Renowacja starych mebli - malowanie natryskowe w akcji

Wielki powrót mody na drewno sprawił, że coraz więcej osób chce mieć w domu meble z drewna, zwłaszcza w stylu vintage. Przeszukujemy więc strychy i domy dziadków w poszukiwaniu czegoś, co idealnie uzupełni naszą wizję wnętrza. Jest tylko jeden problem - stare drewniane meble trzeba poddać renowacji. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i można spokojnie zrobić to samodzielnie. Wystarczy tylko wyczyścić, pomalować i zakonserwować mebel, by odzyskał dawną świetność. Do szybkiego odnawiania, zwłaszcza dużych, mebli idealnie nadaje się malowanie natryskowe.

Jakich farb użyć do malowania natryskowego mebli?

Malowanie mebli metodą natryskową wymaga zastosowania odpowiednich farb i lakierów – nie mogą one być zbyt ciężkie, gdyż pistolet sobie z nimi nie poradzi. Ponadto pistolety do malowania natryskowego, zwłaszcza niskociśnieniowe, wymagają odpowiedniego rozcieńczenia farby – każda farba powinna mieć podaną stosowną lepkość umożliwiającą natrysk.

Jak sprawdzić, czy farba jest dostatecznie rozcieńczona? Pomoże w tym kubek wypływowy. Trzeba przy tym pamiętać, żeby stosować ten sam typ rozcieńczalnika, co używana farba – np. akrylową można rozrobić wodą, ale już do kolorowego lakieru potrzebny będzie rozpuszczalnik nitro. Alternatywą jest wykorzystanie agregatu, który poradzi sobie z każdą farbą, jednak jest to  zdecydowanie droższa opcja.

Zatem czym można malować natryskowo meble? Mamy do wyboru co najmniej trzy opcje farby (akrylowa, ftalowa, renowacyjna) i różne typy lakierów (np. akrylowy wieloskładnikowy lub poliuretanowy wieloskładnikowy).

Dzięki farbom akrylowym można uzyskać różne efekty wykończenia powierzchni – matowe, półmatowe lub błyszczące. Sprawdzą się tak na drewnie, jak i metalu. Ponieważ bazują na wodzie, bardzo szybko schną i można je łatwo usunąć (np. gdy chcemy zmienić kolor frontów szafek). Niestety wpływa to również na ich dość niską wytrzymałość – nie chronią zupełnie mebli przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Farby ftalowe/alkidowe bazują na oleju – daje im to dużą przyczepność nie tylko na powierzchni drewna, ale też płyt MDF czy wiórowych. Po wyschnięciu tworzą elastyczną, jednolitą i odporną powłokę. Ich dodatkową zaletą jest możliwość stosowania bezpośrednio na stary lakier (oczywiście pod warunkiem, że jest on w dobrym stanie – łuszczące się powłoki trzeba będzie usunąć). Niestety mają też dość poważny minus – schną długo, wydzielając przy tym charakterystyczny zapach wynikający z zawartości benzyny/żywicy. Malowanie mebli z ich użyciem trzeba więc przeprowadzać w dobrze wietrzonych pomieszczeniach i pozostawić je do wyschnięcia.

Farby renowacyjne stworzono specjalnie z myślą o renowacji i zabezpieczaniu powierzchni drewnianych – tworzą na nich odporną i trwałą powłokę. Można nimi też łatwo zamalować nawet najbardziej krzykliwe kolory bez konieczności usunięcia poprzedniej powłoki (o ile się nie łuszczy). Nadaje się idealnie do pomieszczeń o dużej wilgotności i wystawiających meble na kontakt z tłuszczami – sprawdzi się więc w przypadku mebli i drzwi kuchennych. Warto jednak pamiętać, że schną bardzo długo (nawet 12 godzin) i wymagają położenia przynajmniej dwóch warstw.

Lakier akrylowy to nic innego jak tzw. samochodówka, którą można z powodzeniem nanosić natryskowo, warstwa po warstwie. Lakierowanie nim nadaje wysoki połysk. Po wyschnięciu można go wypolerować, co nada powierzchni mebli efekt lustra.

