Dziura w ścianie-czym załatać ubytki ścianie?

Nieestetyczny uszczerbek w ścianie, i w dodatku w eksponowanym miejscu, może zaburzyć wygląd najbardziej misternie urządzonego wnętrza. Szczególnie irytuje nas fakt, gdy ma to miejsce krótko po tym, jak wprowadzimy się do nowo oddanego lokum. Myślimy wtedy, że na nowo musimy zatrudnić odpowiednich fachowców, poświęcić wolny czas na zakup potrzebnych materiałów oraz wydać dodatkowe pieniądze. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Możesz mało inwazyjnie oraz samodzielne uporać się z tym problemem poprzez przeprowadzenie naprawy ściany.

Dziura w ścianie, jak ugryźć temat?

Aby skutecznie załatać dziurę w ścianie, najpierw określmy jej rodzaj i wielkość, inaczej bowiem wygląda kwestia naprawiania dziur małych a inaczej dużych. Gdy chodzi o wybór techniki naprawy i właściwy dobór preparatów ogromne znaczenie ma to, czy jest to pęknięcie, ubytek na zewnątrz budynku czy chociażby otwór po kołku rozporowym.

Jak załatać dziurę powstałą w wyniku pęknięcia ściany?

Pęknięcia ścian mogą pojawić się z dnia na dzień i to bez ingerencji domowników. Powodem ich powstania może być uginający się strop np. pod naporem wielkogabarytowych przedmiotów czy też zbyt szybko osiadający budynek.

W przypadku pęknięcia ścian należy zachować szczególną ostrożność, gdyż pojawienie się ich może być spowodowane wadliwą konstrukcją budynku. W takich sytuacjach zaleca się w pierwszej kolejności uporanie się z przyczyną powstania pęknięcia ściany a dopiero później przystąpienie do naprawy ubytku.

Uwaga: Szacuje się, że zanim przystąpimy do dalszych prac budowlanych w nowo powstałym budynku, należy odczekać co najmniej 2 lata.

Gdy okaże się, że defekt w postaci pęknięć i wybrzuszeń jest niewielki, możemy go trwale i szybko usunąć poprzez zastosowanie gotowej masy szpachlowej. Natomiast jeżeli ocenimy, że pęknięcia i ubytki są poważne, należy wziąć pod uwagę skucie części tynku i położenie nowej, świeżej jego warstwy. Aby szybciej i prościej usunąć stary tynk można wykorzystać, chociażby młotowiertarkę lub wkrętarkę udarową.

Czym zakleić dziurę o małych wymiarach?

Ślady po gwoździach czy haczykach są niewielkie i pozornie ich naprawa wydawać się może szybka i bezproblemowa. Jednak przez to, że mogą być głębokie, łatanie otworów powstałych po usunięciu wkrętów czy gwoździ sprawia, iż musimy sięgnąć po akrylową masę naprawczą. Jej dużym atutem jest to, że utwardza się w większych zagłębieniach z ograniczonym dostępem do powietrza, jest lekka oraz ma właściwości szybkoschnące.

Drobne rysy do 2-3 mm należy zagruntować, a następnie zaszpachlować gipsem szpachlowym lub nawet samą gładzią. Identycznie postępujemy w przypadku niewielkich wgnieceń. Jeżeli preparaty, które stosujemy do szpachlowania ścian, nie mają w swoim składzie włókna szklanego, które dodatkowo wzmacniało by naprawianą powierzchnię, powinniśmy użyć taśmy wzmacniającej.

nanoszenie masy szpachlowej

Jak sprawnie i skutecznie załatać dziurę w ścianie?

Po pierwsze musimy właściwie przygotować otwór. Za pomocą szpachelki pozbywamy się luźnych fragmentów tynku i farby. Następnie za pomocą odkurzacza lub zmiotki oczyszczamy daną powierzchnię z wszelakiego rodzaju pyłu i drobinek. Tak przygotowaną ścianę możemy zagruntować. Robimy to m.in. w celu zmniejszenia chłonności podłoża. Dokładnie za pomocą pędzla nanosimy preparat i staramy się nie pominąć żadnego miejsca. Gdy skończymy, musimy odczekać, aż grunt wyschnie.

