Niezbędnik majsterkowicza - narzędzia i elektronarzędzia, które warto mieć w swoim warsztacie

Dobrze wyposażony domowy warsztat jest równie istotny jak dobrze wyposażona kuchnia - kiedy masz wszystkie podstawowe narzędzia pod ręką, w kilka chwil dokonasz napraw każdej usterki. Przykręcenie półki, malowanie ścian, złożenie regału czy montaż lampy sufitowej - to proste prace, które każdy może wykonać, pod warunkiem jednak, że w jego skrzynce narzędziowej znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria. Co powinien więc zawierać niezbędnik majsterkowicza? Jakie narzędzia i elektronarzędzia musisz mieć? Zapraszamy do lektury.

Jak wyposażyć domowy warsztat?

Do prostych prac domowych nie potrzebujesz bardzo specjalistycznych i drogich narzędzi ręcznych. Z tymi zadaniami świetnie poradzą sobie narzędzia dostępne w marketach budowlanych. Nieco inaczej jest w przypadku elektronarzędzi – w te warto zainwestować nieco większe środki. To daje Ci gwarancję ich niezawodności i wieloletniej żywotności.

Warto się przygotować do różnego rodzaju prac – obróbki drewna, łączenia przewodów elektrycznych, napraw powłok malarskich, przycinania, wiercenia, wkręcania, szlifowania. Już samo składanie mebli stwarzać będzie konieczność posiadania przynajmniej kilku narzędzi. Dowiedz się, więc co powinno się znaleźć w Twojej skrzynce z narzędziami.

Narzędzia, które powinieneś mieć

Twoja skrzynka narzędziowa powinna zostać wyposażona w:

  • śrubokręty – płaskie i krzyżowe w wielu rozmiarach do wkręcania i wykręcania śrub różnych rodzajów;
  • kombinerki – to jedno z bardziej przydatnych narzędzi. Jest nieocenione w przypadku wyciągania gwoździ, przytrzymywania, naciągania przewodów, a nawet skręcania;
  • klucze – koniecznie kup zestaw kluczy w różnych rozmiarach i modelach. Poszczególne ich rodzaje służą do różnorodnych zadań – na przykład klucze nasadowe świetnie sprawdzają się w przypadku dokręcania i odkręcania śrub i nakrętek, klucz nastawny dzięki możliwości regulacji nadaje się do prac zarówno ze śrubami, jak i rurami oraz nakrętkami. Możesz wybrać też klucze francuskie, które stanowią dobrą alternatywę dla nastawnych;
  • młotek ślusarski z główką wykonaną z hartowanej stali narzędziowej;
  • szczypce zaciskowe uniwersalne – mają wyprofilowane, płaskie szczęki, które świetnie nadają się do zaginania, przytrzymywania i zgniatania. Dzięki ostrym krawędziom można nimi także przycinać, na przykład przewody elektryczne.

Do tych podstawowych narzędzi warto dorzucić jeszcze kilka innych. Oto one:

  • piła ręczna – to jedno z najbardziej potrzebnych narzędzi w warsztacie majsterkowicza, zwłaszcza takiego, który często pracuje z użyciem drewna;
  • latarka kieszonkowa – do prac w ciemnych, nieoświetlonych miejscach;
  • miarka zwijana oraz składana miarka centymetrowa;
  • ołówek stolarski – bardzo dobrze rysuje na drewnie i innych materiałach, dzięki niemu możesz precyzyjnie zaznaczyć na miejsca cięcia czy umieszczenia kołków;
  • poziomica – niezastąpiona przy wieszaniu półek, montażu mebli i armatury łazienkowej, układaniu gresów i wielu innych pracach;
  • pędzel płaski – sprawdzi się do tapetowania, gruntowania i napraw powłok malarskich;
  • papiery ścierne o różnym uziarnieniu – można wykorzystywać je do szlifowania ścian przed malowaniem, do odnawiania mebli i wielu innych zadań. Najprościej będzie używać papier ścierny razem ze szlifierką;
  • kołki montażowe – różne ich rodzaje przydadzą się do montażu mebli, wykonania ściany z płyt kartonowo – gipsowych, zawieszenia szafek itd.;
  • nożyk introligatorski – przytniesz nim prawie wszystko – od tapet po płyty g-k.

