Malowanie ogrodzenia metalowego, drewnianego i betonowego

Ogrodzenia posesji, choć w większości przypadków są bardzo trwałe i estetyczne przez długie lata, raz na jakiś czas należy je odświeżyć i pomalować. To, w jaki sposób będziemy postępowali i jakich farb czy lakierów użyjemy, będzie zależało oczywiście od rodzaju materiałów i samego stanu technicznego ogrodzenia. Dziś więc opowiemy Wam szczegółowo o tym jak pomalować ogrodzenie metalowe, betonowe i drewniane - krok po kroku przeprowadzimy Was przez poszczególne etapy malowania i wskażemy Wam optymalne techniki i narzędzia.

Malowanie ogrodzenia metalowego

Jednymi z zalet ogrodzeń metalowych są ich piękno i trwałość. Są one jednak podatne na korozję – już po kilku latach od montażu, warstwy farby i lakieru antykorozyjnego ścierają się i ogrodzenie może zacząć rdzewieć. Jego zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi będzie więc kluczowe, jeśli chcemy, aby służyło nam przez kolejne sezony. Regularnie pielęgnowane i zabezpieczane, nie ulegnie zniszczeniu przez dekady. Oto więc etapy pielęgnacji i malowania ogrodzenia metalowego.

Etap 1 – przygotowanie ogrodzenia do malowania

Zanim przystąpimy do malowania, metalowe ogrodzenie należy najpierw delikatnie zeszlifować mechanicznie papierem ściernym o niewielkiej gradacji. Dzięki temu pozbędziemy się starych warstw malarskich, zniknie też ewentualna warstwa rdzy, która już zdążyła się odłożyć. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których skupiska rdzy powstają najczęściej – są to trudno dostępne miejsca przy zawiasach furtki i bramy czy przy klamkach. Tego etapu pracy nie wolno pominąć – jeśli bowiem na powierzchni metalu zostawimy, choć odrobinę rdzy, cała praca będzie daremna.

Ogrodzenie z metalu możemy odpowiednio przygotować do malowania również metodą piaskowania. Polega ono na usunięciu korozji z powierzchni płotu za pomocą strumienia wody z piaskiem, które pod wysokim ciśnieniem dokładnie oczyszczają cały obszar. Jest to sposób znacznie prostszy i szybszy niż ręczny. Dobrym rozwiązaniem będzie również użycie szlifierki do metalu ze specjalnymi tarczami i szczotkami, dzięki nim szybko usuniemy z podłoża rdzę i warstwy starych farb oraz lakierów.

Kiedy cała powierzchnia ogrodzenia zostanie już oczyszczona, należy ją odpylić i odtłuścić, a następnie osuszyć, aby uzyskała właściwą przyczepność.

Sprawdź naszą ofertę: Szlifierki Festool

Etap 2 – wybór farby

Zanim zabierzemy się za malowanie metalowego ogrodzenia, powinniśmy sprawdzić, z jakiego metalu zostało ono wykonane, a możliwości są aż cztery – stal, żelazo, żeliwo i aluminium. Najprostszym sposobem będzie zakup farby alkidowej – jest ona uniwersalna i nadaje się do wszystkich rodzajów metalu. Z kolei farby alkidowo – poliuretanowe przeznaczone są do ogrodzeń z żelaza i stali. Tworzą elastyczną, niepękającą powłokę. Farba chlorokauczukowa sprawdzi się w przypadku ogrodzeń metalowych z żeliwa i stali. Do ogrodzenia ze stali lub aluminium warto wybrać farbę poliwinylowo – akrylową. Na rynku dostępne są również farby łączące w sobie działanie farby podkładowej i wykończeniowej.

Etap 3 – malowanie ogrodzenia metalowego

Zanim omówimy samą technikę malowania metalowego ogrodzenia, warto przyjrzeć się różnorodnym narzędziom i urządzeniom, dzięki którym pracę tę wykonamy.

