Jak malować ściany? - techniki, niezbędne narzędzia, porady eksperta

Choć na pierwszy rzut oka może się takie nie wydawać, malowanie ścian i sufitów to jedna z najprostszych czynności remontowych. Fakt, niektóre techniki wymagają trochę wprawy lub użycia specjalnych narzędzi, jednak z malowaniem powinien poradzić sobie właściwie każdy. Wystarczy tylko zebrać potrzebny sprzęt i zaznajomić się z podstawami procesu.

Metody malowania ścian i sufitów

Ogólnie rzecz biorąc, możemy pomalować ściany i sufit trzema metodami – pędzlem, wałkiem lub natryskowo. O ile dwie pierwsze są stosunkowo podobne i łatwe do opanowania, tak sprawne malowanie natryskowe wymaga już pewnej wprawy w obsłudze używanego sprzętu i nieco innego podejścia. Niezależnie od wybranej metody, zawsze powinno się zachowywać jeden kierunek malowania na całości danej powierzchni – najlepiej jest nakładać farbę od góry do dołu, aby uniknąć ściekania farby na już pomalowaną powierzchnię.
metody malowania ścian i sufitów

Malowanie pędzlem

Szeroko rozpowszechniona technika malowania z wielowiekowym stażem. Pędzle należą do grupy bardzo prostych narzędzi, którymi można posługiwać się dość sprawnie właściwie od razu po wzięciu do ręki. Warto jednak pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu przed malowaniem – należy usunąć z nich pył i luźne włosy, myjąc je dokładnie w wodzie z mydłem. Wypłukane i wysuszone pędzle będą gotowe do użycia.

Pędzel nadaje się przede wszystkim do farb stosunkowo długo schnących, np. olejnych, gdyż proces malowania z jego pomocą jest dość czasochłonny.

Szybciej schnącymi farbami, np. emaliami winylowymi lub akrylowymi, możemy efektywnie malować tylko z użyciem płaskich pędzli o miękkim włosiu, a i to tylko na stosunkowo małych powierzchniach – farby takie wymagają bowiem wyrobionej techniki i pewnej wprawy. Bez tego ryzykujemy różnicami w odcieniach między pierwszym a ostatnim fragmentem malowanej powierzchni, gdyż farba zacznie schnąć, zanim skończymy.

Odpowiednio dobrane pędzle pozwolą też malować farbami o dużej gęstości i lepkości oraz gruntować. Poza tym z pędzli korzysta się też bardzo często przy malowaniu dekoracyjnym (m.in. stemplowaniu) i pokrywaniu farbą małych elementów oraz miejsc trudno dostępnych – bez większego problemu można dobrać odpowiedni pędzel z bogatej oferty dostępnej obecnie na rynku.

Włosie pędzli pozwala też docierać z farbą do nierówności i porów powierzchni, co ułatwia malowanie chropowatego podłoża. Trzeba też mieć na uwadze dość poważną wadę pędzli – zostawiają w farbie (zwłaszcza gdy malujemy bardzo gładkie ściany) wyraźne ślady prowadzenia (tzw. sznary), których zniwelowanie wymaga dodatkowych nakładów czasu i użycia innej techniki malowania (delikatnego uderzania końcem pędzla o długim i miękkim włosiu w pomalowaną powierzchnię). Z drugiej jednak strony można wykorzystać je jako elementy dekoracyjne.

Malowanie wałkiem

Bardzo szeroko stosowana metoda dająca zadowalające efekty przy nieskomplikowanej technice. Z użyciem wałka możemy malować nie tylko ściany i sufity, ale też bejcować meble oraz impregnować drewno. Dostępne są wałki o różnych długościach poszycia (sztucznego i naturalnego) i długości. Dzięki temu można stosunkowo łatwo dobrać wałek odpowiedni do danej farby i podłoża – im gładsza malowana powierzchnia, tym krótsze może być włosie wałka. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się nimi tak łatwo malować powierzchni chropowatych i miejsc o utrudnionym dostępie.

