Malowanie dachu — koszty, niezbędne narzędzia i materiały

Stary, zaniedbany dach potrafi oszpecić budynek, a dodatkowe uszkodzenia bywają niebezpieczne. Jeżeli więc na powierzchni naszego dachu widoczne są ogniska korozji, a farba posiada znaczne ubytki, konieczna jest jego wymiana lub odnowienie. Wybierając ten drugi sposób, zaoszczędzisz trochę pieniędzy, a malowanie dachu z blachy możesz wykonać samodzielnie lub powierzyć tę czynność fachowcom. W jaki sposób powierzchnia dachu powinna zostać przygotowana do malowania? Ile kosztuje malowanie dachu? Lepiej użyć pędzli czy agregatu malarskiego? Sprawdź koniecznie!

Przygotowanie powierzchni dachu do malowania

W zależności od rodzaju okładziny dachowej, jej przygotowanie do malowania będzie wyglądać nieco inaczej. Od czego zacząć malowanie dachu?

Przed rozpoczęciem malowania, koniecznie oceń stan dachu. Niezależnie od użytego rodzaju pokrycia, przed malowaniem musisz dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu, pyłu, ptasich odchodów i wszelkich występujących zanieczyszczeń. Na tym etapie dokonujemy także wszelkich potrzebnych napraw, a niektóre zabrudzenia występujące na powierzchni będziemy musieli usunąć, używając środków zmiękczających. Czasami na wierzchu pokrycia dachowego możemy zauważyć zielony nalot. Ten także należy usunąć i zastosować środki biobójcze.

Jeżeli dach wykonany jest z blachy trapezowej, blachy falistej, blachy płaskiej lub blachodachówki, koniecznie sprawdź przyczepność starej powłoki. W tym celu podważ starą farbę szpachelką lub użyj skrobaka. Inną metodą jest także przyklejenie taśmy i jej gwałtowne oderwanie. Taki zabieg pozwoli Ci ocenić czy potrzebne jest usunięcie powłoki, czy tylko jej zmatowienie. Jeżeli farba łatwo odchodzi od dachu z blachy, musisz ją w tym miejscu usunąć przy pomocy drucianych szczotek lub papieru ściernego. Natomiast jeśli jest szczelna i nie wymaga usuwania, możesz ją zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Następnym krokiem będzie dokładne odtłuszczenie dachu. Takie działanie sprawi, że uzyskasz dobrą przyczepność farby. Aby proces ten był prawidłowo wykonany, należy użyć środków chemicznych, które są przeznaczone do konkretnego rodzaju pokrycia dachowego. Na koniec dokładnie spłucz cały dach, aby pozbyć się detergentu. Pamiętajmy także o tym, aby wybrać odpowiedni podkład pod farbę.

Przed malowaniem dachu sprawdź także, czy na powierzchni nie ma rdzy. Miejsca, w których pojawiła się korozja, należy wyprawić, a przed malowaniem właściwym koniecznie musimy nanieść na nie dodatkową, ochronną powłokę. Kiedy ogniska są niewielkie, możemy pokryć je np. gruntoemalią. Jeżeli rdzy jest dużo i zajmuje znaczną część dachu, powierzchnię pomalujmy gruntem antykorozyjnym (oczywiście po wcześniejszym jej odpowiednim przygotowaniu). Po wykonaniu tych wszystkich czynności możesz przystąpić do malowania dachu.

Jakiej użyć farby do malowania dachu z blachy?

Wybór farby jest ważnym etapem poprzedzającym pomalowanie dachu. Należy pamiętać, że na kondycję powłok malarskich wpływa wiele czynników, m.in. mrozy, opady atmosferyczne, wysokie temperatury, promieniowanie UV, a w skrajnych przypadkach także kwaśne deszcze. Na powierzchnię dachu ma wpływ też ciągła podatność na działanie mikroorganizmów. Warto więc co roku, szczególnie po zimie, zrobić oględziny każdego rodzaju dachu, a szczególnie dachu z blachy. Upewnijmy się, że nie występują na nim żadne zmiany, oraz że nie dochodzi do korozji.

