Jaki agregat malarski wybrać: membranowy czy tłokowy?

Profesjonalne firmy remontowo-budowlane do wykonywania zleceń wykorzystują agregaty malarskie, które umożliwiają im zrealizowanie zlecenia w krótszym czasie, a to przekłada się na zyski firmy. Im sprzęt jest lepiej dobrany, tym lepsze są efekty. Agregaty malarskie to urządzenia drogie, dlatego należy dobierać je bardzo starannie, zgodnie z potrzebami firmy. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim charakter najczęściej wykonywanych prac, rozmiar malowanych powierzchni, rodzaj wykorzystywanych farb i możliwości finansowe firmy. Mając na uwadze te kryteria, można wybrać optymalny agregat malarski. Nasz artykuł pomoże dokonać właściwego wyboru.

Malowanie agregatem malarskim

Malowanie natryskowe za pomocą agregatu malarskiego to obecnie najnowocześniejsza metoda malowania średnich i dużych powierzchni. Agregaty malarskie zapewniają duże oszczędności czasu. W zależności od wybranego modelu można w ciągu 1 minuty wymalować 4m2. W ciągu 8 godzin pracy daje to ok. 1000 m2. W tym czasie malując ręcznie wałkiem, można wymalować ok. 100 do 150 m2. Różnica jest zasadnicza.

Wykorzystanie agregatów malarskich przynosi także inne korzyści. Pozwala na zaoszczędzenie do 30% farby i dokładne pokrycie całej powierzchni. Nawet nierówne tynki strukturalne będą pokryte idealnie tym samym kolorem bez żadnych braków. Dzięki natryskowi farba dotrze do każdego miejsca.

Jaki agregat malarski tłokowy czy membranowy?

Prace remontowe wykonywane agregatem malarskim są opłacalne pod warunkiem, że agregat zostanie dobrany do potrzeb i charakteru wykonywanych prac. Do wyboru mamy agregaty:

  • membranowe,
  • tłokowe.

Zasadnicza różnica między nimi polega na technice wytwarzania ciśnienia. Im ciśnienie jest większe, tym agregat jest bardziej wydajny i ma szersze zastosowanie. Agregat malarski, który osiąga ciśnienie powyżej 200 barów pozwala nie tylko na malowanie natryskowe, ale także na nakładanie gładzi oraz ciężkie farby antykorozyjne i zabezpieczenia p. poż.

Każdy agregat hydrodynamiczny składa się z silnika, pompy, węży oraz pistoletu i dyszy. Odpowiednie ich dobranie decyduje o parametrach użytkowych agregatu.

Agregaty membranowe

Agregat malarski z pompą membranową przeznaczony jest przede wszystkim dla firm średniej wielkości. Ich wydajność ograniczona jest pompą. Elementem podającym farbę do pistoletu jest elastyczna membrana.

Niestety ciśnienie uzyskiwane za ich pomocą nie jest najwyższe, z reguły nie przekracza 120 bar, ale równocześnie jest wystarczające do malowania metodą natryskową powierzchni malarskich o średniej wielkości i przy zastosowaniu lekkich farb akrylowych lub olejnych. Za ich pomocą można pomalować nie tylko wnętrza, ale także elewację. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku malowaniu dużych połaci dachu.

Niewątpliwą zaletą agregatów membranowych jest ich niska cena i niskie koszty eksploatacji. Membrana szybko ulega zużyciu, ale można ją samodzielnie wymienić, a koszt jej zakupu jest niewielki.

Agregat malarski SF 23 Plus Airless

Agregaty tłokowe

Agregat tłokowy malarski to sprzęt najnowszej generacji. To urządzenie, którego parametry pozwalają na osiąganie bardzo imponujących wyników, bez względu na zastosowany rodzaj farb i rozmiar malowanej powierzchni. Wmontowany w pompę tłok może wytwarzać ciśnienie od 200 bar do nawet 230 barów. Dzięki temu można stosować go nie tylko do rozprowadzania farb malarskich, ale także szpachli, ciężkich farb antykorozyjnych lub zabezpieczeń p. poż.

Agregat malarski Wagner PS 3.21

Kryteria wyboru agregatu malarskiego

Wytwarzane ciśnienie nie jest jedynym kryterium wyboru agregatu malarskiego. Znaczenie mają także takie parametry jak:

  • średnica dyszy,
  • producent.

Rozmiar dysz oznaczony jest przeważnie liczbą trzycyfrową. Pierwsza określa kąt natrysku, dwie kolejne to wielkość otworów, która informuje jakie farby można zastosować. Wielkość otworów wyrażana jest w tysięcznych cala.

