Błędy przy malowaniu ścian oraz sposoby na ich poprawę

Zacieki, powstawanie smug i pęknięcia potrafią odebrać urok najpiękniejszym kolorom ścian. Często zastanawiamy się wówczas, z czego wynikają tego rodzaju niedoskonałości. Przyczyn jednak może być wiele - od niesprzyjającej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu przez źle dobrane produkty i narzędzia, aż po nieprawidłowe przygotowanie podłoża. Jak uniknąć smug podczas malowania sufitu i ścian? W jaki sposób naprawić ewentualne nierówności i niedociągnięcia na ścianach? Sprawdź koniecznie!

Najczęstsze błędy podczas malowania ścian

Jakie błędy przyczyniają się do powstawania smug i niezbyt estetycznego wyglądu pomalowanej ściany? Przede wszystkim jest to:

  • Nieprawidłowe przygotowanie podłoża – brak odpowiedniego przygotowania ścian pod farbę może skutkować pęcherzami, odpadającą farbą, zaciekami i wieloma innymi niepożądanymi skutkami. Sprawdźmy więc, jak bardzo chłonna jest powierzchnia, oczyśćmy ją z pozostałości poprzedniej farby, tłustych plam i zabrudzeń oraz odpowiednio zagruntujmy (dzięki temu farba będzie równomiernie wysychać). Błędami są również nieodpylone podłoże i brak odstępu czasu przy nakładaniu kolejnych warstw farby.
  • Źle dobrane narzędzia do rodzaju farby i podłoża – pędzle i wałki z włosia i runa naturalnego przydadzą się podczas stosowania farb rozpuszczalnikowych, a te z włosia syntetycznego sprawdzą się podczas używania farb wodorozcieńczalnych. Chropowate powierzchnie wymagają runa o długości 20 mm, średnio chropowate – 16 do 20 mm, a gładkie – 14 do 16 mm.
  • Niedokładnie oczyszczone pędzle i wałki – brak prawidłowego oczyszczenia narzędzi skutkuje powstawaniem nieestetycznych grudek, a czasem i zacieków spowodowanych pozostałością innego koloru na wałku. Przed i po każdym malowaniu ścian należy więc dokładnie oczyścić narzędzia oraz zabezpieczyć je przed kurzem i brudem. Jeżeli narzędzia nie nadają się już do pracy, warto zainwestować w nowe.
  • Zły dobór farb – dobra farba to podstawa! Źle dobrany produkt będzie miał wpływ na jakość powłoki. Zanim rozpoczniesz malowanie, sprawdź, do jakiej powierzchni przeznaczone są dane farby (zalecenia znajdziesz w karcie technicznej produktu). Do malowania kuchni czy łazienki wybieraj farby przeznaczone specjalnie do tych pomieszczeń. Malując powierzchnie wcześniej pokryte intensywną barwą, użyj farby podkładowej. Częstym błędem bywa także zbyt duże rozcieńczenie farb.
  • Nieprawidłowa kolejność wykonywania czynności – najpierw należy pomalować sufit, a dopiero później ściany. To pozwoli uniknąć zabrudzeń w trakcie malowania. Wcześniej pomaluj też trudno dostępne miejsca, narożniki ścian czy okolice wokół lamp i kontaktów. Zanim nałożysz kolejną warstwę farby, zawsze upewnij się, że poprzednia jest sucha.
  • Nieodpowiednie warunki do malowania – niewskazane jest malowanie ścian, gdy jest zbyt wysoka temperatura i niska wilgoć. Wtedy farba może za szybko wysychać, a to przyczynia się do smug i pęknięć. Używając więc danego produktu, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepsza temperatura do malowania to ta od 18 do 25 stopni, przy wilgotności około 50 procent. Jeżeli jest zbyt gorąco, otwórzmy okna, wówczas farba będzie szybciej schła. Natomiast gdy powietrze jest zbyt suche, można dolać do drugiej warstwy farby do 10% wody lub spryskać ścianę mgiełką wodną tuż przed samym malowaniem. Malując sufit, pamiętajmy, że temperatura przy nim bywa o kilka stopni wyższa niż w niższych partiach pomieszczenia.
  • Niepoprawna technika – do malowania trudno dostępnych miejsc użyj pędzli, z kolei malując sufit, drugą warstwę farby najlepiej rozprowadzić w przeciwnym kierunku. Podczas malowania zachowuj też tzw. mokry brzeg.

Jak prawidłowo przygotować ścianę do malowania?

