Narzędzia do cięcia płytek

Jeżeli decydujemy się położyć płytki na podłogi lub ściany w domu, niezwykle rzadko zdarza się, że produkty te nie wymagają docinania. Obróbka jest więc nieodłącznym elementem prac glazurniczych. Dobrze dobrane, profesjonalne narzędzia pozwolą nam nie tylko ciąć czy skracać, ale i wycinać w materiale różnego rodzaju otwory.

Jakie narzędzia do glazury najlepiej wybrać i jak prawidłowo wykonywać cięcie i obróbkę? Jakich wierteł i tarcz potrzebujesz do pracy? Sprawdź koniecznie!

Akcesoria i narzędzia przydatne do układania płytek

Ceramika czy kamień to materiały bardzo twarde, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu i akcesoriów jest ważnym etapem planowania prac. Ze względu na sposób działania, wyróżnić możemy przecinarki ręczne i elektryczne.

Sklepy, zarówno stacjonarne, jak i internetowe, w swoich ofertach posiadają szeroki wybór urządzeń, które przydadzą się w procesie obróbki płytek, w tym przecinarki elektryczne, otwornice czy frezarki. W ofercie wielu punktów znajdziemy też mieszarki do zapraw oraz systemy przeznaczone do poziomowania płytek (takie jak kliny czy klipsy), krzyżyki dystansowe, przyssawki oraz różnego rodzaju artykuły potrzebne do fugowania i wiele innych akcesoriów dodatkowych.

Wybierając odpowiedni sprzęt, możemy zdecydować się zarówno na zakup elektronarzędzi, jak i przecinarek ręcznych. Te drugie mogą posłużyć również jako dodatkowe narzędzia, do uzupełnienia prac. Jeżeli szukamy niezawodnego sprzętu, warto zainwestować np. w elektronarzędzia od firmy Festool. Oprócz szerokiego dostępu do różnego rodzaju sprzętu firma gwarantuje także jego najwyższą jakość i wytrzymałość.

Elektronarzędzia do cięcia płytek

Narzędzia elektryczne powinny wykazywać się bardzo dużą dokładnością. Aby ją osiągnąć, musimy dobrze dopasować osprzęt. Tarcza powinna być odpowiednio ostra, co sprawi, że przeprowadzimy dokładne frezowanie materiałów oraz najbardziej wymagające cięcia glazury.

Płytki ułożone w kuchni

Przecinarki elektryczne posiadają koło tnące, które pozwala nam robić odpowiednie nacięcia oraz całkowicie przecinać płytki. Są one łatwe w obsłudze i mogą używać ich nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w obróbce glazury (pamiętaj jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności). Tego rodzaju sprzętu możemy używać do cięcia na sucho lub na mokro, w zależności od konstrukcji urządzenia.

Ręczne przecinarki do płytek

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup narzędzi ręcznych. Są to modele idealnie sprawdzające się w warsztacie każdego majsterkowicza, który nie zajmuje się profesjonalnie glazurnictwem, a sprzęt tego typu jest mu potrzebny np. do jednorazowej pracy w domu.

Jednym z takich narzędzi, jest ręczna przecinarka. Taki sprzęt może stanowić również dopełnienie naszego zestawu z elektronarzędziami. Ręczne przecinarki są lekkie, poręczne i nie wymagają podpięcia do zasilania. Pozwolą nam one na docięcie zarówno małych, jak i dużych płytek.

Do przecinania glazury często wykorzystywany jest również nóż szklarski oraz specjalne szczypce. Innym rozwiązaniem, szczególnie do cięcia wąskich pasków (2-3 cm), jest gilotyna.

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Do prawidłowego ułożenia płytek ceramicznych, terakoty czy wielu innych, musimy odpowiednio dobrać narzędzia. Ważny jest również sposób cięcia. Pod uwagę weźmy więc grubość oraz wielkość materiału, z którym będziemy pracować. Warto wiedzieć, że jeżeli mamy do czynienia np. z płytkami, których grubość wynosi powyżej 20 mm, musimy użyć tarcz typu turbo.

Układanie płytek

  • Płytka cięta przecinarką elektryczną – podczas układania płytek, możemy posłużyć się elektronarzędziami, przeznaczonymi do tego typu pracy. Sposób, w jaki będziemy ciąć materiał, zależeć będzie od rodzaju urządzenia, jakiego użyjemy. Jedną z opcji jest odpowiednie przesuwanie płytek, a inną przesuwanie mechanizmu tnącego. Tarczę (lub materiał, który obrabiamy) powinniśmy spokojnie i dokładnie prowadzić, bez niekontrolowanych zmian prędkości. W innym przypadku może dojść do skrzywienia toru cięcia, a nawet spalenia tarczy. Praca za pomocą elektronarzędzi jest wydajna i mniej męcząca. Takie rozwiązanie pozwoli nam znacznie szybciej wykonać zadanie i znacząco wpływa na komfort pracy.
  • Płytka cięta nożem szklarskim – możemy wykonać nacięcie z wierzchniej strony materiału przeznaczonego do obróbki, a pod spód podłożyć wiertło lub drut i energicznie nacisnąć na płytkę od góry. Dzięki takiemu cięciu i odpowiedniemu naciskowi płytka powinna się równo przełamać. Można również zrobić nacięcie i przełamać produkt szczypcami. Nierówne krawędzie po przełamaniu najlepiej jest wygładzić za pomocą szlifierki.
  • Płytka cięta przecinarką do glazury – dzięki temu urządzeniu również mamy możliwość przycinać płytki. Używając tego sposobu, musimy zacząć od wyznaczenia linii. Następnym krokiem jest umieszczenie kafla w przecinarce. Nacięcia wykonujemy za pomocą kółka tnącego. Po odpowiednim przycięciu musimy dociskać stopkę gilotyny do materiału, co poskutkuje przełamaniem. W tym przypadku także będzie trzeba wyrównać krawędzie za pomocą szlifierki.

