Mała wkrętarka czy mocna wiertarko wkrętarka?

Majsterkowanie to hobby, które potrafi przynieść wiele korzyści. Wysokiej jakości sprzęty przydadzą się nie tylko do tworzenia ciekawych konstrukcji, ale również przeprowadzania drobnych napraw w domu. Podstawowym urządzeniem, jakie powinno znaleźć się w walizce majsterkowicza, jest wkrętarka. Wprawdzie jeszcze nie wyparła ona tradycyjnych śrubokrętów, jednak warto mieć ją w swoim wyposażeniu, ponieważ zwyczajnie ułatwia pracę. Na co zwrócić uwagę wybierając wkrętarkę? Kiedy lepsza będzie mała wkrętarka, a kiedy mocna wiertarko-wkrętarka? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętarki?

W ofercie rynkowej dostępnych jest wiele modeli wkrętarek. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, dzięki którym wybierzemy sprzęt odpowiadający naszym potrzebom.

Jednym z ważniejszych parametrów jest moc urządzenia. Producenci proponują elektronarzędzia zasilane akumulatorem o napięciu od 3,6 do nawet 20 V. Przy czym należy wiedzieć, że wkrętarki o niskim napięciu (od 3,6 do 4,8 V) sprawdzą się do drobnych prac związanych z naprawą komputerów oraz sprzętów AGD. Z kolei urządzenia o napięciu 18 V dobrze poradzą sobie z cięższymi zadaniami, z jakimi przychodzi się zmierzyć np. podczas remontu. Moc przekraczająca 20 V oznacza, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem. Trzeba liczyć się z tym, że im większe napięcie akumulatora, tym wyższy pobór energii elektrycznej. Od tego czynnika zależy również ciężar urządzenia.

Kolejną, równie istotną kwestią jest czas pracy baterii. Na tym etapie należy kierować się zakresem prac. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z urządzenia często, warto zainteresować się modelami, które cechuje duża wydajność. Pozwoli to na kilkugodzinne korzystanie z urządzenia po jego jednorazowym naładowaniu.

Stojąc przed zakupem wkrętarki, trzeba też uwzględnić moment obrotowy. Wartość ta wyrażana jest w Nm i określa, z jaką prędkością odbywa się wkręcanie. Im większy moment obrotowy, tym wyższa siła sprzętu. W sytuacji, gdy będziemy mieć do czynienia z twardymi materiałami, należy rozważyć zakup solidnej wiertarko-wkrętarki, wyposażonej w funkcję udaru. Pozostałe cechy, na które dobrze zwrócić uwagę to jakość wykonania wkrętarki. Parametr ten ma bezpośredni wpływ na komfort pracy.

Mała wkrętarka – kiedy się przydaje?

Mała wkrętarka to wygodna alternatywa dla śrubokręta, który niejednokrotnie potrafi pozostawić odciski na dłoniach. Jej największym atutem jest oczywiście rozmiar. W ofercie rynkowej dostępne są modele w formacie kieszonkowym. Urządzenie jest lekkie (waży nie więcej niż 0,5 kg), poręczne i nie zajmuje dużo miejsca. Bez problemu zmieści się w torbie, plecaku, schowku, czy niewielkiej saszetce. Możemy zabrać je tak naprawdę wszędzie – nawet na zewnątrz.

Mała wkrętarka nie ma żadnych ograniczeń w użytkowaniu. Jest niezwykle prosta w obsłudze. Posiada jedynie przełącznik zmiany kierunku obrotów i przycisk z regulacją prędkości. Wszystko to sprawia, że poradzi sobie z nią każdy, nawet najmniej doświadczony majsterkowicz. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, by po skończonej pracy podłączyć akumulator do zasilania. Dzięki temu sprzęt będzie naładowany i gotowy do użycia. Warto dodać, że większość wkrętarek posiada w zestawie dodatkowy akumulator, co usprawnia pracę.

Napięcie akumulatora małej wkrętarki jest nie większe niż 5,4 V. To jednak wystarczy do przeprowadzenia drobnych prac domowych, do których należą: rozkręcanie urządzeń elektronicznych, dokręcanie wkrętów, wkręcanie uchwytów pod obrazy, wieszanie karniszy, naprawa zabawek i wiele innych. Prędkość obrotowa tego typu urządzeń to 180-220 obrotów na minutę. Z kolei moment obrotowy wynosi 13 Nm.