Elektronarzędzia potrzebne w każdym domowym warsztacie

W niezbędniku majsterkowicza muszą się znaleźć również narzędzia elektryczne, zasilane energią z sieci lub akumulatora – jest ku temu przynajmniej kilka powodów. Najważniejszy z nich jest taki, że znacznie skracają one czas wykonywania prac i czynią je o wiele lżejszymi. Przydatne narzędzia z tej kategorii, które powinny się znajdować w każdym domu to wiertarka i komplet wierteł do różnych materiałów, wkrętarka, szlifierka kątowa i wyrzynarka.

Wiertarka

Doskonale sprawdzi się w prostych i bardziej skomplikowanych domowych pracach remontowo – wykończeniowych. Wśród wielu dostępnych na rynku produktów na uwagę zasługują wiertarki firmy Festool, które odznaczają się niezwykle wysoką jakością – są bardzo wydajne i wytrzymałe, wyposażone w szeroką regulację parametrów pracy. Na etapie kompletowania skrzynki narzędziowej warto zaopatrzyć się również w komplet wierteł do różnych materiałów – drewna, metalu, betonu i innych.

Wkrętarka

Niezbędnik majsterkowicza nie będzie kompletny, jeśli nie znajdzie się w nim także solidna wkrętarka. Idealnie nadaje się do błyskawicznego i łatwego wykręcania i dokręcania śrub. Dzięki niej szybko i sprawnie złożysz meble, umieścisz śrubę w ścianie czy zamontujesz lampę. Najlepiej wybierać produkty znanych i cenionych producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość swoich wyrobów. Jeśli chcesz wybrać dobrze – zdecyduj się na wkrętarki marki Festool.

Szlifierka

Kolejnym narzędziem, którego nie może zabraknąć w Twoim warsztacie, jest szlifierka. Wystarczy tylko kupić do niej arkusze papieru ściernego o różnym uziarnieniu i już można w najlepsze majsterkować. Szlifierka Festool bezkonkurencyjnie sprawdzi się w zadaniach takich jak odnawianie mebli (wystarczy tylko usunąć szlifierką starą warstwę lakieru i  na surowe drewno nanieść nową) czy drewnianych podłóg, czyszczenie metalu z rdzy, obróbki betonu.

Wyrzynarka

Wyrzynarka to przede wszystkim sprzęt dla miłośników tworzenia z drewna lub do prac z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Dzięki niej możesz bardzo precyzyjnie wyciąć taki kształt, jaki chcesz. W ten sposób możesz wykonać piękne drewniane ramy na lustro, obraz czy zdjęcia, a także elementy stołów, krzeseł, szafek i innych. Za pomocą wyrzynarki marki Festool wytniesz otwór lub nadasz krawędziom obrabianego materiału różne kształty –  łukowaty, zaokrąglony lub prosty. Wszystko zależy od Twojego projektu.

Jakie jeszcze narzędzia warto mieć?

Bez odpowiednich narzędzi, prace nie będą postępowały sprawnie. Nasza lista, choć omawia wszystkie niezbędne narzędzia, nie jest jeszcze kompletna. Poza wszystkimi wymienionymi, w domowym warsztacie mogą się jeszcze przydać nieco bardziej specjalistyczne sprzęty.

Na przykład pilarka – to sprzęt, bez którego nie da rady pracować żaden stolarz, nawet stolarz amator. Dzięki niej można w kilka sekund dociąć deskę czy drewnianą kantówkę na odpowiedni wymiar. Planujesz samodzielnie wykonać drewniane meble do swojego domu i ogrodu? A może marzy Ci się domek narzędziowy lub chcesz zrobić dzieciom ogrodowy plac zabaw? Jeśli tak – koniecznie spraw sobie pilarkę Festool.

Albo ukośnica – działa bardzo podobnie jak pilarka, ale pozwala uzyskać cięcie obrabianych materiałów i elementów pod różnymi kątami. Dzięki temu możesz dociąć deski, listwy, kantówki czy legary pod dokładnie takim kątem, jaki jest Ci potrzebny, aby poszczególne elementy idealnie do siebie pasowały. Najlepiej zadanie to spełnią dla Ciebie ukośnice firmy Festool, które doceniły już setki polskich specjalistów od majsterkowania.

Teraz już wiesz jakiego rodzaju sprzęty będą potrzebne w Twoim domowym warsztacie. Dlaczego warto mieć je wszystkie? Przede wszystkim dlatego, że wszelkie prace remontowo – wykończeniowe staną się dzięki nim prostsze. Zajmą Ci mniej czasu niż gdybyś wykonywał je ręcznie. Również efekty prac z użyciem profesjonalnych narzędzi będą bardziej zadowalające – cięcia będą precyzyjne, śruby idealnie dokręcone, a każdy element drewniany idealnie gładki. Pamiętaj jednak, aby wybierać wyłącznie wysokiej jakości sprzęty cenionych producentów.