Zanim jednak zaczniemy malować dach, musimy wybrać odpowiednią farbę. Ważne, aby była ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, zmiennych temperatur czy promieni UV. Musi być to farba o dobrej przyczepności, ponieważ blacha rozszerza się i kurczy w zależności od temperatury otoczenia. Jak więc dobrać farbę od rodzaju pokrycia dachowego?
Należy dobrać odpowiedni rodzaj farby do pokrycia dachowego.

ile kosztuje farba? Za farbę do malowania dachów trzeba będzie zapłacić od około 30 do 200 zł za litr. Cena zależna jest od wielu czynników i może się różnić w zależności od miejsca, terminu zakupu czy też rodzaju farby.

wałek z farbą

Jeżeli nasz dach wykonany jest z blachy ocynkowanej, do jego pomalowania najlepiej użyć farby poliwinylowej lub farby akrylowej. Cechują się one świetną przyczepnością do podłoża, dobrymi właściwościami mechanicznymi, elastycznością i plastycznością. Co więcej, popularna „trapezówka” często także jest rodzajem blachy ocynkowanej.

Malowanie dachu z blachy stalowej powinno odbywać się przy pomocy elastycznych farb, ponieważ duże wahania temperatur sprawiają, że dach „pracuje”, dlatego farba musi nadążyć za jego ruchami. Powierzchnia blachy ze stali jest szczególnie narażona na rdzewienie i wymaga częstszej konserwacji.

Blachodachówka z kolei, podobnie do blachy ocynkowanej, wymaga użycia farb winylowych oraz akrylowych. Natomiast dachówka ceramiczna, jeżeli nie wymaga gruntownej odnowy, może zostać pokryta impregnatem do dachówki.

Warto zaznaczyć, iż blachy ocynkowane to takie, które zostały zanurzone w roztopionym cynku, tworząc na powierzchni metalu powłokę spowalniającą cały proces korozji. Jednak warstwa ta z czasem również ulega zniszczeniu, dlatego jej dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne. Warto zdecydować się np. na farbę bezpodkładową do ocynku, ponieważ będzie ona dobrze przylegała i nawet po wielu latach nie będzie się łuszczyć. Wybór odpowiedniej farby do dachu jest bardzo ważny jeżeli renowacja ma być trwała i skuteczna na długi okres czasu.

Malowanie dachu — ile potrzeba farby?

Malowanie dachu powinniśmy wykonywać wówczas, gdy jest ciepło i słonecznie. Nigdy nie malujmy podczas dużej wilgotności ani w upalny dzień. Aby efekt końcowy był zadowalający, zadbajmy także o to, aby dach nie był mokry i nie malujmy wczesnym rankiem i wieczorem, gdy często występuje rosa. Zawsze przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić prognozę pogody.

To ile farby zużyjemy, aby pomalować dach, zależy nie tylko od tego, jaka jest obecna temperatura otoczenia, ale także od tego, jaka będzie łączna grubość suchej powłoki oraz w jakim kształcie powierzchnię będziemy malować i jaką wybraliśmy metodę malowania.

Możemy przyjąć, iż na każdy litr farby przypada ok. 5 metrów kwadratowych powierzchni (długość x szerokość). Jednak jest to bardzo ogólne założenie. Blacha trapezowa będzie wymagała większej ilości farby na pokrycie ze względu na kształt. Jeżeli malujemy blachodachówkę, musimy doliczyć natomiast ok. 10%. Ponadto trzeba pamiętać o dodatkowych powierzchniach. Nie zapomnijmy o farbie na pomalowanie wyprawek oraz rynien czy opierzeń i innych elementów.

Malowanie dachu — pędzlem czy agregatem malarskim?