Następnego dnia zaczynamy szpachlowanie ścian. Możemy skorzystać z gotowej masy szpachlowej, którą bez problemu nabędziemy w każdym dobrym sklepie budowlanym bądź samodzielnie ją przygotować. Za pomocą szpachelki dokładnie wypełniamy wcześniej oczyszczone otwory wybraną masą szpachlową i pozostawiamy tak do wyschnięcia.

Kolejnym etapem jest użycie gładzi – wypełniamy nią nierówności pozostałe po szpachlowaniu dziur. Gdy gips wyschnie, konieczne będzie zeszlifowanie powierzchni ściany papierem ściernym. W celu dokładniejszego pozbycia się wszelkich wgłębień możemy posiłkować się halogenem lub innym mocnym źródłem światła.

Po dokładnym wyrównaniu powierzchni ściany przeszlifowane miejsca należy odpylić i za gruntować przed malowaniem. Przeważnie dwukrotne malowanie wystarczy, aby skutecznie ukryć wszelkie ślady i uzyskać zadowalający efekt.

Czym szpachlować duże dziury w ścianie?

To, jakie podłoże ma ściana, którą będziemy naprawiać, również rzutuje na to, czym zakleić dziurę. Szczególnie gdy mamy do czynienia ze sporym otworem. Generalnie ubytki w ścianie zaleca się wypełniać tym samym materiałem, z którego zrobiona jest ściana. W przypadku podłoża betonowego będzie to gips budowlany oraz płyty gipsowo-kartonowe w przypadku suchej zabudowy.

Niezależnie od rodzaju podłoża zawsze używajmy gruntu, który wzmacnia strukturę ściany, zwiększa przyczepność masy szpachlowej oraz zapobiega jej odpadaniu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku tynków, które mają szczególną tendencję do kruszenia i obsypywania się.

dokładnie oczyszczony ubytek

Łatanie większych otworów w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

.

Jak załatać dziurę w ścianie gipsowo-kartonowej, jeżeli jest ona dużych rozmiarów?

  1. Rysujemy na ścianie prostokąt, w który wpisuje się nasz ubytek z 1-2 cm zapasem,
  2. Wycinamy identycznych rozmiarów kawałek z nowej płyty gipsowo-kartonowej i fazujemy go i gruntujemy,
  3. Identycznie postępujemy z otworem w ścianie, jego krawędzie przycinamy pod kątem, a następnie gruntujemy,
  4. Po wyschnięciu wklejamy docięty prostokąt za pomocą kleju gipsowego,
  5. Później spajamy łączenia płyt najlepiej za pomocą masy do łączeń, ale możemy również zastosować klej gipsowy albo gips szpachlowy,
  6. Na koniec kolejno kładziemy gładź, dokładnie szpachlujemy i malujemy.

gruntowanie ściany

Dodatkowe wskazówki

  • dokładnie zabezpiecz miejsca narażone na zniszczenia taśmą malarską,
  • sprawdzaj datę ważności zakupionych produktów,
  • nie nakładaj zbyt grubych warstw szpachli,
  • nie nakładaj mas na wilgotne, bądź źle oczyszczone podłoże.

Podsumowanie

Szpachlowanie dziur nie wymaga od nas specjalnych umiejętności czy dużego doświadczenia. Przez konieczność czekania na wyschnięcie nakładanych kolejno po sobie preparatów proces ten jest bardzo czasochłonny. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalnym będzie przeprowadzenia naprawy na własną rękę. Wynajmowanie w tym celu firmy, która doliczy sobie za każdą wizytę dodatkowe nieraz duże pieniądze, jest mało opłacalne.