Idealnie pomalowane ściany to wizytówka naszego domu. Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania to podstawa! Dzięki temu możesz uniknąć smug i innych przykrych skutków błędnego nanoszenia farb na malowaną powierzchnię.

wałek do malowania leżący na wiaderku z farbą

Jak pomalować pokój, kuchnię czy łazienkę i uniknąć smug? Zacznij od prawidłowego przygotowania podłoża:

  • Na początek umyj dokładnie powierzchnię i usuń zanieczyszczenia. Możesz do tego użyć wody z dodatkiem mydła malarskiego.
  • Sprawdź chłonność podłoża, mocząc kawałek ściany. Jeżeli woda szybko się wchłania i nie ścieka, koniecznie użyj gruntu.
  • Zrób test taśmy. Przyklej taśmę w kilku miejscach i sprawdź, czy poprzednia farba odpryskuje wraz ze ściągnięciem taśmy. Jeżeli farba będzie schodzić, oznacza to, że musimy pozbyć się poprzedniej powłoki malarskiej.
  • Usuń fragmenty luźnej farby i wyrównaj wszelkiego rodzaju nierówności za pomocą papieru ściernego. Czasami potrzebne jest także szpachlowanie pęknięć.
  • Odpyl powierzchnię.
  • Zabezpiecz listwy podłogowe, klamki, gniazdka i inne elementy. Dzięki temu nie zachlapiesz ich farbą.

Malowanie ścian bez smug – to możliwe!

Odpowiednie narzędzia i farby, prawidłowe przygotowanie podłoża i właściwa temperatura powietrza są bardzo ważne. Jeśli chcemy uzyskać dobry efekt, potrzebna jest też dobra technika malowania.

Farbę rozprowadzaj w różnych kierunkach, a następnie całość wyrównuj długimi pociągnięciami wzdłuż ściany lub sufitu. Podczas wyrównywania powierzchni wałek prowadź lekko i w jednym kierunku. Nigdy nie przerywaj malowania przed zakończeniem pracy. Produkt aplikuj od źródła światła w głąb pomieszczenia. Nagadaj farbę nachodzącymi na siebie pasami i nie dopuszczaj do wyschnięcia krawędzi.

Pamiętaj, aby na wałek nie nabierać zbyt dużej ilości farby. Przed rozpoczęciem prac najlepiej też lekko zwilżyć wałek wodą i odcisnąć.

Jak dokonać poprawek na pomalowanych już ścianach?

Zdarza się, że pomimo naszych wysiłków efekty malowania nie są zadowalające. Smugi są częstym problemem, dlatego czasami konieczne są poprawki na pomalowanej ścianie. Co wpływa na powstanie smug i jak je usunąć, gdy pomalowaliśmy już całą ścianę?

Smugi na malowanej powierzchni pojawiają się najczęściej, gdy nakładana farba była zbyt długo wałkowana, za bardzo rozcieńczona lub jeszcze nie wyschła przed nałożeniem kolejnej warstwy. Jak to naprawić? Po zakończeniu malowania i wyschnięciu farby należy zmatowić całość papierem ściernym, wypełnić ewentualne nierówności, odpylić i na całość powierzchni jeszcze raz nałożyć warstwę farby, zachowując przy tym dokładność i odpowiednią technikę malowania. Skutecznym sposobem bywa też zastosowanie wysokiej jakości gotowej masy szpachlowej, która pozwala uzyskać nam idealne podłoże do dalszych zabiegów.

Prześwity oraz przetarcia mogą oznaczać też, że sufit lub ściana zostały źle zagruntowane albo nie zagruntowano ich w ogóle. Błędy takie zdarzają się również, gdy użyjemy niedostosowanego do danego podłoża gruntu (np. gdy podłoże było niechłonne, a my zastosowany grunt w postaci mleczka). Problem ten występuje również, kiedy malujemy ciemną ścianę na znacznie jaśniejsze barwy bez warstwy pośredniej. Innymi przyczynami są także źle dobrane narzędzia. Sposobem na poprawę takich defektów może być jeszcze jedna, równomiernie i dokładnie nałożona warstwa farby.

Czasami po pomalowaniu ściany dochodzi też do pęknięć. Wpływ na to ma zbyt świeże i wilgotne podłoże (np. pomalowane przed upływem miesiąca po skończonych pracach budowlanych), za gruba warstwa farby oraz osiadanie budynku. Remedium na tego typu problemy jest mechaniczne usunięcie pięknieć i łuszczących się elementów, wypełnienie ubytków masą naprawczą, wygładzenie szpachlowanych miejsc, odpylenie, zagruntowanie i ponowne nałożenie farby.

Nierówności pojawiające się zaraz po malowaniu można też spróbować zamaskować, nakładając farbę punktowo, czyli stemplując ścianę, bez przesuwania pędzla po powierzchni.

Malowanie ścian – jakie narzędzia do malowania wybrać?

Zanim zaczniemy malować ściany w mieszkaniu czy w domu, często zastanawiamy się, jakich narzędzi użyć, by praca przebiegała sprawnie i bez komplikacji. Co więc wybrać – malowanie agregatem, wałkiem czy pędzlem?

Najważniejszym kryterium wyboru jest czas, jaki możemy przeznaczyć na pracę i wielkość powierzchni. Gdy ściana albo pomieszczenie do malowania jest niewielkie lub wymaga dużej precyzji, a my nie mamy limitu czasowego, możemy wykonać malowanie, używając pędzli. Natomiast gdy ogranicza nas czas, warto użyć zwykłego pistoletu natryskowego niskociśnieniowego.

malowanie ścian pistoletem

Średniej wielkości pomieszczenia z powodzeniem możemy pomalować wałkiem lub pistoletem pneumatycznym.