Brzeszczot do wyrzynarki Festool S 75/4 FSG 5X

Brzeszczot do wyrzynarki Festool S 75/4 FSG 5X

Stabilny brzeszczot przeznaczony do cięć prostych. Zęby rozwarte, szlifowane zbieżnie do szybkiego cięcia zachowaniem dokładności kątowej.
Długość z naciętymi zębami:75,00 mm
Podział zębów:4,00 mm
Maks. grubość cięcia:55 mm
Materiał:Stal HCS
Zobacz więcej
Festool Jednostka podstawowa CMS GE 561228

Festool Jednostka podstawowa CMS GE 561228

System CMS, który za pomocą odpowiednich modułów można przekształcić w stacjonarną pilarkę, wyrzynarkę stołową, frezarkę lub szlifierkę taśmową.
Ciężar:10,8 kg
Wymiary stołu:585 x 400 mm
Wysokość stołu, nóżki złożone:316 mm
Wysokość stołu, nóżki rozłożone:900 mm
Zobacz więcej
System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 230 FS

System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 230 FS 769001

Dobra widoczność obrabianego przedmiotu przy zapewnieniu czystego cięcia i optymalnego usuwania pyłu. Urządzenie umożliwia pewne i dokładne zagłębienie w materiale oraz cięcie na ustalonej głębokości do 27 mm.
Odstęp z boku:35,00 mm
Odstęp z przodu:85,00 mm
Głębokość cięcia bez szyny prowadzącej/z szyną:63/59 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:6 500 min⁻¹
Zobacz więcej
System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 230 767997

System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 230 767997

Czyste cięcie i bardzo wydajne odsysanie pyłu. W połączeniu z szyną prowadzącą Festool i materiałami eksploatacyjnymi powstaje optymalne rozwiązanie, które zapewnia wydajną, czystą oraz precyzyjną pracę.
Odstęp z boku:35,00 mm
Odstęp z przodu:85,00 mm
Głębokość cięcia bez szyny prowadzącej/z szyną:1 600 W63/59 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:5,5 kg6 500 min⁻¹
Zobacz więcej
System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 125 FH-Plus 769954

System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 125 FH-Plus 769954

Poręczna szlifierka kątowa, dzięki otwartej konstrukcji, zapewnia swobodny widok podczas cięcia - niezależnie od tego, czy jest ono wykonywane w sposób przesuwny czy też blisko krawędzi. Wyposażona w system odsysania pyłu.
Odstęp z boku:23,00 mm
Odstęp z przodu:16,00 mm
Głębokość cięcia bez szyny prowadzącej/z szyną:27/- mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 500 - 11 000 min⁻¹
Zobacz więcej
System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 125 Plus-FS 768993

System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 125 Plus-FS 768993

Wydajna, czysta i precyzyjna praca z systemem cięcia z osprzętem diamentowym. System odsysania usuwa szkodliwe pyły, chroniąc Twoje zdrowie. Urządzenie wyposażone w funkcję zagłębiania i okienko kontrolne zapewniające stałą widoczność linii cięcia.
Odstęp z boku:32,00 mm
Odstęp z przodu:78,00 mm
Głębokość cięcia bez szyny prowadzącej/z szyną:27/23 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 500 - 11 000 min⁻¹
Zobacz więcej
System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 125 Plus 767996

System cięcia z osprzętem diamentowym Festool DSC-AG 125 Plus 767996

System cięcia z osprzętem diamentowym na głębokości do 27 mm. Wydajna i czysta praca dzięki systemowi odsysania pyłów. Urządzenie wyposażone w funkcję zagłębiania - zacznij cięcie w dowolnym miejscu.
Odstęp z boku:32,00 mm
Odstęp z przodu:78,00 mm
Głębokość cięcia bez szyny prowadzącej/z szyną:27/23 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:3 500 - 11 000 min⁻¹
Zobacz więcej
Frezarka do połączeń Festool DF 500 Q-Plus 574325

Frezarka Festool DF 500 Q-Plus 574325

System składający się z frezarki do połączeń DF 500, łączników DOMINO oraz osprzętu do specjalnych zastosowań. Dokłada i lekka praca. Stabilne i niewidoczne połączenia.
Maks. głębokość frezowania:28 mm
Frez DOMINO do gniazd Ø:4, 5, 6, 8, 10 mm
Nastawianie głębokości frezowania:5 - 30 mm
Frezowanie po skosie:0 - 90 °
Zobacz więcej