Technika malowania wałkiem nie jest skomplikowana – w pierwszej kolejności powinno się nakładać farbę na krawędzie i trudno dostępne miejsca. Sprawdzi się tutaj mały i wąski wałek (lub pędzel). Na większe powierzchnie przydadzą się większe wałki o 18-25 cm długości. Podczas malowania wałkami niezwykle ważne jest wspomniane już zachowanie jednego kierunku – zawsze powinno się nakładać farbę pionowo, od góry do dołu, i kończyć w tym samym kierunku. Nie należy też robić przerw w trakcie malowania danej powierzchni (czyli pojedynczej ściany lub sufitu), a kolejne pasy farby powinno się łączyć „mokro na mokro”. Nie stosując się do tej zasady, ryzykujemy powstaniem wyraźnych różnic w odcieniach kolorów na poszczególnych fragmentach ściany, zwłaszcza gdy wybraliśmy intensywny kolor farby.

Nie powinno się też dokonywać miejscowych poprawek na wyschniętej już farbie – za każdym razem konieczne jest nakładanie nowej warstwy farby na całą ścianę.

Farbę na wałek dobrze jest nabierać obficie, wykorzystując do tego kuwetę malarską. Prowadzenie wałka po ścianie powinno być lekkie, bez dociskania i rozprowadzać farbę możliwie równomiernie. Niestety przy tej metodzie dość trudno jest kontrolować grubość poszczególnych warstw farby.

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe to stosunkowo świeża metoda malowania ścian, która pozwala pokryć farbą nawet bardzo duże powierzchnie w krótkim czasie. Można w niej wykorzystać dwa rodzaje urządzeń – pistolet malarski lub agregat do malowania.
malowanie natryskowe

Pistolet malarski

Pistolety mogą być niskociśnieniowe (HVLP) lub pneumatyczne. Te pierwsze korzystają z napędzanych prądem silników lub systemów z turbiną HVLP (High Volume Low Pressure) pozwalających nakładać farbę dzięki powietrzu o niskim ciśnieniu (maksymalnie 0,9 bar). Nadają się do pracy z materiałami lekkimi jak farba olejna, chlorokauczukowa i lakier. Ich efektywność jest stosunkowo ograniczona, przez co sprawdzają się głównie na mniejszych powierzchniach.

Natomiast pistolety pneumatyczne zwykle są podłączane bezpośrednio do kompresorów, dzięki czemu osiągają ciśnienie pracy rzędu 3 do 6 bar. Pozwala to na większą precyzję i efektywność malowania oraz umożliwia wykorzystanie trochę cięższych i bardziej lepkich farb, np. emalii.

Sprawdź także: Natrysk hydrodynamiczny i pneumatyczny – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Niezależnie od wybranego pistoletu, metoda ta pozwala zaoszczędzić większą ilość farby (straty materiału są mniejsze o ok. 30% niż w przypadku pędzli), ale też wymaga wprawy i lepszego zabezpieczenia otoczenia i malarza (okulary i maska ochronna to całkowite minimum).

W trakcie malowania wylot pistoletu powinien znajdować się stale w odległości ok. 25 cm od malowanej ściany. W warunkach domowych można zmniejszyć ten dystans do 15-20 cm, jeśli bardziej niż na czasie zależy nam na precyzji. Ponadto trzeba pamiętać o trzech ważnych zasadach – należy zachowywać jeden kierunek malowania; pistolet (wraz z ręką malarza) powinien poruszać się zawsze w linii prostej, prostopadle do malowanej ściany i nie wolno robić przerw w trakcie malowania danej ściany.

W naszej ofercie: Pistolety do malowania ścian

Agregat malarski

Agregat do malowania ścian to wysokoprężne urządzenie pozwalające na szybkie i efektywne malowanie nawet bardzo dużych powierzchni. Dostępne obecnie agregaty są urządzeniami hydrodynamicznymi (nie wykorzystują powietrza do nakładania farb), przez co redukują straty materiału nawet o 20-30% w stosunku do zwykłych pistoletów natryskowych. Dzięki potężnym silnikom mogą pracować z ciśnieniem sięgającym 230 bar i nakładać nawet bardzo ciężkie farby przeciwpożarowe (pęczniejące) i antykorozyjne.