Agregat malarski natomiast jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pokrywania farbą dużych powierzchni lub całego domu. Agregat malarski będzie też świetnym wyborem dla profesjonalnych firm budowlanych i wykończeniowych.

Pleśń na ścianie – jak się z nią uporać?

Wiemy już jak postępować, kiedy powstają smugi lub inne defekty na malowanym podłożu. Co natomiast zrobić w przypadku, gdy pojawi się pleśń na ścianie? Walkę należy rozpocząć od ustalenia i wyeliminowania przyczyny zawilgocenia.

Do jednych ze skuteczniejszych metod pozbywania się grzybów należą preparaty grzybobójcze w aerozolu lub płynie. Można też użyć preparatów do czyszczenia toalet, które w składzie zawierają wodorotlenek lub podchloryn sodu. Taki roztwór sporządzamy w proporcji 1 do 1 z wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut na zajętej pleśnią ścianie. Pamiętajmy przy tym o środkach bezpieczeństwa i ochronie oczu i skóry.

Jeżeli grzybnia wniknęła już głęboko w tynk, czeka nas znacznie więcej pracy. Należy wtedy skuć tynk i kilkukrotnie zabezpieczyć zagrzybione miejsca preparatami grzybobójczymi.


Graco RTX 5500 PX 17H580 Agregat do natrysku materiałów strukturalnych

Agregat Graco RTX 5500 PX 17H580

Graco RTX 5500 PX to urządzenie dla osób i firm, które potrzebują wydajnego agregatu do natryskiwania materiałów strukturalnych i dekoracyjnych na elewację.
Maks. wydajność:21 l/min
Maks. ciśnienie robocze:7 bar
Pojemność zbiornika:57 l
Maks. długość węża:30 m
Zobacz więcej
Agregat hydrodynamiczny Graco GX21

Agregat malarski Graco GX 21 nr 17G183

Hydrodynamiczny agregat Graco GX 21 przeznaczony do prac malarskich przy renowacji czy malowaniu obiektów mieszkalnych. Poręczny i łatwy w użytkowaniu.
Maks. wydajność:1,8 l/min
Maks. ciśnienie robocze :20,7 MPa / 207 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,021"
Konstrukcja ramy:Stojak DI
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Mark VII Procontractor 16Y920

Agregat malarski Graco Mark VII ProContractor 16Y920

Agregat malarsko-szpachlarski Graco Mark VII służy do do natryskiwania farb oraz gotowych mas szpachlarskich. Najwyższej jakości elektryczne urządzenie do hydrodynamicznego natryskiwania lakierów i farb oraz ognioodpornych gipsów. Nadaje się również do nakładania powłok antykorozyjnych.
Maks. wydajność:6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,041" - 0,047"
Silnik:1,9 kW bezszczotkowy
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Ultra Max II 795 16X873

Agregat malarski Graco Ultra Max II 795 16X873

Agregat malarski przeznaczony do pracy z jednym lub dwoma pistoletami. Idealny do prac w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:3,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:230 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,033"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,021"
Zobacz więcej
Agregat Malarski Graco St-max 595 PC Pro

Agregat malarsko-szpachlarski Graco St-max 595 PC Pro

Elektryczny agregat malarski do natrysku farb wodorozcieńczalnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz farb rozpuszczalnikowych. Najlepszy wybór dla profesjonalistów.
Maks. wydajność:2,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,027"
Silnik:1,6 kW MaxPower
Zobacz więcej
Agregat malarsko-szpachlarski Graco T-max 657

Agregat malarsko-szpachlarski Graco T-max 657

Agregat do nakładania gładzi i materiałów dekoracyjnych. Umożliwia zmniejszenie liczby odpadów o 30% w porównaniu z pracą ręczną.
Maks. wydajność:7,2 l/min
Maks. ciśnienie robocze:65 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,061"
Pojemność zbiornika:90 l
Zobacz więcej
Agregat szpachlarski Graco T-max 506

Agregat szpachlarski Graco T-max 506

T-Max 506 to doskonałe urządzenie do nakładania najbardziej wymagających gładzi, gipsów i materiałów dekoracyjnych. Natrysk bezpowietrzny lub wspomagany powietrzem. Łatwe czyszczenie i obsługa. Świetne narzędzie do aplikacji większości gładzi.
Maks. wydajność:4,5 - 6,4 l/min
Maks. ciśnienie robocze powietrza:1,7 MPa (17 bar)
Maks. ciśnienie robocze::5,0 MPa (50 bar)
Wymagany generator:7 kW
Zobacz więcej
Ręczne urządzenie natryskowe Graco 17M360 Ultra Handheld Corded

Ręczne urządzenie natryskowe Graco 17M360 Ultra Handheld Corded

Elektryczny, bezpowietrzny pistolet natryskowy Graco Airless Handheld Corded to gładkie i równe wykończenie przy dowolnej prędkości. Dobre krycie już przy jednej warstwie.
Maks. rozmiar dyszy:0,008" - 0,016"
Max. ciśnienie robocze :34 - 135 bar
Rodzaj dyszy:Zielona RAC X FFLP
Rodzaj filtra:60 mesh i 100 mesh
Zobacz więcej