Jakich wierteł używać do płytek?

Przy układaniu płytek możemy napotkać wiele przeszkód. Jedną z nich jest potrzeba docięcia materiału w specyficzny sposób. Czasami musimy w płytce wywiercić też otwór (np. podczas wykonywania różnego rodzaju przyłączy czy montowania gniazdek elektrycznych oraz włączników) lub ściąć ją pod określonym kątem.

Szczypce na tle płytek

Wiercenie otworów opiera się na wykorzystaniu narzędzi, które są trwałe i ostre. Sprzętem do zadań specjalnych są wiertła diamentowe, które wycinają otwory nawet w już położonych płytkach. Do bezpiecznego wykonania otworu dobrze sprawdzą się też koronki diamentowe do wiercenia na mokro (wiercenie na mokro nie powoduje zapylenia pomieszczenia). Produkty, takie jak wiertła, należy więc odpowiednio dobrać do materiału, z jakim będą pracować. Wyróżnić możemy wiertła:

  • piórowe, inaczej łopatkowe – produkty te, to dobry wybór wówczas, gdy musimy przewiercić płytkę,
  • zwykłe – cechują się dwiema lub czterema tnącymi krawędziami. Artykuły tego typu idealnie sprawdzą się do gresu oraz do płytek nieszkliwionych (są bezpieczne w przypadku większości płytek).

Tarcze do obróbki płytek – jakie wybrać?

Zazwyczaj do szlifowania i frezowania płytek możemy używać tarcz uniwersalnych. Jednakże podczas bardzo intensywnej pracy mogą się one zbyt szybko zużywać. Wówczas najlepiej więc zainwestować w tarczę, która stworzona jest do konkretnych zastosowań. Warto pamiętać również, że tarcze, którymi tniemy materiały, są zawsze cieńsze od tych, które przeznaczone są do szlifowania. Dla profesjonalnego glazurnika warto wybrać oprzyrządowanie, które znacznie dłużej wytrzyma obróbkę płyt na ścianach.

Wybierajmy tarcze pod względem tego czy prace będziemy wykonywać na mokro, czy też nie. Tarcze przeznaczone do cięcia suchego są przystosowane do wysokich temperatur, jednak ich cena jest znacznie wyższa. Dobrym wyborem może okazać się więc używanie tarcz o nieco mniejszej odporności, ale z urządzeniem, które jest chłodzone wodą. Producenci tarcz oferują również tarcze, które mogą pracować w dwóch wariantach.


System szlifowania z osprzętem diamentowym Festool DSG-AG 125 Plus 768997

System szlifowania z osprzętem diamentowym Festool DSG-AG 125 Plus

Festool DSG-AG 125 to kompaktowy system umożliwiający bezpyłowe szlifowanie, który pozwala wyrównywać nierówności, usuwać farbę, beton, klej, tynk, jak również przygotowywać powierzchnię pod nowe powłoki.
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 500 - 11 000 min⁻¹
Pobór mocy:1 400 W
Ciężar osłony / systemu:0,4/2,7 kg
Średnica tarczy Ø:125/130 mm
Zobacz więcej
Szlifierka z osprzętem diamentowym Festool RG 130 E-Plus 768809

Szlifierka z osprzętem diamentowym Festool RG 130 E-Plus 768809

Szlifierka diamentowa RG 130 E jest mistrzem w usuwaniu materiałów na dużych powierzchniach. Prędkość obrotowa optymalna do narzędzi diamentowych daje efekt szybkiego usuwanie betonu, jastrychów i powłok z twardego podłoża.
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 000 - 7 700 min⁻¹
Uchwyt narzędziowy:D25/M14
Pobór mocy:1 600 W
Ciężar:3,8 kg
Zobacz więcej
Szlifierka z osprzętem diamentowym Festool RG 130 E-Set DIA ABR 768978

Szlifierka z osprzętem diamentowym Festool RG 130 E-Set DIA ABR 768978

Ekspert w usuwaniu materiałów na dużych powierzchniach. W szlifierce diamentowej RG 130 E zastosowano optymalną prędkość obrotową do osprzętu diamentowego, która umożliwia szybkie usuwanie betonu, jastrychów i powłok z twardego podłoża.
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 000 - 7 700 min⁻¹
Uchwyt narzędziowy:D25/M14
Pobór mocy:1 600 W
Ciężar:3,8 kg
Zobacz więcej
Szlifierka z osprzętem diamentowym Festool RG 130 E-Set DIA HD 768977

Szlifierka z osprzętem diamentowym Festool RG 130 E-Set DIA HD 768977

Bardzo szybki postęp prac dzięki silnikowi o mocy 1600 W. Pracuj blisko krawędzi ścian ze szlifierką diamentową RG 130 E. Niezawodna przy usuwaniu twardych powłok z dużych powierzchni. Opatentowana spirala ssąca gwarantuje super rezultat odsysania i umożliwia bezpyłową pracę.
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 000 - 7 700 min⁻¹
Uchwyt narzędziowy:D25/M14
Pobór mocy:1 600 W
Ciężar:3,8 kg
Zobacz więcej