Czym jest mieszadło, a czym mieszarka?
Mieszadła to nic innego jak dodatkowe elementy, montowane do standardowej wiertarki zamiast wierteł, lub do profesjonalnej mieszarki. Nasadki zakończone są charakterystycznym kształtem, usprawniającym mieszanie różnych substancji.
Mieszarki to z kolei samodzielne urządzenia automatyczne, charakteryzujące się większą mocą niż ta wytwarzana przez wiertarkę. Profesjonalne mieszarki zwykle wykorzystuje się do mieszania ciężkich i ciągliwych substancji, które łączą się stosunkowo długo.
Rodzaje mieszadeł i ich zastosowanie
Zarówno w przypadku prostego remontu, jak i skomplikowanych prac budowlanych, doskonale sprawdzą się oba urządzenia. Jednak ze względu na gęstość mieszanych substancji, wymianie ulegają mieszadła. Przykładowo, do mieszania zapraw o większej płynności, warto wybrać mieszadła z opcją wirowania z góry do dołu, zaś do substancji gęstszych i elastyczniejszych, należy zastosować elementy z opcją wirowania od dołu ku górze. Wyróżniamy:
Mieszadło do kleju
Jak sama nazwa mówi, ten typ nasadki służy przede wszystkim do mieszania klejów, ale także do łączenia mas uszczelniających, czy gipsu. Mieszadła do klejów charakteryzują się spiralnym zakończeniem, umożliwiającym dokładne połączenie substancji. Wybierając nasadkę do mieszania kleju, warto wybrać element z opcją poruszania od dołu do góry.
Mieszadło do betonu
Ten typ mieszadeł charakteryzuje się podobną budową, jak w przypadku mieszadeł do kleju, jednak różnicę stanowić może średnica nasadki, którą dobiera się w zależności od potrzeb i ilości mieszanego materiału. Przy konieczności zmieszania większej ilości materiału wybiera się większą średnicę i odwrotnie. Mieszadła do betonu zwykle występują z opcją poruszania od dołu do góry.
Mieszadło do zapraw
Mieszadła do zapraw występują zarówno w opcji poruszania dół-góra, jak i góra-dół. Wówczas przy ich użyciu można wymieszać produkty o mniejszej lub większej gęstości. Kształt mieszadeł do zapraw przypomina spiralę, co ułatwia połączenie materiałów o różnej konsystencji. Czasami w ofercie sklepów znaleźć można mieszadła z poziomą opcją poruszania, co ułatwia połączenie zapraw z dodatkiem gipsu.
Mieszadło do gładzi
Aby gładź osiągnęła wymaganą konsystencję i aby nie straciła swoich właściwości, konieczne będzie wymieszanie jej mieszadłem kielichowym. Ten typ mieszadeł umożliwia równomierne połączenie materiałów, bez wtłaczania przy mieszaniu zbyt dużej ilości powietrza do masy. Zwykle mieszadła do gładzi poruszają się od dołu do góry.
Mieszadła do farb
Przed malowaniem ścian i przedmiotów należy dokładnie wymieszać farby, aby osiągnęły one wymaganą konsystencję i kolor. Czasem mieszanie wykonuje się poprzez potrząsanie puszką z farbą, co rzadko przynosi pożądany efekt. Przy użyciu mieszadła do farb można dokładnie wymieszać substancję lub równomiernie połączyć ze sobą kolory. Zwykle takie mieszadła poruszają się od góry do dołu, co zabezpiecza produkt przed wypłynięciem.
Mieszadła uniwersalne
Ten typ mieszadeł umożliwia wymieszanie zarówno farb, jak i innych płynnych substancji na bazie wody, charakteryzujących się mniejszą gęstością. Mieszadła uniwersalne cechują się spiralnym kształtem. Należy jednak pamiętać, aby nie używać ich do łączenia ciężkich i bardzo gęstych substancji, co mogłoby przepalić silnik wiertarki lub mieszarki.
Mieszarki Festool
Na rynku możemy znaleźć wiele sprzętów wywodzących się spod różnych marek. Producenci dbają o to, aby użytkownik ich sprzętu był zadowolony. Tak też jest w przypadku mieszarek firmy Festool. Są to sprzęty wyposażone w mocne silniki, będące w stanie wytrzymać intensywne użytkowanie. Solidny uchwyt stanowi dodatkowy atut. Dzięki niemu użytkownik elektronarzędzia będzie w stanie z łatwością kontrować ruch obrotowy mieszarki.
Mieszadło czy mieszarka – co lepiej wybrać?
Wybór urządzenia do mieszania w głównej mierze zależy od tego, w jakim celu i jak często będzie się go używać. Do prostych, przydomowych prac i nie częstych remontów w zupełności wystarczą mieszadła będące elementem dodatkowym do wiertarki. Warto także wziąć pod uwagę, jakie substancje najczęściej będą mieszane, bowiem moc wiertarki może być niewystarczająca w przypadku produktów gęstych i mniej płynnych.Niektóre sprzęty dostępne na rynku są przeznaczone do działań w wysokich warunkach eksploatacyjnych, a część z nich może nie wytrzymać wielogodzinnej, codziennej pracy.
Z kolei do bardziej skomplikowanych prac, wymagających mieszania ciężkich substancji, warto wybrać profesjonalną mieszarkę, której moc umożliwi połączenie produktów. Ponadto mieszarki pracują znacznie szybciej niż wiertarki, dlatego warto wybrać takie urządzenie w przypadku częstych remontów lub innych prac wykończeniowych, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu.

Mieszarka Festool MX 1600/2 EQ DUO DOUBLE 769236
Moc silnika : | 1500 W |
Maks. ciężar materiału: | 90 kg |
Nr katalogowy: | 769236 |

Pierścień redukcyjny Festool A-GD 57/43
Nr katalogowy: | 768712 |

Urządzenie mocujące Festool CL-MS
Nr katalogowy: | 769048 |

Stanowisko mieszalnicze Festool MS 57
Długość x szerokość: | 950 x 550 mm |
Mieszalnik stosowany maks. D.: | 400,00 mm |
Ciężar: | 30 kg |
Uchwyt do szyjki mocującej: | 57,00 mm |