Pierwszą z dostępnych, i najbardziej wygodną, opcją jest użycie agregatu malarskiego. Jest to profesjonalne urządzenie, którym malować możemy nie tylko ściany domów, ławeczki ogrodowe, altany czy wiaty, ale również metalowe ogrodzenie. Agregat malarski pod dużym ciśnieniem wytryskuje ciecz roboczą na malowaną powierzchnię – czy jest to farba antykorozyjna czy jakakolwiek inna.

Zaletą użycia agregatu malarskiego jest nie tylko znaczne przyspieszenie tempa prac, ale także możliwość szybkiego i bardzo precyzyjnego pomalowania skomplikowanych kształtów oraz oszczędność materiału. Elektryczne pistolety do malowania natryskowego można ustawić tak, aby strumień miał określone parametry, na przykład szerokość. Wystarczy tak je dobrać, aby warstwa farby dokładnie pokryła całą powierzchnię ogrodzenia i nie robiły się na niej zacieki.

Jak malować pistoletem malarskim? Wystarczy dobrać parametry pracy odpowiednie dla powierzchni stalowych i z odległości około 20 cm nanosić cienką warstwę farby, wykonując przy tym pionowe ruchy dłonią. W ten sposób szybko i sprawnie pokryjemy farbą każdy zakamarek ogrodzenia metalowego.

Zamiast pistoletu natryskowego możemy oczywiście użyć pędzla – najlepiej o włosiu średnio sztywnym. Nie jest to zadanie trudne, jeśli metalowe ogrodzenie nie ma żadnych skomplikowanych zdobień. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że będziemy potrzebowali więcej czasu oraz farby. Trudniej będzie też osiągnąć jednolitą, cienką powłokę bez zacieków. Wybór narzędzi należy jednak do inwestora.

Na malowanie ogrodzenia metalowego najlepiej przeznaczyć ciepły, słoneczny dzień. Temperatura powietrza powinna wynosić od 15 do 25 stopni. Metalowy płot nie może być nagrzany do temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza, a więc latem warto malować bardzo wcześnie rano albo zaplanować prace na czas wiosny lub wczesnej jesieni.

Pomalowane ogrodzenie musi następnie wyschnąć. Jak długo będzie to trwało – trudno oszacować, bowiem zależeć to będzie od różnych czynników takich jak np. temperatura i wilgotność powietrza czy grubość powłoki. Trzeba też pamiętać, że zanim nałożymy drugą warstwę farby, poprzedni także powinna być idealnie sucha. Skracanie czasu pomiędzy kolejnymi warstwami jest sporym błędem i może prowadzić do korozji metalu – zawsze warto stosować się do wskazówek producenta podanych na opakowaniu farby.

Malowanie ogrodzenia z drewna

Podobnie jak ogrodzenie metalowe, także to drewniane należy okresowo, regularnie odnawiać. Płot drewniany jest wprawdzie odporny na rdzę, ale jego zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi pozwoli uniknąć ryzyka zniszczenia – pękania i próchnienia. Jak odnawiamy ogrodzenie drewniane?

Etap 1 – przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem konieczne jest wykonanie prac przygotowujących podłoże na przyjęcie farby. Zaczynamy więc (tak jak w przypadku metalu) od usunięcia papierem ściernym starych warstw farb. Warto następnie wygładzić ewentualne nierówności poprzez szlifowanie z użyciem specjalnych papierów do drewna -o gradacji 150 – 200. Dzięki temu powierzchnia zyska dobrą przyczepność.

Jeśli na ogrodzeniu drewnianym pojawiły się zielone wykwity mchu lub brunatne plamy – należy nanieść na te miejsca odpowiedni preparat. W przeciwnym przypadku wcześniej wykonane czyszczenie  przyniesie jedynie chwilowy efekt – zarodniki pleśni i mchu penetrują powierzchnie i mają mikroskopijne rozmiary, a ich usunięcie mechaniczne nie jest możliwe.

Etap 2 – jaką farbę wybrać? Czym malować płot drewniany?