Jeżeli zdecydujesz się malować dach pędzlem, pamiętaj, aby wybierać te z miękkim włosiem. Zwykłą farbę nakładaj ruchami pionowymi oraz poziomymi. Emalię szybkoschnącą natomiast należy nakładać dokładnie i zdecydowanie, podążając w jednym kierunku. Pędzel świetnie nadaje się do malowania zakamarków, załamań i nierówności. 

Malowanie powierzchni pędzlem rozpoczynamy od pokrycia farbą śrub, nitów, krawędzi, spawów i innych detali. Nie zapomnij również o tym, aby dokładnie wymieszać produkt. Drugą warstwę farby nanosimy po minimum 6 godzinach, upewniając się jednak, że pierwsza już całkowicie wyschła. Na stromych dachach koniecznie używaj przedłużek i dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Kalenice i rury spustowe mogą zostać pokryte tą samą farbą, której użyliśmy na pokrycie dachowe wykonane z blachy. Co więcej, jeżeli po pomalowaniu całej powierzchni zostanie nam farba, możemy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym, oryginalnym opakowaniu, najlepiej w chłodnym i zacienionym miejscu. Dzięki temu z powodzeniem będziemy mogli ją jeszcze wykorzystać do innych, drobnych prac.

Pędzle w kuwecie

Agregaty do malowania dachu świetnie się sprawdzą wówczas, gdy mamy do pomalowania dużą powierzchnię. Malowanie obszernego dachu z blachy pędzlem czy wałkiem zajmuje dużo czasu i nie zawsze udaje nam się równomiernie pokryć powierzchnię farbą. Często w wyniku pośpiechu możemy popełnić wiele błędów, a sam proces jest dosyć męczący. Agregaty malarskie pozwolą nam więc na skrócenie czasu pracy. Uniwersalne urządzenia do malowania dachów współpracują dodatkowo z różnymi typami materiałów, dlatego będą również świetnym rozwiązaniem do wykonywania innych prac malarskich.

Malowanie dachów — agregat tłokowy czy membranowy?

Odpowiedni agregat, to taki, który został dobrze dobrany do charakteru wykonywanych prac. Który więc wybrać gdy chcemy pomalować dach — agregat tłokowy czy membranowy?

Różnica pomiędzy agregatem tłokowym a membranowym polega przede wszystkim na technice wytwarzania ciśnienia. Im większe ciśnienie, tym agregat jest bardziej wydajny i cechuje się szerszym zastosowaniem. Agregaty o ciśnieniu większym niż 200 barów z łatwością nakładają gładź i farby antykorozyjne.

Ciśnienie uzyskane w agregatach membranowych przeważnie nie przekracza 120 barów, ale bez problemu poradzą sobie one z nakładaniem lekkich farb akrylowych i olejnych. Możemy ich użyć nie tylko do malowania dużych połaci dachowych, ale także wówczas, gdy malujemy elewacje czy wnętrza budynków. Agregaty membranowe są tańsze od agregatów tłokowych i cechują się małymi kosztami eksploatacji. Poleca się je najczęściej dla mniejszych firm i na prywatny użytek.

Agregaty tłokowe są już sprzętem znacznie droższym, ale i wielofunkcyjnym. Pracują z różnego rodzaju farbami, w tym ze szpachlą i ciężkimi farbami antykorozyjnymi.

Koszt malowania dachu

Malując dach, musimy pamiętać o tym, że koszt pracy będzie różnił się w zależności od regionu kraju, stanu naszego dachu (np. od tego, czy stara powłoka farby jest przeznaczona do całkowitego usunięcia, czy należy ją tylko zmatowić) oraz narzędzi, których użyjemy.

Cena malowania dachu jest uzależniona także od tego, czy pracę wykonamy samodzielnie, czy skorzystamy ze specjalistycznej usługi. Jeżeli wybierzemy tę drugą opcję, musimy pamiętać, że czynnikami wpływającymi na wycenę są również:

  • wysokość budynku,
  •  kąty nachylenia dachu i wiele innych.