  • 0,009 do 0,013 – farby poliuretanowe, chlorokauczukowe i poliwinylowe,
  • 0,015 -farby olejne,
  • 0,017 – farby akrylowe i gruntowe,
  • 0,021 – farby lateksowe,
  • 0,025 – farby epoksydowe,
  • 0,035 – gładzie / szpachle.

Dysze należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i wskazówkami producenta. Zastosowanie niewłaściwych dysz ma bezpośredni wpływ na wydajność pompy. Zbyt mała średnica dyszy sprawia, że pompa nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia i szerokość pasa natrysku będzie mniejsza i farba nie zostanie równo rozprowadzona.

Dobrze dobrany agregat malarski jest gwarancją nie tylko szybkiego malowania, ale przede wszystkim jego jakości. Nawet na nierównych powierzchniach rozprowadzenie farby będzie jednakowe. Dla efektu końcowego jest to bardzo ważne, na malowanej ścianie nie widać zacieków, różnicy w odcieniach.

Na rynku można znaleźć urządzenia służące do malowania natryskowego różnego rodzaju farbami, o różnej wydajności i różnych zastosowaniach. Przed ostatecznym wyborem warto porównać sprzęt oferowany przez różnych producentów. Do najbardziej popularnych należą:

Produkty tych firm rozpoznawalne są na całym świecie, a to gwarantuje łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj farby obsługiwany przez agregat malarski, średnicę dyszy, wydajność pompy, moc silnika, długość przewodu od agregatu do pistoletu. Wszystkie te elementy mają wpływ na funkcjonalność urządzenia i znacznie poprawiają komfort pracy.

Przy szerokim zakresie prac budowlanych lepiej sprawdzi się agregat tłokowy, do wykonywania typowych prac malarskich agregat membranowy jest w zupełności wystarczający.


Agregaty membranowe

Agregat malarski Wagner SF 23

Agregat malarski Wagner SF 23

Wysokowydajna pompa membranowa Airless - Wytrzymały i niezawodny Wagner SF 23. Do nakładania emulsji i lakierów w małych zakładach oraz na placach budowy. Dostępna także w wersji AriCoat.
Maks. wydajność:2,4 l/min
Maks. ciśnienie pracy:250 bar
Maks. rozmiar dyszy:0.023"
Silnik:1,3 kW
Zobacz więcej
Agregat Malarski Wagner SF 27

Agregat malarski Wagner SF 27

Agregat Wagner SF 27 przeznaczony do natrysku farb emulsyjnych i innych powłok o wysokim stopniu lepkości na duże powierzchnie. Wykorzystanie technologii membranowej znacząco ogranicza zużycie części, co powoduje wydłużenie żywotności urządzenia.
Maks. wydajność:3,0 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0.027"
Silnik:1,5 kW
Napięcie:230V/50Hz
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner SF 31

Agregat malarski Wagner SF 31

Agregat malarski SF 31 o szerokim zakresie zastosowań - od niewielkich robót, aż po wielkie zlecenia budowlane. Mobilna pompa do natrysku farb emulsyjnych, powłok antykorozyjnych, farb do drewna, klejów, pokryć dachów i innych powłok o wysokiej lepkości.
Maks. wydajność:3,5 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0,031"
Silnik:1,7 kW
Napięcie:230V/50Hz
Zobacz więcej

Agregaty tłokowe

Agregat malarski Wagner PS 3.39

Agregat malarski Wagner PS 3.39

Urządzenie malarskie przeznaczone do natrysku farb, lakierów, bejc czy systemów ciężkiej antykorozji. Szybsza praca dzięki możliwości wykorzystania dwóch pistoletów. Automatyczna kontrola pracy silnika.
Maks. wydajność:5,0 l/min
Maks. ciśnienie pracy:221 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,039"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,026"
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner PS 3.34

Agregat malarski Wagner PS 3.34

Agregat do malowania PS 3.34 doskonale sprawdzi się przy malowaniu ścian, dachów czy innych wielkich powierzchni. Stworzony do zastosować komercyjnych i konserwacyjnych. Możliwość użycia z dwoma pistoletami.
Maks. wydajność:4,5 l/min
Maks. ciśnienie robocze:221 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,034"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,023"
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner PS 3.31

Agregat malarski Wagner PS 3.31

Agregat malarski Wagner PS 3.31 z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i silnikiem bezszczotkowym. Szeroki zakres zastosowań, bezproblemowe czyszczenie i wymiana pompy. Możliwa praca z dwoma pistoletami.
Maks. wydajność:3,8 l/min
Maks. ciśnienie pracy:221 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,032"
Moc silnika:1,84 kW
Zobacz więcej