Niestety ich obsługa wymaga pewnego doświadczenia, a przy wykorzystaniu komercyjnym należy uzyskać stosowne uprawnienia. Nie jest to też tani sprzęt – zakup zadowalającej jakości agregatu to wydatek rzędu kilku tys. zł. Na szczęście można również wynająć takie urządzenie – także w naszym sklepie.

Sama technika malowania nie różni się zasadniczo od tej pistoletem – wszystkie podstawowe zasady są takie same.

Nie wiesz, jaki agregat malarski wybrać? Podpowiadamy, jak dobrać urządzenie spełniające Twoje wymagania.

Potrzebne narzędzia

Malowanie ścian można rozpocząć, gdy zbierzemy kilka niezbędnych rzeczy. Oprócz farby będą to:

  • pędzle,
  • papier ścierny,
  • folia malarska,
  • oprawki i wkłady do wałków,
  • kuweta malarska,
  • mydło malarskie,
  • taśma malarska,
  • gąbka,
  • szpachelka,
  • szczotka,
  • wypełniacz (masa szpachlowa, gips bądź gładź),
  • grunt.

Jeśli zdecydujemy się na metodę natryskową, potrzebny będzie też pistolet lub agregat.

Jak malować ściany krok po kroku?

Choć samo malowanie nie jest skomplikowane, zanim będzie można przejść do właściwego malowania ścian, konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Oto co należy zrobić krok po kroku:

1. Przygotowanie pomieszczenia

Pierwszym krokiem będzie wyniesienie wszystkich mebli lub przestawienie ich w sposób umożliwiający swobodny dostęp do wszystkich malowanych ścian oraz zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Meble, które zostaną, należy zabezpieczyć dokładnie folią malarską. Aby mieć pewność, że nie zsunie się ona nieoczekiwanie z elementów wyposażenia wnętrza, warto wykorzystać taśmę malarską do jej przymocowania. Powinniśmy też zabezpieczyć drzwi, okna, parapety, gniazdka elektryczne i kontakty oraz grzejniki.

2. Przygotowanie ścian

Trzeba usunąć wszelkie zabrudzenia (choć nie trzeba posuwać się aż do zdzierania wszystkiego do gołego muru). Zwykle wystarczy odkurzyć i przemyć powierzchnię wilgotną, często płukaną gąbką. Jeśli któreś plamy nie dały się usunąć, warto sięgnąć po specjalną farbę maskującą.

Następnie przychodzi czas na sprawdzenie przyczepności starej farby. Można to zrobić dość szybko, przyklejając w kilku miejscach taśmę malarską i zrywając ją energicznym ruchem. Jeśli po oderwaniu na taśmie zostanie farba, ścianę trzeba będzie zagruntować. Przed gruntowaniem całej powierzchni warto przeprowadzić próbę na ok. metrze kwadratowym ściany. Po wyschnięciu gruntu ponawiamy test taśmą. Jeżeli farba nadal odchodzi, konieczne będzie usunięcie całej starej powłoki. W przeciwnym razie można śmiało przejść do gruntowania całości.

Wszystkie pęknięcia, odpryski i obtłuczenia powinno się wypełnić możliwie takim samym materiałem, jaki znajduje się już na ścianie.  Jeśli ściany trzeba szpachlować (miejscowo lub ogólnie), potrzebna będzie wspomniana szpachelka (lub najlepiej kilka w różnych rozmiarach) i naczynie do rozrabiania zaprawy. W celu wygładzenia chropowatości (np. grudek lub pozostałości poprzedniego malowania) można delikatnie przetrzeć ścianę drobnym papierem ściernym.

3. Gruntowanie

Zabieg ten przeprowadza się w celu wyrównania chłonności podłoża lub gdy konieczne było uzupełnienie ubytków czy usunięcie starej warstwy. Jeśli nie robiliśmy niczego takiego, a przetarta wilgotną gąbką ściana wysycha wolno, gruntowanie nie będzie konieczne.

