Szpachlowanie natryskowe

Ręczne nakładanie i szlifowanie gładzi szpachlowej w tradycyjny sposób to bardzo czasochłonne zajęcie, dlatego wiele ekip i prywatnych klientów coraz częściej decyduje się na szpachlowanie natryskowe, które nie tylko gwarantuje komfort i wysoką wydajność, ale również znacząco przyspiesza pracę.

Czym jednak dokładnie jest szachowanie natryskowe? Jakich błędów unikać podczas wykonywania tego rodzaju pracy i jak odpowiednio dobrać narzędzia i sprzęt? Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź koniecznie!

Czym jest szpachlowanie natryskowe?

Szpachlowanie natryskowe to metoda nanoszenia szpachli przy użyciu przeznaczonych do tego, hydrodynamicznych agregatów. Natrysk hydrodynamiczny polega na sprężeniu wybranej substancji oraz wytłoczeniu jej za pomocą dyszy na powierzchnię. Cały proces odbywa się pod wysokim ciśnieniem, bez udziału powietrza.

Dzięki specjalistycznemu sprzętowi jesteśmy w stanie pokryć szpachlą wybrane wnętrza w znacznie krótszym czasie niż pracując w sposób tradycyjny. To niezwykle istotne szczególnie wówczas, gdy mamy do szpachlowania ogromne powierzchnie magazynowe czy biurowe lub szykuje się nam większy remont w domu.

Co więcej, w przypadku szpachlowania natryskowego, rozwiązujemy problem z uciążliwym pyłem (dzięki specjalnej, gotowej szpachli, znacznie łatwiej jest utrzymać czystość w danym wnętrzu), a standard wykończenia jest bardzo wysoki. Użycie tej metody sprawia, że zazwyczaj nie musimy też martwić się o zacieki i nierówności na powierzchni.

Jakich błędów unikać podczas szpachlowania natryskowego?

Do najczęściej popełnianych błędów podczas szpachlowania natryskowego należą m.in.:

  • brak prawidłowego przygotowania podłoża,
  • źle dobrana gładź – zakup właściwej gładzi polimerowej lub gipsowej natryskowej to jedna z ważniejszych kwestii,
  • niewłaściwe ciśnienie podczas nakładania produktu,
  • nieprawidłowo dobrany do pracy agregat – do nakładania gładzi szpachlowej wybieraj agregaty do szpachli. Pamiętaj, że nie każdy agregat malarski będzie miał takie samo zastosowanie,
  • niewłaściwa konsystencja nakładanego produktu – zbyt wodnista gładź może spływać po ścianach,
  • nieprawidłowo dobrane mieszadło – do mieszania masy trzeba wybierać mieszadła wolnoobrotowe, ze względu na niższe ryzyko zapowietrzenia produktu,
  • źle dobrana średnica dyszy,
  • zaniechanie czyszczenia sprzętu – po zakończonej pracy, zawsze dobrze wyczyść agregat,
  • błędny proces aplikacji produktu,
  • nieprawidłowo dobrany pistolet natryskowy – szpachlowanie natryskowe nie może odbyć się też bez dobrze dobranego pistoletu. W ofercie wielu firm znajdziemy pistolety natryskowe do farby, mas szpachlowych, kleju czy nawet do znacznie cięższych materiałów. Zwróćmy też uwagę na maksymalne ciśnienie robocze, jakie może wytrzymać wybrany pistolet. Chociaż najczęściej popularne agregaty nie wymagają dedykowanych produktów, pamiętajmy jednak aby upewnić się, że wybrane przez nas pistolety natryskowe do szpachli pasują do maszyn, których będziemy używać.

rozcieranie gładzi

Co jeszcze warto wiedzieć o szpachlowaniu natryskowym? Oto kilka ważnych porad!

Zarówno szpachlowanie natryskowe, jak i ręczne wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Trzeba więc pozbyć się tapet i ewentualnych gwoździ oraz kołków ze ścian, umyć powierzchnię, odtłuścić ją oraz odpylić. Często potrzebne jest również gruntowanie. Ewentualne ubytki uzupełnijmy natomiast masą naprawczą, wzmocnijmy też narożniki.

Sprawdźmy także, czy nie doszło do odspojenia tynku. Jeżeli pęknięcia są tylko powierzchowne, można zastosować siatkę, która wzmocni powierzchnię. Natomiast gdy ściana nie jest w najlepszym stanie, warto nałożyć na nią warstwę szpachli gipsowej.

Kolejną ważną sprawą jest zakup gładzi do natrysku. Kupując gładzie, pamiętajmy, by sprawdzić, czy producent przewidział nakładanie wybranego produktu metodą natryskową. Do aplikacji taką metodą nadają się zarówno gotowe gładzie, jak i sypkie. Te drugie wymagają zmieszania z wodą.

Przy szpachlowaniu natryskowym powierzchni pamiętajmy, aby rozprowadzać produkt ruchem ciągłym oraz aby zachować odpowiednią odległość. Pistolet kierujmy prostopadle do ściany. Nie wykonujmy też ruchów nadgarstkiem, ponieważ może to spowodować nierówne nanoszenie produktu.

Jeżeli prowadzimy firmę wykończeniową, idealnym rozwiązaniem może okazać się agregat hydrodynamiczny z pompą tłokową. Nadaje się on do wielu zastosowań, ułatwia także szpachlowanie.

Podsumowanie

Szpachlowanie natryskowe gwarantuje nam precyzyjne wykończenie, zapewnia wysoką wydajność szpachli, a także efektywność i sporą oszczędność czasu. Aplikacja szpachli i gładzi za pomocą zaawansowanych technologicznie agregatów gwarantuje nam gładkie ściany bez różnic w poziomie grubości powłoki, co bywa znacznie trudniejsze do osiągnięcia, jeżeli używamy tradycyjnej metody szpachlowania.

Aby jednak praca przebiegała bezawaryjnie i szybko, bardzo ważne jest zastosowanie się do instrukcji producentów szpachli i agregatów, a także unikanie błędów, które uniemożliwiają uzyskanie pożądanego efektu.