Czym są wiertarki stołowe?
Wiertarki stołowe, inaczej wiertarki kolumnowe, nie są tym samym narzędziem co powszechnie używane wiertarki ręczne. Wiertarkę stołową odróżnia przede wszystkim fakt, że jest to narzędzie stacjonarne, ustawione na stole wiertarskim. Nie posiada więc pistoletowej rękojeści ani bocznego uchwytu i nie jest mobilna. Głowica wiertarki wraz z silnikiem jest zamontowana na pionowej kolumnie, a wiercenie odbywa się poprzez obniżanie korpusu wiertarki, przez co ogranicza się do niedużego obszaru roboczego. Bardzo istotne jest umieszczenie jej na stabilnym i solidnym miejscu roboczym w postaci blatu czy stołu.
Cechy wiertarki stołowej
Wiertarka kolumnowa powoduje silny i stały nacisk, który nie zależy od użytkownika. Ponadto w wiertarce można ustawić konkretną głębokość wiercenia, co pomaga, gdy trzeba dokonać kilku nawiertów o tej samej głębokości. Mocna obudowa i sztywne zawieszenie znacząco ograniczają drgania, przez co urządzenie jest w stanie wykonywać bardzo precyzyjne nawierty w metalu i innych materiałach. Wiertarkę zasila się z sieci elektrycznej o napięciu 230 V w przypadku przydomowych warsztatów, natomiast w przypadku urządzeń przemysłowych o napięciu 400 V.
Ze względu na te cechy wiertarki stołowej używa się do wykonywania precyzyjnych prac, które nie wychodzą zbyt dobrze przy użyciu wiertarek ręcznych. Nie posłużą jednak do wiercenia w ścianach murowanych czy betonie, tak więc nie ma potrzeby na montowanie w nich mechanizmu udarowego. W takim celu i innych świetnie sprawdzą się wiertarki ręczne, takie jak wiertarki Festool.
Zastosowanie wiertarki kolumnowej
Wiertarki stołowe używane są głównie do precyzyjnego wiercenia otworów w drewnie, metalu, aluminium, plastiku czy płytach wiórowych. Taką wiertarką można też szybko i sprawnie wykonać długą serię powtarzalnych nawiertów. Przy użyciu odpowiedniej końcówki możliwe jest również gwintowanie, rozwiercanie, wycinanie otworów w drewnie i metalu za pomocą otwornicy czy wykonanie okrągłych gniazd za pomocą sednika. W sklepie możemy znaleźć modele nadające się do użytku domowego, jak i przemysłowego.
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Przy wyborze wiertarki stołowej należy najpierw zdecydować, do czego będzie ona potrzebna. Przede wszystkim kierujmy się intensywnością użytkowania, jak i rodzajem materiału, w jakim planujemy wiercić. Dla weekendowego majsterkowicza duża moc urządzenia nie będzie tak istotną cechą, szczególnie jeśli nie zamierza wiercić w metalu, tylko w miękkich materiałach. Przy intensywnym użytkowaniu moc w urządzeniu ma większe znaczenie z powodu żywotności. Czym więc się kierować?
Jaka odległość wiercenia?
Istotnym parametrem przy wyborze wiertarki będzie jej odległość, a więc maksymalna wysokość między wiertłem a stołem roboczym. Od tej wysokości zależy, w jakich elementach będzie można wiercić. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy wiercić w wysokich przedmiotach.
Jaka prędkość obrotowa w wiertarce stołowej?
Równie ważna jest minimalna prędkość obrotowa, jak i maksymalna prędkość obrotowa wiertarki. Przy pracy w metalu istotna jest minimalna prędkość obrotowa, gdyż w twardych materiałach należy wiercić przy wolniejszych obrotach, natomiast pracując z miękkim materiałem, większa ilość obrotów zapewni sprawną obróbkę. Tak więc im większy zakres prędkości obrotowej, tym urządzenie będzie bardziej uniwersalne. Ponadto najlepiej sprawdzi się bezstopniowa regulacja prędkości.
Minimalna i maksymalna średnica wiercenia
Średnica wiercenia zależy w głównej mierze od mocy urządzenia, choć mają na nią wpływ również wielkość wiertła, jak i rodzaj obrabianego materiału. Inna będzie możliwa średnica wiercenia w metalu, a inna w drewnie. Maksymalna możliwa średnica wiercenia zazwyczaj znajduje się w okolicach 16 mm.
Moc urządzenia
.Większa moc urządzenia pozwala na wiercenie w twardszych materiałach oraz na stosowanie szerszych wierteł, dzięki czemu można wiercić większe średnice otworów. Dodatkowo moc silnika jest powiązana z jego żywotnością, ponieważ takie silniki muszą być solidniejsze. Dla przydomowego warsztatu moc wiertarki na poziomie 600-800 W będzie wystarczająca.
Wiercenie tylko pod kątem prostym?
Niektóre modele wiertarek pozwalają na zmianę kąta wiercenia. Możliwość taką daje albo pochylenie stolika roboczego, albo regulacja kąta kolumny w zależności od modelu.
Cena
Oczywistym parametrem, jakim każdy będzie się kierował, jest cena urządzenia. Modele w ofercie sklepów mają bardzo duży rozrzut cenowy ze względu na swoje przeznaczenie amatorskie i profesjonalne. W przypadku amatorskiego zastosowania dobrej jakości wiertarkę można kupić już za kilkaset złotych. Przemysłowe egzemplarze natomiast mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Wiertarki stołowe – jaką wybrać?
Wybór wiertarki stołowej zależy przede wszystkim od materiału, w którym zamierzamy wiercić, rodzaju obróbki oraz intensywności użytkowania. Do domowych prac lub hobbystycznego majsterkowania nie będzie potrzebna droga, profesjonalna wiertarka, czy taka o dużej uniwersalności zastosowania, czy z możliwością wiercenia w twardych lub nietypowych materiałach.
Dodatkowe udogodnienia
Po sprecyzowaniu swoich potrzeb i dobraniu pod nie głównych parametrów warto jeszcze zastanowić się nad dodatkowymi udogodnieniami. Wiertarka może mieć zamontowany wskaźnik laserowy, który ułatwia dokładne ustawienie wiertła czy diodę LED, która podświetla miejsce wiercenia i jest bardzo przydatna przy braku dostatecznego oświetlenia. Dołączenie imadła do wiertarki pozwala na lepsze ustabilizowanie przedmiotu, dzięki czemu nie przemieści się on podczas wiercenia. Dla osób, którym zdarza się zapomnieć, gdzie odłożyli jakiś przedmiot, nieodzowny może być wybór wiertarki z samozaciskowym uchwytem do osadzania wierteł.