Malowanie elewacji po ociepleniu styropianem - najczęściej zadawane pytania

Wydawać by się mogło, że malowanie elewacji, jako ostatni etap wykończenia fasady domu, jest proste i nie wymaga szczególnej wiedzy czy umiejętności. A jednak inwestorzy napotykają na szereg trudności związanych zarówno z samym przygotowaniem ściany do malowania, jak i wyborem materiałów oraz sposobem prowadzenia prac. Chcesz uniknąć błędów? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przygotowanie podłoża do malowania – na czym polega?

To, w jaki sposób należy przygotować ściany elewacji do malowania, zależy od rodzaju podłoża. Warto rozpocząć pracę od starannego umycia ściany pokrytej klejem z zatopioną w nim siatką zbrojącą. Można to zrobić przy pomocy myjki ciśnieniowej, a jeśli na elewacji widoczne są ślady grzybów lub pleśni, trzeba zastosować chemiczne środki przeznaczone do ich usuwania.

Tynk cienkowarstwowy – czy jest niezbędny?

Co do konieczności aplikacji tynku można spotkać skrajne opinie. Oczywiście można z niego zrezygnować. Będzie to miało swoje konsekwencje – tynk nie tylko w dużej mierze poprawia estetykę fasady wyrównując jej powierzchnię, ale także chroni podłoże przed wpływem warunków atmosferycznych i tak zwanym starzeniem się ocieplenia. Takie wykończenie elewacji zapewnia, że będzie ona trwała i ładna.

Tak więc warto się poważnie nad tynkiem zastanowić i jeśli elewacja ma długo być skuteczna, a do tego estetyczna – to koniecznie go zastosować. A jaki rodzaj tynku wybrać? Na rynku dostępne są różne warianty tynków – żywiczne o mniejszej paroprzepuszczalności, bardzo trwałe i “oddychające” tynki mineralne oraz silikonowe i silikonowo – żywiczne zwiększające trwałość ściany z cegły, betonu czy pustaka i odporne na powstawanie przebarwień. Wybór najlepszego tynku zależy więc od rodzaju powierzchni i oczekiwań inwestora.

Czy aplikacja gruntu jest konieczna?

Mamy na ścianie budynku styropian zabezpieczony warstwą kleju oraz tynk – czy to czas na malowanie elewacji? Jeszcze nie – zanim to zrobimy, musimy zastosować środek gruntujący, który wyrównuje chłonność podłoża i przygotowuje je pod malowanie fasady. Należy pamiętać, że musi być ono suche i czyste, więc gruntowanie może zostać wykonane, dopiero gdy tynk dobrze wyschnie.

Czym malować elewację? Jak wybrać narzędzia?

Malowanie ścian budynku to ostatni etap prac, zanim go jednak rozpoczniemy, trzeba przygotować wszystkie potrzebne narzędzia i same farby.

Zaczynamy więc od doboru narzędzi – co lepiej się sprawdzi? Malować za pomocą wałka lub pędzla, a może jednak zdecydować się na agregat? Wybór zależeć powinien min. od powierzchni, jaką ma malowana elewacja – jeżeli jest ona duża, agregat znacznie przyspieszy postęp prac. Na niewielkie powierzchnie sprawdzi się doskonale.

Agregaty do malowania elewacji mają szereg zalet, co sprawia, że inwestorzy coraz częściej decydują się na ich użycie:

  • ułatwiają malowanie elewacji z tynkiem o ziarnistej strukturze,
  • agregat pozwala zaoszczędzić farbę – nakłada cieńszą warstwę farby niż wałek i pędzel,
  • znacznie przyspieszają postęp prac, są o wiele efektywniejsze od wałka i pędzla,
  • praca wymaga znacznie mniej wysiłku i prawdopodobnie nie będzie Ci potrzebne rusztowanie,
  • pozwala osiągnąć ładny efekt na elementach znajdujących się na elewacji, np. dekorach,
  • z łatwością radzą sobie z wszelkimi kątami, ciasnymi przestrzeniami.

Jeżeli z jakichś powodów zdecydujesz się użyć pędzla, koniecznie wybierz szeroki pędzel z długim włosiem, zwłaszcza w przypadku tynku strukturalnego.

Jaki rodzaj farby wybrać do malowania elewacji?

Do wyboru mamy kilka rodzajów farb na elewacje, a o wyborze decydują różnorodne parametry podłoża, m.in. materiał, z którego wykonano ścianę:

  • farby silikonowe – farba silikonowa ułatwia swobodny przepływ pary wodnej przez ściany, sprawdza się w przypadku budynku z cegły i betonu;
  • farby akrylowe – farba akrylowa tworzy powłokę odporną na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV, długo więc wygląda dobrze;
  • farby silikatowe – są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Mają jednak dość wąską paletę kolorów;
  • silikatowo – silikonowe – nadają się do powłok dekoracyjnych i renowacyjnych (np. w przypadku pęknięć).

Należy jednak pamiętać, że najlepiej jest pomalować ściany farbą dopasowaną do rodzaju tynku – np. farbą akrylową na tynk akrylowy. Jeśli chodzi o tynki cementowe, z powodzeniem można je pomalować farbami silikatowymi. Jeśli wybrałeś malowanie elewacji po ociepleniu styropianem za pomocą agregatu, koniecznie dopasuj do niego odpowiednie farby natryskowe.

mężczyzna malujący elewację domu z pomocą pędzla

Czy pogoda ma znaczenie w przypadku malowania elewacji?

Tak, farbę warto aplikować na elewację w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Nie maluj ściany, która wyeksponowana jest na działanie słońca, wstrzymaj się z malowaniem, aż słońce przesunie się, w przeciwnym razie farba będzie wysychała zbyt szybko. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu plam. Dzień powinien być bezdeszczowy. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku aplikacji gruntu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie spiesz się, starannie dopasuj materiały do charakterystyki podłoża. Zanim nałożysz tynk, poczekaj aż warstwa kleju wyschnie – każdą kolejną warstwę materiału powinieneś aplikować na dobrze przygotowane podłoże. Tylko wtedy osiągnie ona odpowiednią przyczepność. Nawet drobny błąd, zbyt szybkie przejście do kolejnego etapu prac, może skutkować powstaniem pęknięć lub plam albo wręcz odpadnięciem od ściany fragmentu tynku z farbą.

Podsumowanie

Malowanie elewacji jest stosunkowo proste, ale jej przygotowanie do pomalowania bywa czasochłonne. Odpowiednie tempo i kolejność prac, dobre materiały i użycie agregatu, zamiast pędzla mogą zapewnić Ci sukces.