Lakier poliuretanowy to tzw. przemysłówka – można nim pokryć właściwie każdy materiał od plastiku, przez drewno i materiały drewnopodobne, po metal. Oprócz malowania wykorzystuje się go także do wykańczania zabejcowanych wcześniej elementów. Lakier ten (podobnie jak akrylowy) jest naturalnie błyszczący, jednak można go zmatowić, dodając pasty matującej.
Przygotowanie krzesła do renowacji

Jak przygotować powierzchnię do natryskowego malowania mebli?

Pierwszym krokiem będzie usunięcie poprzednich powłok – bez względu na to, czy jest to brud, farba, bejca czy lakier. Lakiery z drewna najlepiej jest usuwać, szlifując je papierem ściernym (240). Przy większych powierzchniach warto skorzystać z pomocy odpowiednio dobranej szlifierki (polecamy zapoznać się z ofertą na szlifierki FESTOOL z naszego sklepu) – zbyt grube uziarnienie tarcz lub papieru ściernego może doprowadzić do powstania niemożliwych do usunięcia bruzd.

Jeśli meble były woskowane, przed szlifowaniem trzeba usunąć wosk. W przypadku drewna oleistego trzeba będzie odtłuścić je przed czyszczeniem. Przy łuszczących się powłokach konieczne będzie użycie specjalnego preparatu do usuwania powłok – po zabiegu trzeba zneutralizować środek wodą i odczekać 24 godziny do wyschnięcia.

Gdy już pozbędziemy się poprzednich powłok, trzeba dokładnie odpylić całą powierzchnię. Jeśli odnawiamy większą ilość mebli lub planujemy zająć się tym zawodowo, warto sięgnąć po odkurzacz przemysłowy.

Następnym krokiem będzie szpachlowanie ubytków – najpierw szpachlą twardą wykańczającą, a później (po przeszlifowaniu i odpyleniu) głęboko wypełniającą szpachlą wyrównującą (nakładaną natryskowo). Później szpachlowanie szlifuje się delikatnie papierem ściernym o drobnym uziarnieniu. Krok ten można pominąć, jeśli poddawane renowacji meble są w dobrym stanie

Na tak przygotowaną płaszczyznę można już nałożyć podkład np. akrylowy. Etap ten pozwala też zaszpachlować ewentualne mikroniedoskonałości. Podkład można też zmatowić przez lekkie szlifowanie z użyciem papieru ściernego 400/600. Tak przygotowane (i odpylone) meble można już malować.

Jak pomalować natryskowo meble?

Ogólne zasady nie różnią się tutaj od tych przy natryskowym malowaniu ścian. Przede wszystkim powinniśmy zachować jeden kierunek malowania, aby uzyskana warstwa była jednolita. Wylot dyszy pistoletu powinien przez cały czas znajdować się w takiej samej odległości od malowanego mebla – ok. 25 cm. Można ją zredukować w celu osiągnięcia większej precyzji, ale wylot raczej nie powinien znaleźć się bliżej niż 15 cm od celu. Trzeba też pamiętać, żeby ręka trzymająca pistolet przez cały czas była ustawiona prostopadle do malowanych części mebli i poruszała się w linii prostej.

O czym pamiętać przy malowaniu natryskowym?

Przed malowaniem, zwłaszcza z użyciem niskociśnieniowego pistoletu, trzeba zabezpieczyć najbliższe otoczenie, nawet jeśli malujemy na zewnątrz. Trzeba też pamiętać o masce i okularach ochronnych – farba nakładana prostymi pistoletami tworzy w powietrzu charakterystyczną mgiełkę, która może dostać się do oczu i dróg oddechowych oraz osiadać wszędzie wokół.

Kolejną ważną zasadą jest nieprzerywanie malowania danej powierzchni – zbyt długie przerwy spowodują bowiem, że kolor poszczególnych fragmentów będzie się różnił po wyschnięciu, przez co meble będą źle wyglądać.

Trzeba też mieć świadomość, że metoda ta nie nadaje się do malowania precyzyjnego – wszelkie zakamarki czy różnego typu ozdoby i małe elementy trzeba będzie pomalować pędzlem. Ponadto malowanie natryskowe wymaga pewnej wprawy – przed rozpoczęciem właściwych prac warto wykonać test krycia farbą np. na desce.