Cennik malowania dachu zwykle zawiera ceny za metr kwadratowy. Całkowity koszt malowania dachu zależy od wielu czynników natomiast ogólnie rzecz ujmując, należy uwzględnić koszt materiałów, koszt robocizny oraz koszt usługi. Czynniki wpływające na cenę malowania dachu:

  • powierzchnia i rodzaj dachu,
  • ilość i rodzaj farby,
  • zakres prac wykonanych w ramach usługi malowania, np.
    • czyszczenie dachu,
    • mycie dachu,
    • impregnacja dachu,
    • odgrzybianie dachu,
    • wykonanie konserwacji dachów
    • dwukrotne malowanie dachu
  • stawka godzinowa fachowca do malowania dachów (różni się w poszczególnych miastach),
  • niektóre firmy doliczają koszt użycia podnośnik.

Najczęściej średnia cena malowania dachu waha się między 20 a 30 zł za m2. Zazwyczaj najtańsze jest malowanie dachu z blachy. Jednak ze względu na wiele czynników dodatkowych, wszystkie firmy ustalają koszt malowania dachu 

Malowanie dachu z blachy – Podsumowanie

Malowanie dachów to ważny element konserwacji każdego domu. Bez względu na to, czy Twój dach pokryty jest dachówką ceramiczną, dachówką betonową, blachą ocynkowaną, czy też posiadasz dachy dwuspadowe, regularne malowanie może znacznie wpłynąć na trwałość i estetykę całej konstrukcji.

Malowanie dachów wymaga odpowiedniego przygotowania i dostępności materiałów, szczególnie jeśli chodzi o malowanie natryskowe. Przed rozpoczęciem malowania dachówki ceramicznej lub innego rodzaju pokrycia, konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu dachu, a także istotna jest jego budowa. Warto uwzględnić dostępność materiałów malarskich w różnych regionach Polski i zweryfikować gdzie cena jest najbardziej atrakcyjna.

Czy dachówka ceramiczna wymaga tylko odświeżenia koloru, czy może potrzebuje bardziej kompleksowej renowacji? A może potrzebujesz ochrony przed korozją Twojego dachu z blachy ocynkowanej?


Agregat malarski Titan Compact 170

Agregat malarski Titan Compact 170

Wydajny agregat malarski przeznaczony do pracy z farbami olejnymi, lateksowymi, emaliami czy bejcami. Idealny do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych.
Silnik:0,37 kW
Maks. wydajność:1m0 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0,017"
Maks. ciśnienie robocze:200 bar
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Compact 190

Agregat malarski Titan Compact 190

Prosty w obsłudze i tani w eksploatacji agregat malarski Titan Compact 190. Niezastąpiona pompa malarska o dużej wydajności. Idealna podczas prac wykończeniowych.
Maks. wydajność:1,3 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0,019"
Maks. ciśnienie:200 bar
Długość węża:15 m
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Performance 450e

Agregat malarski Titan Performance 450e

Profesjonalny agregat malarski o niewielkich rozmiarach i wadze. Doskonały do niewielkich prac takich jak malowanie domów i mieszkań. Współpracuje z emulsjami, farbami (akrylowymi, lateksowymi), emaliami, bejcami i żywicami.
Technologia:bezpowietrzna
Maks. wydajność:1.8 l/min
Maks. ciśnienie robocze:214 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,021
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Performance 460e

Agregat malarski Titan Performance 460e

Ekonomiczny agregat malarski Titan Performance 460 E. Polecany do prac na małych powierzchniach - np. do malowania ścian. Zmniejszone zużycie materiału pozwala zaoszczędzić farbę, nie rezygnując przy tym z dobrego pokrycia powierzchni.
Maks. wydajność:1,62 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0,021"
Maks. ciśnienie robocze:204 bar
Silnik:1000 W DC
Zobacz więcej