Koszt małej wkrętarki oscyluje w granicach 50-350 zł. Wszystko zależy od parametrów technicznych urządzenia.

Wkrętarka

W jakiej sytuacji sprawdzi się mocna wiertarko-wkrętarka?

Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie możliwości dwóch urządzeń – wkrętarki i wiertarki. Narzędzie to ma wszechstronne zastosowanie. Nadaje się zarówno do wykonywania nawierceń, jak i osadzania w nich wkrętów w twardych materiałach, tj. drewno, metal, pustaki. Wiertarko-wkrętarka to sprzęt dedykowany amatorom, jak i profesjonalistom. W zestawach często dodawane są rozmaite końcówki, umożliwiające wkręcanie śrub. Wysokiej jakości wiertarko-wkrętarki wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się bardzo długą żywotnością.

Napięcie akumulatora w klasycznych wiertarko-wkrętarkach wynosi 10,5 -14 V. Natomiast te z wyższej półki posiadają napięcie na poziomie 17-18 V. Waga tego typu urządzeń oscyluje w granicach 1-2 kg. Zakres prac wiertarko-wkrętarki jest o wiele szerszy niż małych wkrętarek. Narzędzie to umożliwia wykonywanie ciężkich prac budowlanych i nie tylko. Sporym udogodnieniem jest możliwość nastawienia momentu obrotowego (20 pozycji). Maksymalny moment obrotowy dla najlepszych wiertarko-wkrętarek osiąga wartość 60 Nm oraz prędkość 1500 obrotów na minutę.

W przeciwieństwie do małych wkrętarek, mocne wiertarko-wkrętarki posiadają szereg dodatkowych funkcji, przekładających się na komfort pracy. Mowa tu przede wszystkim o płynnej regulacji ilości obrotów, dwubiegunowej przekładni oraz elektronicznym hamulcu, który zatrzymuje pracę narzędzia tuż po zdjęciu palca z przycisku. Elektroniczne sterowanie prędkością pozwala na zachowanie precyzji na każdym etapie prac. Wiele modeli wiertarko-wkrętarek zostało wyposażonych w pojemnik na bity, co zapobiega ich rozproszeniu. Posiadają także rękojeść boczną – uchwyt poprawiający komfort trzymania sprzętu. Najlepsze parametry techniczne osiągają wiertarko-wkrętarki Festool. Warto też zwrócić uwagę na wysokiej jakości wiertarki marki Festool.

Wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru

Wiertarko-wkrętarka z funkcją udaru to sprzęt dedykowany specjalistom z branży budowlanej. Nadaje się również do użytku domowego. Narzędzie wyposażone zostało w mechanizm podbijakowy. Wprawdzie liczba uderzeń jest z góry narzucona przez producenta, ale to od mocy napierania na urządzenie zależy jego siła. Wiertarko-wkrętarki udarowe pozwalają na pracę z materiałami, takimi jak: drewno, metal, tworzywa sztuczne, a także cegła i beton. Wykonywanie otworów odbywa się tutaj bez większego wysiłku. To sprawia, że czynności przebiegają szybko i sprawnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest wiertarko-wkrętarka z udarem pneumatycznym. Działa ona na podobnej zasadzie, co młotowiertarka. W przeciwieństwie do wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru nie wolno jej naciskać do podłoża, gdyż może to spowodować poważne usterki w urządzeniu.

Podsumowanie

Każda osoba posiadająca domowy warsztat powinna wyposażyć go w przybory pozwalające przeprowadzić podstawowe naprawy i renowacje. W domowej skrzynce z narzędziami nie powinno zabraknąć przede wszystkim wkrętarki. Urządzenie to zastępuje śrubokręt. Przyda się podczas rozmaitych prac, tj. chociażby skręcanie i rozkręcanie mebli, naprawa sprzętów elektronicznych, czy instalowanie półek. Do cięższych prac remontowo-budowlanych dobrym rozwiązaniem będzie mocna wiertarko-wkrętarka, umożliwiająca wiercenie w twardych materiałach. Podczas wyboru sprzętów trzeba zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Do najważniejszych należą moc urządzenia, czas pracy baterii, moment obrotowy oraz jakość wykonania.