Grunt (specjalny preparat w formie koncentratu) można kłaść dokładnie tymi samymi narzędziami, którymi nakładana będzie farba. Trzeba przy tym pamiętać o jego odpowiednim rozcieńczeniu w wodzie – bez tego nie wniknie on dobrze w podłoże i wytworzy warstwę utrudniającą malowanie. Dobrze jest wybierać grunt tej samej marki, co używana farba – dzięki temu będą ze sobą w pełni kompatybilne. Może zaistnieć konieczność powtórnego gruntowania, jeśli ściana jest bardzo chłonna.

4. Malowanie

Gdy ściany (i sufit) są już odpowiednio przygotowane, można przejść do właściwej pracy z wykorzystaniem wybranej metody, stosując się do przytoczonych wyżej zasad.

Kiedy dobrze jest sięgnąć po daną technikę malowania?

Wszystko uzależnione jest od tego, jak duży areał chcemy pomalować oraz ilości dostępnego czasu. Gdy do pomalowania mamy niezbyt dużo (jedno-dwa pomieszczenia) lub potrzebujemy dużej precyzji, a przy tym nie goni nas czas, spokojnie wystarczą pędzle. Jeśli natomiast mamy mało czasu, sprawdzi się niskociśnieniowy pistolet natryskowy. Przy średniej wielkości powierzchniach (np. kilka pokoi) można sięgnąć po wałki lub pistolet pneumatyczny, zależnie od ilości dostępnego czasu. Po agregaty warto sięgać głównie przy dużych powierzchniach (np. cały dom – wewnątrz i na zewnątrz) lub gdy potrzebujemy pomalować wszystko w ekspresowym tempie. Urządzenie tego typu świetnie uzupełni też wyposażenie ekip budowlanych zajmujących się pracami wykończeniowymi.


Agregat malarski Titan Impact 1140

Agregat malarski Titan Impact 1140

Funkcjonalny i wygodny agregat malarski Titan Impact 1140 umożliwia pracę z maksymalnie 2 pistoletami. Doskonale sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, przy zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:4,55 l/min
Maks. ciśnienie robocze:228 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,034"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,023"
Zobacz więcej
Titan Impact 840

Agregat malarski Titan Impact 840

Wszechstronne urządzenie do natrysku szerokiego zakresu powłok malarskich. Impact 840 sprawdzi się przy średnich i dużych projektach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:3,8 l/min
Maks. wielkość dyszy (1 pistolet):0,032"
Maks. wielkość dyszy (2 pistolety):0,021"
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Zobacz więcej
Agregat hydrodynamiczny Graco GX21

Agregat malarski Graco GX 21 nr 17G183

Hydrodynamiczny agregat Graco GX 21 przeznaczony do prac malarskich przy renowacji czy malowaniu obiektów mieszkalnych. Poręczny i łatwy w użytkowaniu.
Maks. wydajność:1,8 l/min
Maks. ciśnienie robocze :20,7 MPa / 207 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,021"
Konstrukcja ramy:Stojak DI
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Mark VII Procontractor 16Y920

Agregat malarski Graco Mark VII ProContractor 16Y920

Agregat malarsko-szpachlarski Graco Mark VII służy do do natryskiwania farb oraz gotowych mas szpachlarskich. Najwyższej jakości elektryczne urządzenie do hydrodynamicznego natryskiwania lakierów i farb oraz ognioodpornych gipsów. Nadaje się również do nakładania powłok antykorozyjnych.
Maks. wydajność:6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,041" - 0,047"
Silnik:1,9 kW bezszczotkowy
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Ultra Max II 795 16X873

Agregat malarski Graco Ultra Max II 795 16X873

Agregat malarski przeznaczony do pracy z jednym lub dwoma pistoletami. Idealny do prac w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:3,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:230 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,033"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,021"
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Capspray 8500

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Capspray 8500 to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie turbinowe do natrysku różnego rodzaju powłok. Idealne do małych projektów.
Technologia:HVLP
Silnik:230V
Turbina:4-stopniowa
Masa:10 kg
Zobacz więcej