Narzędzia malarskie, które powinny znajdować się w posiadaniu każdego profesjonalisty

Niezależnie od tego, czy malowanie ścian zlecimy profesjonaliście, czy zrobimy to na własną rękę odpowiednio dobrane narzędzia malarskie to podstawa udanego remontu. Trwałe i wytrzymałe akcesoria malarskie przeznaczone zarówno do szybkiego przemalowania pokoju, jak i nieco bardziej zaawansowanych zadań malarskich w sposób zauważalny poprawią tempo prac. Zatem jakie narzędzia i akcesoria malarskie powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego malarza? Odpowiedź poniżej!

Niezależnie od tego, czy malowanie ścian zlecimy profesjonaliście, czy zrobimy to na własną rękę odpowiednio dobrane narzędzia malarskie to podstawa udanego remontu. Trwałe i wytrzymałe akcesoria malarskie przeznaczone zarówno do szybkiego przemalowania pokoju, jak i nieco bardziej zaawansowanych zadań malarskich w sposób zauważalny poprawią tempo prac. Zatem jakie narzędzia i akcesoria malarskie powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego malarza? Odpowiedź poniżej!

Wybieramy narzędzie do remontów i prac wykończeniowych

Prace remontowe i wykończeniowe najczęściej definiuje sposób wykończenia i estetyka, z jaką prezentują się poszczególne elementy pokoi i elewacji. Bez odpowiednich narzędzi jednak nie będziemy w stanie wykonać wszystkich czynności na tyle dobrze, żeby efekt był zadowalający zarówno dla naszych kontrahentów, jak i nas samych.

Mówiąc o remoncie i wykończeniu ścian, najczęściej mamy na myśli malowanie. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając poszczególne narzędzia? Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Wałki i Pędzle malarskie

Pędzle to podstawowe narzędzia malarskie. Różnią się między sobą rozmiarem, kształtem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Typowy pędzel składa się z rączki zakończonej włosiem naturalnym, syntetycznym lub naturalno – syntetycznym. Szerokość i kształt pędzla dostosowujemy do rodzaju i wielkości powierzchni, która ma zostać pomalowana. Wyróżniamy:

  • pędzle płaskie,
  • pędzle okrągłe,
  • pędzle ławkowce,
  • pędzle skośne,
  • pędzle krzywe,
  • pędzle murarskie,
  • wałki malarskie.

Do malowania ścian coraz częściej wybierane są wałki malarskie. Dobrze dobrany pozwala uniknąć zacieków i smug. Wybierając wałek, należy zwrócić uwagę na szerokość i runo wałka malarskiego. Im większą powierzchnię chcemy pomalować, tym szerszy wałek będzie nam potrzebny. Wałki do malowania ścian mają różne runa. Te z krótkim runem (6-10 mm) przeznaczone są do gładkich powierzchni na przykład gładzi gipsowych, wałki ze średnią długością włosa (13-15 mm) sprawdzą się do pomalowania tradycyjnych tynków, natomiast z długim włosiem wałki (19-30 mm) wykorzystamy do chropowatych powierzchni.

Urządzenia natryskowe do malowania ścian

Agregat do malowania natryskowego z reguły wykorzystywany jest do pomalowania dużych powierzchni. Urządzenie rozpyla farbę tak, że ściany i podłogi pomalowane są równomiernie, dokładnie i szybko. Agregat z pewnością okaże się niezbędnym sprzętem dla profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się przeprowadzaniem remontów i prac wykończeniowych.

Taśmy malarskie

Przygotowanie pomieszczeń do malowania bywa nieraz bardziej czasochłonne niż samo malowanie. Dobra taśma pozwoli nam szybko przebrnąć przez uciążliwe oklejanie bez uczucia irytacji.

Zastosowanie taśmy malarskiej podczas remontu jest dość szerokie. Występujące w różnych szerokościach zabezpieczają elementy takie jak listwy przypodłogowe, ramy okienne i drzwiowe, karnisze oraz inne ozdoby, które nie zostały zdjęte ze ściany na czas malowania. Ponadto dzięki taśmie wszystkie krawędzie, gdzie łączą się kolory, będą równe.

Folie malarskie

Folie ochronne najczęściej wykorzystywane są do osłonięcia podłogi i mebli przed kapiącą farbą. Dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach. Do zabezpieczenia podłogi najlepiej wybrać tą grubszą, natomiast cienka folia może posłużyć do okrycia mebli i sprzętów.

Inne akcesoria malarskie

Bardzo ważną częścią malowania ścian jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Usunięcie starej powłoki malarskiej za pomocą szpachelki lub drucianej szczotki, wypełnienie ubytków, które należy zaszpachlować gipsem, a następnie zeszlifować na przykład papierem ściernym, oczyszczenie i odtłuszczenie oraz zagruntowanie powierzchni to istotne prace poprzedzające malowanie ścian.

Do rozprowadzania farby, lakieru lub impregnatu przydać się mogą kuwety malarskie dopasowane do szerokości wałka, wiadro potrzebne podczas malowania pędzlem, kratki malarskie umożliwiające odsączenie nadmiaru farby oraz kij teleskopowy niezbędny do nakładania farb na sufit. Jeśli malowaniem ścian zajmujemy się na co dzień, lepiej postawić na markowe produkty, które nie tylko zwiększą naszą wydajność, ale także w znaczący sposób poprawią estetykę wykonania.

Odzież ochronna

Kombinezon malarski, rękawice, buty ochronne i maska ochronna to podstawowe elementy ubioru profesjonalnego malarza.

Odzież robocza zapewnia odpowiednią ochronę podczas pracy

Inne narzędzia potrzebne podczas remontu domu

Remont domu niezależnie, jakie przeprowadzone zostaną w tym czasie prace, wymaga pewnego przygotowania. Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści potrzebują niezbędnych narzędzi i urządzeń. Oczywiście muszą być one dostosowane do zaplanowanych prac. Położenie nowej podłogi, czy odnowienie łazienki wymaga zastosowania bardziej zaawansowanego sprzętu, by prace przebiegły szybko i sprawnie. Warto więc wyposażyć się w takie narzędzia jak: wiertarka, wkrętarka, wyrzynarka, szlifierka czy pilarka, które znacząco skrócą podstawowe z tym związane prace. Elektronarzędzia Festool doskonale sprawdzą się podczas montażu oświetlenia, ułożenia płytek podłogowych, czy ściennych i innych czynności niezbędnych podczas renowacji mieszkania lub domu.

Czym powinny charakteryzować się narzędzia malarskie?

Zestawy malarskie powinny charakteryzować się przede wszystkim dobrą jakością. Warto zainwestować w pędzle z dobrej jakości włosia i z ergonomiczną rączką. Artykuły wykonane z solidnych materiałów posłużą nam dłużej niż na jeden raz.

Wybór właściwego wyposażenie na tylko zwiększy jego żywotność, ale także przyczyni się do szybszego i skuteczniejszego wykonania prac.

Podsumowanie

Profesjonalne akcesoria malarskie to podstawa udanych prac remontowych. Pędzle, wałki, taśma malarska i pozostałe sprzęty powinny odznaczać się wytrzymałością, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia, które ułatwią realizowanie wszystkich czynności związanych z remontem i malowaniem ścian.