, aby poprzedni kolor nie prześwitywał. Poczekaj, aż ściana będzie zupełnie sucha, następnie przejdź do naklejania taśmy.

malowanie pasów samodzielnie za pomocą wałka

Krok 3: Naklejenie taśmy malarskiej

Dokładnie przemyśl szerokość pasów, które chcesz uzyskać. Następnie starannie zmierz ściany (pomijając listwy przypodłogowe i pod sufitem) i podziel przez szerokość pasów. Jeśli wynik nie jest równy, to resztę z dzielenia dodaj do szerokości pasa dolnego (w przypadku pasów poziomych) lub podziel na pół i dodaj ten wynik do pasów skrajnych (jeśli są to pasy pionowe).

Następnie odmierzaj odległości wg. ustalonych wcześniej pomiarów i rysuj linie pomocnicze ołówkiem, koniecznie z wykorzystaniem poziomicy. Bez niej zamiast eleganckiej ściany otrzymamy nieestetyczne krzywizny

Kiedy wszystkie linie będą gotowe, wzdłuż nich przyklejamy taśmę malarską. Pamiętajmy, aby zachować odstęp ok. 2 mm od narysowanych linii za pomocą ołówka, tak aby podczas nakładania farby je zamalować. Warto także po naklejeniu całego paska jeszcze raz go delikatnie docisnąć, aby zminimalizować ryzyko podciekania.

Praktyczne wskazówki:

Najlepiej prezentują się pasy o szerokości powyżej 10 cm — nie męczą oka i efektownie wyglądają z odległości 2-3 metrów.

Ponadto dobrze jest, jeśli liczba pasów na ścianie jest nieparzysta — wtedy zachowamy symetrię na ścianie.

Jeśli planujemy pasy w większej liczbie kolorów, należy pamiętać, aby malować je osobno i za każdym razem podklejać nowe taśmy przy zmianie farby.

Krok 4: Malowanie pasów na ścianie

Kiedy pasy z taśmy malarskiej są już przyklejone, możemy przejść do procesu malowania. Najpierw przestrzenie, w których ma się znajdować kolor, pokryj jeszcze raz farbą podkładową z pomocą wałka i pozostaw do przeschnięcia. Dzięki temu dodatkowo zaimpregnujesz taśmę i zapobiegniesz ewentualnemu podciekaniu.

Następnie powoli i dokładnie nakładamy barwne pasy w ciemniejszym kolorze, uważając, aby nie powstały zacieki. Najlepiej nałożyć na pasy minimum dwie warstwy farby, aby mieć pewność stuprocentowego pokrycia i intensywności koloru.

Jeśli mamy do czynienia ze ścianą strukturalną lub drewnianą boazerią, najlepiej będzie, gdy malowanie pasów na ścianie przeprowadzimy za pomocą pistoletu natryskowego. Dzięki temu farba dotrze nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków. Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy farba w wybranym kolorze może być nakładana natryskowo.

Krok 5: Odklejanie taśmy malarskiej

Taśmę malarską należy odkleić tuż po tym, kiedy skończymy malować pasy na ścianie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że farba nie sklei się podczas schnięcia i krawędź pasa będzie idealnie odcięta, bez uszkodzeń.

pionowe pasy namalowane na wysokość ściany

Kolorowe pasy na ścianie — podsumowanie

Pomalowanie ściany w pasy to świetny sposób na odświeżenie wyglądu wnętrza i nadanie mu nowoczesnego wyglądu. Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, pamiętajmy, aby:

  • wybierać produkty wysokiej jakości (dobrze kryjące farby o intensywnych barwach, taśma malarska na bazie akrylu, wałek niegubiący włosia),
  • wykonać bardzo szczegółowe pomiary,
  • uważać, aby taśma była idealnie równa i dociśnięta,
  • sprawdzić, czy wybrane kolory na pewno będą wyglądać dobrze,
  • malować pasy powoli i dokładnie,
  • odkleić taśmę bezpośrednio po zakończonym malowaniu.

