Jaka dysza do malowania będzie najlepsza?

Zakup czy wypożyczenie dobrej jakości pistoletu lub agregatu natryskowego to dopiero połowa sukcesu w malowaniu powierzchni. To, jak będzie przebiegała praca, zależeć będzie bowiem przede wszystkim od wyboru odpowiedniej dyszy do malowania. A to wbrew pozorom nie jest zadanie proste - nie tylko rozmiar dyszy jest istotny. Jakimi aspektami kierować się wybierając dyszę i dlaczego to takie ważne? Zapraszamy do lektury.

Dysza – czym jest i jakie zadanie spełnia?

Dyszą nazywamy przyrząd służący do sterowania kierunkiem, szerokością i kątem natrysku materiału używanego do malowania. Wybierając więc odpowiedni jej rodzaj możemy uzyskać strumień farby czy lakieru o różnych szerokościach i kątach padania. Dzięki niej możemy także regulować poziom rozproszenia materiału, co ma duże znaczenie ze względu na różnorodność malowanych powierzchni.

Dlaczego wybór dyszy jest istotny?

Dysze natryskowe należy wybierać bardzo starannie i biorąc pod uwagę szereg czynników. Z jednej strony po to, aby uzyskać takie parametry robocze, które umożliwiają optymalne zużycie farby, a z drugiej strony po to, aby jak najbardziej przedłużyć żywotność samej dyszy. Odpowiednia dysza malarska pozwoli na efektywne malowanie pistoletem lub agregatem.

Na jakie parametry dyszy należy zwrócić uwagę?

Optymalne wykorzystanie dyszy natryskowej zależeć będzie od prawidłowego doboru jej parametrów – wielkości otworu dyszy, szerokości strumienia i kąta natrysku, ale także od jej prawidłowego dopasowania do urządzenia, z którym będzie miała współpracować. Inną dyszę wybierzemy do farb gęstych, inną do rzadkich – tutaj decydująca będzie grubość otworu dyszy.

Szerokość strumienia dyszy

Dysze pozwalają uzyskać różne szerokości pasa natrysku. Im większa jest ta szerokość (kąt natrysku), tym większą powierzchnię materiału można pokryć farbą lub lakierem za jednym pociągnięciem. Szerokim strumieniem najlepiej maluje się duże, szerokie powierzchnie, natomiast dysza o wąskim pasie natrysku idealnie sprawdza się w malowaniu niewielkich powierzchni, elementów dekoracyjnych, części mebli, słupków ogrodzeniowych i ciasnych, wąskich przestrzeni.

Należy pamiętać, że identyczna szerokość pasa natrysku może być uzyskana przy różnej grubości otworu dyszy. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, sprawdź oznaczenia.

Jak odczytać oznaczenia rozmiaru dyszy?

Każde składa się z trzech cyfr – pierwsza cyfra określa właśnie szerokość (oznacza kąt natrysku). Należy pomnożyć ją przez 5. Jeśli więc dysza malarska oznaczona jest liczbą np. 315, to 3×5 = 15 cm szerokości strumienia przy odległości dyszy od powierzchni wynoszącej 30 cm. Im ta odległość będzie większa, tym szerszy pas natrysku maszyna może wykonać.

Poza samym pasem natrysku ważna jest także grubość otworu dyszy, którą określają kolejne dwie cyfry oznaczenia. Kombinacji jest wiele – dysze mogą mieć różne szerokości, ale taką samą grubość otworu lub odwrotnie. Dzięki temu z łatwością znajdziesz dyszę idealną do Twojego agregatu, rodzaju materiału malarskiego oraz samej malowanej powierzchni.

Wielkość otworu dyszy

Parametr ten jest o tyle istotny, że pistolety natryskowe oraz agregaty mogą nam posłużyć do aplikacji farb czy lakierów o różnej gęstości. Takim samym pasem natrysku możemy malować więc przy użyciu różnych grubości otworu dyszy.

porównanie dysz o różnych rozmiarach - w poziomie - zmiana wielkości otworu, w pionie zmiana kąta natrysku dyszy

Im otwór dyszy jest większy, tym gęstszy materiał możemy wykorzystać do malowania. Nie należy się jednak kierować samą grubością otworu dyszy, ale też brać pod uwagę wydajność agregatu malarskiego – to ona stanowi ograniczenie dla grubości dyszy.

Szerokość pasa natrysku a wielkość malowanych powierzchni

Niezależnie od tego, czy do malowania powierzchni wybierzesz pistolet, czy agregat hydrodynamiczny, musisz tak dobrać dysze lakiernicze, aby malowanie było efektywne i niezbyt czasochłonne. To pozwoli osiągnąć maksymalną wydajność agregatu malarskiego oraz:

  • zmniejszy straty materiału – jeśli dysza malarska będzie za szeroka, to farba czy lakier będą pryskać poza wyznaczoną powierzchnię, co jest oczywistym marnotrawstwem;
  • zapewni lepszą kontrolę nad strumieniem;
  • skróci czas natryskiwania – dzięki urządzeniu odpowiednich rozmiarów pomalujesz większą powierzchnię w tym samym czasie.

Maksymalna wydajność agregatu malarskiego

Zanim kupisz dyszę, sprawdź także samą pompę pod kątem jej wydajności. Wydajność jest wartością mierzoną ilością materiału, który agregat może zaaplikować na powierzchnię w ciągu jednej minuty. Do natrysku nie wolno używać dyszy o możliwościach większych niż możliwości pompy.

Rodzaj farby a dobór dyszy

Zasada jest bardzo prosta – im gęstsza jest farba używana do malowania natryskowego, tym większy powinien być otwór dyszy użyty do jej aplikacji. Nie ma tu znaczenia natomiast szerokość pasa natrysku – jeśli przykładowo chcesz pomalować gęstym lakierem wąskie elementy mebli, możesz użyć dyszy wąskiej, lecz o dużym otworze.

Ciśnienie robocze a prawidłowa technika malowania natryskowego

Poza samym doborem dyszy, istotne jest także, aby umieć utrzymać odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej. A za to odpowiada nie tylko agregat czy pistolet, ale też osoba obsługująca urządzenie. W czasie natryskiwania należy trzymać dyszę w odległości 25 – 30 cm od malowanej powierzchni, co pozwoli na uzyskanie optymalnego ciśnienia i sprężenia lakieru czy farby.

Zużycie dyszy – dlaczego dysza się zużywa i jakie są tego objawy?

W czasie pracy należy zwracać baczną uwagę na ewentualne oznaki zużycia dyszy, do których należą:

  • nierównomierny strumień farby,
  • ostre krawędzie pasa natrysku,
  • zmniejszenie wydajności natrysku,
  • straty farby.

To, że dysza się zużywa, jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i wynika w głównej mierze z tarcia cząsteczek farby o elementy dyszy. Występowaniu nadmiernego zużycia można zapobiec poprzez regularne czyszczenie dyszy oraz, oczywiście, wybierając wysokiej jakości farby, bejce i lakiery o odpowiedniej gęstości.

Podsumowanie

Do zakupu dysz do pistoletu lub agregatu trzeba się dobrze przygotować. Jak widzicie – wybór nie jest prosty, a zmiennych jest sporo. Istnieją na rynku, rzecz jasna, dysze uniwersalne, ale ich wybór może być ryzykowny – zwłaszcza jeśli sam agregat jest wypożyczony i drogi. Jeśli nadal masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej dyszy, poproś o pomoc specjalistę.