Jak pomalować wysoką klatkę schodową?

Klatka schodowa łącząca kilka kondygnacji w domu to miejsce o dużym natężeniu ruchu, jej ściany często ulegają zabrudzeniom. Aby nasze wnętrze wyglądało świeżo i elegancko, musimy pomalować je odpowiednimi farbami, odpornymi na ścieranie i przeznaczonymi do czyszczenia na mokro. Nie mogą być to więc te same produkty, których najczęściej używa się w sypialni czy w innych - mniej narażonych na zabrudzenia - miejscach w domu. Do malowania klatki schodowej trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Jak pomalować klatkę schodową? Jakich sprzętów użyć pracując na wysokości i jakie farby wybrać? Sprawdź koniecznie!

Malowanie klatki schodowej – zasady bezpieczeństwa i potrzebny sprzęt

Jak pomalować wysoką klatkę schodową? Musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w rusztowanie lub użyć specjalnej drabiny do schodów. Brak odpowiedniego przygotowania może być dla osoby malującej bardzo niebezpieczny, dlatego w pierwszej kolejności, zawsze dbajmy o siebie.

Wypożyczenie lub zakup specjalnej drabiny przeznaczonej do rozstawiania na schodach, pozwoli w bezpieczny sposób dotrzeć z farbą do różnych zakamarków ściany na klatce schodowej zarówno w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Innym rozwiązaniem jest zakup lub wynajem rusztowania. Jeżeli klatka schodowa jest nieco niższa, często wystarczy kij teleskopowy malarski. Dzięki niemu pomalujesz wyższe części ściany z podłogi lub ze schodów, bez użycia drabiny.

Musisz zakupić też materiały potrzebne do pracy. Upewnij się więc, że posiadasz m.in. papier ścierny, kuwetę malarską, pędzle, wałek lub pistolet malarski, a także, farbę, taśmę i folię. Zastosowanie folii malarskiej pozwala zabezpieczyć schody, gniazdka czy włączniki i barierki przed zabrudzeniem.

Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie pracowałeś na wysokościach, z uwagi na swoje bezpieczeństwo, dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie profesjonalnego malarza, który pomoże Ci odświeżyć klatkę schodową i zadba o dopracowanie wszystkich detali.

Klatka schodowa – jakimi farbami pomalować klatkę schodową?

Zadając sobie pytanie, jak pomalować wysoką klatkę schodową, nie możemy zapomnieć też o odpowiednim doborze farb. Pod uwagę należy wziąć jakość produktu. Najlepiej, by była to farba posiadająca I lub II klasę odporności na ścieranie i szorowanie na mokro. Wybierajmy produkty o jak najmniejszej zawartości lotnych związków organicznych, dzięki czemu, nie będą one emitować szkodliwych substancji do pomieszczenia.

Dokładnie zapoznajmy się również z wytycznymi producenta zawartymi na opakowaniu. Pamiętajmy także, aby zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. To sprawi, że farba będzie znacznie szybciej wysychała.

schody

Malowanie klatki schodowej krok po kroku

W jaki sposób malować ściany na klatce schodowej lub korytarzu?

 • Po pierwsze, musisz dokładnie przygotować pomieszczenie i oczyścić powierzchnię ścian. Usuń z nich plamy, a następnie umyj je, używając mydła malarskiego.
 • Sprawdź przyczepność starej powłoki za pomocą przyklejania i energicznego zrywania taśmy ze ściany. Jeśli farba nie wykazuje dostatecznej przyczepności, możliwe, że trzeba będzie ją usunąć.
 • Napraw wszystkie pęknięcia i odpryski oraz przetrzyj ściany papierem ściernym, a następnie dokładnie odkurz powierzchnię.
 • Pamiętaj też, aby dokładnie zabezpieczyć schody i inne elementy przed zabrudzeniem.
 • Na końcu zostało już tylko gruntowanie i malowanie. Przed gruntowaniem sprawdź chłonność podłoża. Nie zapominaj również, że każda powłoka musi wyschnąć przed nałożeniem kolejnej warstwy.

  Jak pomalować wysoką klatkę schodową? Wybieramy kolory farb!