Drewno należy malować oczywiście preparatami do drewna. Ale trzeba też pamiętać o naniesieniu powłoki zabezpieczającej drewno przed wilgocią. Przyda się więc impregnat do drewna, który stanowi podkład dla farb. Jego zadaniem jest wniknięcie w strukturę drewna i jego zabezpieczenie przed wnikaniem wody. Preparat taki kupisz w każdym sklepie budowlanym.

Dopiero kiedy wszystkie powierzchnie płotu zostaną zaimpregnowane, możesz zająć się malowaniem farbą wykończeniową. Na rynku łatwo dostępne są różne produkty, o najróżniejszych kolorach i wykończeniach.

Etap 3 – malowanie ogrodzenia drewnianego

Podobnie jak w przypadku powierzchni metalowych, możesz pomalować drewno pędzlem lub pistoletem natryskowym – różnice omówiliśmy wyżej. Warto sprawdzić na opakowaniach podkładu i powłoki wykończeniowej jaki jest optymalny czas nanoszenia kolejnych warstw – aby móc nałożyć farbę, poprzednia warstwa powinna dobrze wyschnąć.

Podobnie też jak w przypadku ogrodzenia metalowego, konieczne jest wykonanie prac w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Drewno płotu musi być suche i schnąć w ciepły, bezdeszczowy dzień – zanim więc rozpoczniesz malowanie – sprawdź prognozę pogody.

Malowanie płotu z betonu

Ogrodzenie betonowe jest odporne na rdzę, nie będą Ci więc potrzebne żadne środki antykorozyjne ani farba podkładowa. Nie próchnieje też jak drewno. To jednak nie oznacza, że jest całkowicie niewrażliwe na działanie wody i niszczenie. W przypadku płotu betonowego bowiem drobinki wilgoci mogą w czasie mrozów zamarzać i powodować, początkowo bardzo drobne, pęknięcia na powierzchni. Można więc i warto zdecydować się na jego malowanie.

Etap 1 – przygotowanie powierzchni płotu do malowania

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, ogrodzenie należy najpierw oczyścić. Do czyszczenia podłoża betonowego świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa lub szczotka metalowa i ciepła woda z odrobiną detergentu. I choć produkty antykorozyjne nie znajdują tu zastosowania, to koniecznie należy betonową powierzchnię zagruntować, kiedy już wyschnie po myciu – taki podkład wypełnia pory betonu i zabezpiecza go przed wilgocią.

Etap 2 – jaka farba się sprawdzi?

Koniecznie wybierz farbę przeznaczoną do użytku na zewnątrz – świetnie sprawdzają się na przykład emalie epoksydowe, które nie tylko chronią beton przed wnikaniem wilgoci i drobnych zanieczyszczeń, ale też wzmacniają jego powierzchnię, zabezpieczając ją przed pękaniem na przykład w wyniku uderzenia kamyków odpryskujących spod kół przejeżdżających samochodów.

Etap 3 – malowanie

Tak jak metal i drewno, beton możesz pomalować pędzlem lub pistoletem. Każdy preparat (grunt, farbę, emalię) należy starannie wymieszać przed przystąpieniem do pracy – w ten sposób zapewnisz równe krycie powierzchni, optymalny czas schnięcia powłoki i jej dobrą przyczepność. Sprawdź też na opakowaniu, ile warstw farby zapewni najlepszy efekt.

Technika malowania betonu jest taka sama jak metalu – wykonuj długie, niezbyt szybkie pociągnięcia ręką z odległości około 20 – 30 cm (jeśli wybrałeś pistolet) przebiegające od góry w dół. Staraj się, aby farba już na pierwszym razem dokładnie pokryła całą powierzchnię ogrodzenia. Po jej wyschnięciu nałóż drugą warstwę. W ten sposób ogrodzenie betonowe będzie pięknie się prezentowało i zyska trwałość na długie lata.