Gotowe! Malowanie pasków można uznać za zakończone, a Ty możesz cieszyć się nietuzinkowym wyglądem domu!


Agregat malarski Titan Capspray 8500

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Capspray 8500 to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie turbinowe do natrysku różnego rodzaju powłok. Idealne do małych projektów.
Technologia:HVLP
Silnik:230V
Turbina:4-stopniowa
Masa:10 kg
Zobacz więcej
Urządzenie malarskie FC 9900

Urządzenie malarskie FC 9900

Profesjonalne urządzenie do malowania przy niskim ciśnieniu. FC 9900 to wydajne i efektywne urządzenie pozwalające zminimalizować utratę materiału nawet do 50% oraz zredukować czas potrzebny na wykonanie pracy o 60% (w porównaniu do malowania pędzlem lub wałkiem).
Turbina:5-stopniowa
Napięcie:230V/50Hz
Ciśnienie:0,68 bar
Głośność:73 dB (A)
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W 95

Pistolet malarski Wagner W 95

Niewielkich rozmiarów pistolet malarski Wagner W85 do malowania emaliami, lakierobejcami, impregnatami, olejami do drewna oraz emaliami antykorozyjnymi. Szybkie malowanie i dobra impregnacja drewna.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:140 g/min
Maks. lepkość farby:60 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150 doskonale sprawdzi się do nanoszenia emalii, lakierobejc, impregnatów, olejów do drewna czy emalii antykorozyjnych. Malowanie już przy ciśnieniu 1 bara, dzięki czemu pylenie ograniczone jest do minimum. Precyzyjne malowanie detali.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:0-140 ml/min
Maks. lepkość farby:100 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski o szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno przy pracach małych jak i dużych. Precyzyjne dostosowanie ilości farby umożliwia malowanie także delikatnych elementów. Idealny do nanoszenia środków ochrony antykorozyjnej na podwozia pojazdów.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:20-350 g/min
Maks. lepkość farby:280 DIN-s
Moc atomizacji:110 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Doskonały do malowania farbami ściennymi, ługami, środkami powłokowym, rozpuszczalnikowymi i wodorozcieńczalnymi lakierami, farbami podkładowymi. Technologia HVLP zapewnia minimalne pylenie, co pozwala malować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:5 mkw w 12min
Maks. lepkość farby:90 DIN/s
Moc atomizacji:65 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W890

Pistolet malarski Wagner W890

Wagner W890 pracuje z farbami ściennymi: emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi, a także fasadowymi. Minimalne pylenie gwarantuje technologia HVLP. Perfekcyjnie pomalowana powierzchnia w krótkim czasie. Pistolet przeznaczony do prac małych i dużych.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:w pełni regulowana, 0-400 ml/min
Maks. lepkość farby:wszystkie konwencjonalne materiały bez rozcieńczania
Moc atomizacji:25 - 200 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W570 Flexio Wall Perfect

Pistolet Wagner do malowania ścian W570 Flexio Wall Perfect

Półprofesjonalny agregat malarski jakim jest Pistolet Wagner W570 Flexio Wall Perfect to niezawodny pistolet natryskowy, dostępny w atrakcyjnej cenie. Jest urządzeniem dla każdego, kto ceni sobie szybkie i efektywne malowanie ścian. Ręczny pistolet malarski do malowania ścian wewnętrznych, sufitów, elewacji, a także nanoszenie farb o małej lepkości. Jednolita powłoka i doskonałe pokrycie powierzchni. Wagner W570 Flexio przeznaczony jest do małych i dużych projektów. Jest jednym z najlepszych sprzętów w swojej kategorii.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:0-500 ml/min
Moc atomizacji:100 i 200 W (dwubiegunowy potencjometr)
Pobór mocy:630 W
Zobacz więcej