  Wykończenie klatki schodowej jest niezwykle istotnym elementem. Weźmy pod uwagę więc ponadczasową biel, szarości lub beże, które są bardzo bezpieczne i pozwolą nam na dowolne wkomponowanie dodatków i kolorowych grafik. Wysoka klatka schodowa pięknie będzie prezentowała się także w towarzystwie ciemnych barw. Możemy zdecydować się więc np. na butelkową zieleń.

  Aby optycznie pomniejszyć i poszerzyć wysoką klatkę schodową, można pomalować sufit farbą o kilka tonów ciemniejszą niż ściany. Sposób wykończenia powinien zależeć jednak od wybranego stylu wnętrzarskiego oraz ogólnego zamysłu aranżacyjnego.

  Sposoby aranżacji klatki schodowej

  Wiesz już, jak pomalować wysoką klatkę schodową. Jak jednak ją zaaranżować, by wyglądała estetycznie, ale zarazem ciekawie i modnie? Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które musi być nie tylko praktyczne, ale powinno również wyeksponować schody lub podkreślić najważniejsze detale dekoracyjne.

  Na jednej z większych ścian nad schodami można umieścić fotografie różnej wielkości w ramkach albo minimalistyczne obrazy lub eleganckie zdjęcia, oszczędne w kolorach.

  Na korytarzu czy klatce schodowej we własnym domu możesz zastosować także panel z mchu, który będzie przyciągał uwagę gości, a jego piękny, zielony kolor, podkreśli charakter całego wnętrza. To idealne dopełnienie przestrzeni! Dobrym pomysłem jest dekoracja z mchu ułożona w – modną już od kilku sezonów – mapę świata.

  Kolejną propozycją są wzory geometryczne, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy użyć do tego taśmy malarskiej i własnej wyobraźni! Zrezygnuj jednak z pionowych pasów, ponieważ mogą sprawić, że wysoka klatka schodowa będzie optycznie wyglądała na jeszcze wyższą.

  Do wykonania bardziej skomplikowanych wzorów mogą posłużyć wielorazowe szablony malarskie. Świetnie sprawdzą się motywy roślinne, np. liście. To rozwiązanie proste i bardzo praktyczne, a dodatkowo może nam pomóc zamaskować niektóre niedoskonałości.

  Farbę na szablon nakładaj gąbką. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na szablonie nie pojawi się zbyt duża ilość produktu, która mogłaby tworzyć nieestetyczne przecieki. Po odklejeniu szablonu dokładnie go oczyść, aby nie zabrudzić innych elementów ściany podczas kolejnego użytku.

 • klatka schodowa z drewnianymi elementami

  Interesującą propozycją jest również użycie farb dekoracyjnych lub zdecydowanie się na ścianę dekoracyjną z drewnem. Możesz sięgnąć także po drobnoziarnisty tynk mineralny lub postawić na lamperie wykonane z kamienia, stiuku czy płytek. Wszystko zależy tylko od wyobraźni i środków, jakie chcesz przeznaczyć na pomalowanie i wykończenie tej przestrzeni.

  Błędy podczas malowania ścian – jak ich unikać?

  Błędy przy malowaniu ścian mogą przyczynić się do nieestetycznych zacieków, smug, a nawet pęknięć. Tego rodzaju niedoskonałości bywają konsekwencją wielu działań, od niesprzyjającej pogody, przez wilgoć lub źle dobrane produkty, aż po niepoprawnie przygotowane podłoże. Wpływ na efekty ma również kolejność wykonywania czynności oraz zastosowana technika.

  Jak więc prawidłowo pomalować klatkę schodową i uniknąć błędów? Pamiętaj, by zawsze rozprowadzać farbę w różnych kierunkach, a całość wyrównywać długimi pociągnięciami wzdłuż ścian lub sufitu. Wałek należy prowadzić w jednym kierunku, bez dociskania go do ściany. Farbę nakładaj od źródła światła, w głąb pomieszczenia, tak, aby kolejne pasy nanoszonego produktu nachodziły na siebie. Nie dopuszczaj do wysychania krawędzi farby i nie przerywaj pracy przed zakończeniem malowania. Pamiętaj też, aby zawsze pozbywać się nadmiaru produktu z wałka.