Podsumowanie

Malowanie metalowego, drewnianego i betonowego ogrodzenia zawsze jest procesem składającym się z kilku etapów. Różnią się one jedynie rodzajem stosowanych preparatów. Ogrodzenie metalowe wymaga bowiem zabezpieczenia przed rdzą, drewniane przed wnikaniem wilgoci, pleśniami i mchem, betonowe natomiast – przed pękaniem. Technika i narzędzia są jednak dokładnie takie same.

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Capspray 8500 to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie turbinowe do natrysku różnego rodzaju powłok. Idealne do małych projektów.
Technologia:HVLP
Silnik:230V
Turbina:4-stopniowa
Masa:10 kg
Zobacz więcej
Urządzenie malarskie FC 9900

Urządzenie malarskie FC 9900

Profesjonalne urządzenie do malowania przy niskim ciśnieniu. FC 9900 to wydajne i efektywne urządzenie pozwalające zminimalizować utratę materiału nawet do 50% oraz zredukować czas potrzebny na wykonanie pracy o 60% (w porównaniu do malowania pędzlem lub wałkiem).
Turbina:5-stopniowa
Napięcie:230V/50Hz
Ciśnienie:0,68 bar
Głośność:73 dB (A)
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W 95

Pistolet malarski Wagner W 95

Niewielkich rozmiarów pistolet malarski Wagner W85 do malowania emaliami, lakierobejcami, impregnatami, olejami do drewna oraz emaliami antykorozyjnymi. Szybkie malowanie i dobra impregnacja drewna.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:140 g/min
Maks. lepkość farby:60 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150 doskonale sprawdzi się do nanoszenia emalii, lakierobejc, impregnatów, olejów do drewna czy emalii antykorozyjnych. Malowanie już przy ciśnieniu 1 bara, dzięki czemu pylenie ograniczone jest do minimum. Precyzyjne malowanie detali.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:0-140 ml/min
Maks. lepkość farby:100 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej

Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa Festool LEX 2 185/7 692096

Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa Festool LEX 2 185/7

Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa doskonale radzi sobie ze szlifowaniem międzyoperacyjnym i zgrubnym dużych i płaskich powierzchni. Wysoką wydajność szlifowania zapewni talerz szlifierski o średnicy 185 mm oraz 7 mm suw szlifujący.
Suwy robocze:16 000 min⁻¹
Prędkość obr. ruchu mimośr.:8 000 min⁻¹
Suw szlifujący:7 mm
Ciśnienie robocze (przepływowe):6 bar
Zobacz więcej
Szlifierka mimośrodowa Festool ETS 150/5 EQ Plus 575043

Szlifierka mimośrodowa Festool ETS 150/5 EQ Plus 575043

Szlifierka mimośrodowa doskonale sprawdzi się przy szlifowaniu wstępnym, międzyoperacyjnym i końcowym farb i lakierów. Idealna na płaskie i zaokrąglone powierzchnie. Niski ciężar zapewnia wyjątkowo lekką pracę.
Ciężar:1,8 kg
Suw szlifujący:5 mm
Nr katalogowy:575043
Zobacz więcej
Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS-Easy 225/CTL36 Set 574857

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS-Easy 225/CTL36 Set 574857

Szlifierka przegubowa o wyjątkowej żywotności. Dzięki zastosowaniu stopów oraz talerzy szlifierskich z materiału odpornego na ścieranie urządzenie to będzie służyło przez długie lata. Przeznaczona do szlifowania ścian i sufitów oraz usuwania resztek tapet, farb, kleju, tynku czy innych pokryć.
Nr katalogowy:574857
Zobacz więcej
Festool Jednostka podstawowa CMS GE 561228

Festool Jednostka podstawowa CMS GE 561228

System CMS, który za pomocą odpowiednich modułów można przekształcić w stacjonarną pilarkę, wyrzynarkę stołową, frezarkę lub szlifierkę taśmową.
Ciężar:10,8 kg
Wymiary stołu:585 x 400 mm
Wysokość stołu, nóżki złożone:316 mm
Wysokość stołu, nóżki rozłożone:900 mm
Zobacz więcej