Podsumowanie

Lakierowanie i malowanie mebli lub drzwi potrafi tchnąć w nie zupełnie nowe życie. Nie jest to zbyt skomplikowany proces, a malowanie pistoletem natryskowym pozwala odnowić nawet bardzo duże meble w stosunkowo krótkim czasie. Trzeba jednak pamiętać, że renowacja mebli tą metodą wymaga odpowiedniego przygotowania i niekoniecznie sprawdza się w przypadku skomplikowanych ozdób i małych elementów.


Pistolety do malowania drewna i metalu

Pistolet malarski Wagner W570 Flexio Wall Perfect

Pistolet Wagner do malowania ścian W570 Flexio Wall Perfect

Półprofesjonalny agregat malarski jakim jest Pistolet Wagner W570 Flexio Wall Perfect to niezawodny pistolet natryskowy, dostępny w atrakcyjnej cenie. Jest urządzeniem dla każdego, kto ceni sobie szybkie i efektywne malowanie ścian. Ręczny pistolet malarski do malowania ścian wewnętrznych, sufitów, elewacji, a także nanoszenie farb o małej lepkości. Jednolita powłoka i doskonałe pokrycie powierzchni. Wagner W570 Flexio przeznaczony jest do małych i dużych projektów. Jest jednym z najlepszych sprzętów w swojej kategorii.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:0-500 ml/min
Moc atomizacji:100 i 200 W (dwubiegunowy potencjometr)
Pobór mocy:630 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W890

Pistolet malarski Wagner W890

Wagner W890 pracuje z farbami ściennymi: emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi, a także fasadowymi. Minimalne pylenie gwarantuje technologia HVLP. Perfekcyjnie pomalowana powierzchnia w krótkim czasie. Pistolet przeznaczony do prac małych i dużych.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:w pełni regulowana, 0-400 ml/min
Maks. lepkość farby:wszystkie konwencjonalne materiały bez rozcieńczania
Moc atomizacji:25 - 200 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski o szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno przy pracach małych jak i dużych. Precyzyjne dostosowanie ilości farby umożliwia malowanie także delikatnych elementów. Idealny do nanoszenia środków ochrony antykorozyjnej na podwozia pojazdów.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:20-350 g/min
Maks. lepkość farby:280 DIN-s
Moc atomizacji:110 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Doskonały do malowania farbami ściennymi, ługami, środkami powłokowym, rozpuszczalnikowymi i wodorozcieńczalnymi lakierami, farbami podkładowymi. Technologia HVLP zapewnia minimalne pylenie, co pozwala malować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:5 mkw w 12min
Maks. lepkość farby:90 DIN/s
Moc atomizacji:65 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150 doskonale sprawdzi się do nanoszenia emalii, lakierobejc, impregnatów, olejów do drewna czy emalii antykorozyjnych. Malowanie już przy ciśnieniu 1 bara, dzięki czemu pylenie ograniczone jest do minimum. Precyzyjne malowanie detali.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:0-140 ml/min
Maks. lepkość farby:100 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W 95

Pistolet malarski Wagner W 95

Niewielkich rozmiarów pistolet malarski Wagner W85 do malowania emaliami, lakierobejcami, impregnatami, olejami do drewna oraz emaliami antykorozyjnymi. Szybkie malowanie i dobra impregnacja drewna.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:140 g/min
Maks. lepkość farby:60 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej
Urządzenie malarskie FC 9900

Urządzenie malarskie FC 9900

Profesjonalne urządzenie do malowania przy niskim ciśnieniu. FC 9900 to wydajne i efektywne urządzenie pozwalające zminimalizować utratę materiału nawet do 50% oraz zredukować czas potrzebny na wykonanie pracy o 60% (w porównaniu do malowania pędzlem lub wałkiem).
Turbina:5-stopniowa
Napięcie:230V/50Hz
Ciśnienie:0,68 bar
Głośność:73 dB (A)
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Capspray 8500

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Capspray 8500 to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie turbinowe do natrysku różnego rodzaju powłok. Idealne do małych projektów.
Technologia:HVLP
Silnik:230V
Turbina:4-stopniowa
Masa:10 kg
Zobacz więcej