Pęknięcia na ścianie - sprawdź jak możesz się ich pozbyć

Pęknięcia na ścianie to jeden z częstych widoków, szczególnie w konstrukcjach nowego budownictwa. O ile niewielkie, wąskie rysy nie są dużym powodem do niepokoju, to już głębsze i szersze ubytki powinny wzbudzić obawy, gdyż mogą być one nawet zwiastunem niebezpiecznych dla mieszkańców wad konstrukcyjnych budynku. Skąd biorą się pęknięcia, jak wygląda samodzielna naprawa pęknięć ścian i dlaczego to takie ważne, aby na bieżąco wypełniać ubytki w ścianie?

Pęknięcia ścian – skąd się biorą?

Najczęściej pęknięcia pojawiające się na ścianie są efektem osiadania się budynku wraz z upływem czasu. Według ekspertów konstrukcja osiąga pełną stabilizację po 2 latach od wybudowania, a w tym czasie na ścianach można dostrzec rysy i różnorodne pęknięcia. Ubytki i pęknięcia mogą być płytsze lub głębsze, a także mniejsze lub większe – w zależności od powodu pękania ścian.

Rysy skurczowe

Jednym z rodzajów pęknięć są tzw. rysy skurczowe, przypominające „pajączki” – cienkie pęknięcia przebiegające w różnych kierunkach. Najczęściej spowodowane są naprężeniami w ścianie i skurczem zaprawy tynkarskiej, które z kolei powstają wskutek drgań spowodowanych trzaskającymi drzwiami, czy wskutek niedostatecznego zakotwienia. Ich usunięcie jest dość proste, gdyż pęknięcia zwykle nie są głębokie i nie wynikają z niestabilnego podłoża.

Pęknięcia wzdłuż ścian i stropów

Poważniejszymi i wzbudzającymi niepokój pęknięciami są te przebiegające na całej wysokości pomieszczenia o szerokości ponad 2 milimetrów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku ścian nośnych, gdyż takie objawy mogą świadczyć o wadliwym wykonaniu konstrukcji.

Powodem do obaw są także pęknięcia stropu przebiegające w poprzek belek, występujące w pobliżu środka pomieszczenia. Wówczas ubytki mogą zwiastować przeciążenie i ugięcie stropu, a gdy takie pęknięcia pojawią się także blisko ścian, ich powodem może być wystąpienie nadmiernych nacisków w strefie podporowej.

Pęknięcia spowodowane niewłaściwym wykończeniem ścian

Wiele pęknięć i rys powstaje wskutek niewłaściwego wykończenia ścian, np. stosowania materiałów o nieodpowiednim składzie, czy zbyt szybkiego wysychania tynku. W przypadku pęknięć na zewnątrz budynku można podejrzewać niedostateczną wentylację pomieszczeń lub zawilgocenie podłoża.

Pęknięcia przy oknach i drzwiach

Zdarza się także, że mieszkańcy dostrzegają liczne pęknięcia wokół okien i drzwi. Wówczas można zauważyć pęknięcia w narożach otworów okiennych lub drzwiowych. Zwykle przyczyną pękania są nierównomierne obciążenia i brak odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji w tychże miejscach. Warto jednak podkreślić, że takie ubytki można naprawić samodzielnie, a jednorazowa naprawa powinna przynieść długotrwały efekt.

Podsumowując, rysy skurczowe nie powinny wzbudzać większego niepokoju. Zazwyczaj są to uszkodzenia powierzchowne, które bardziej wpływają na efekt wizualny niż na bezpieczeństwo mieszkańców. Można je z łatwością usunąć, przywracając wnętrzu dawny wygląd. W przypadku szerszych pęknięć obserwacja i ich naprawa są już konieczne.

Możliwe, że niezbędna będzie ekspertyza techniczna stanu budynku, aby wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwa.

W momencie dostrzeżenia uszkodzeń konstrukcji stropowej konieczne będzie wprowadzenie działań, które zniwelują problem. Wówczas w większości przypadków zaleca się dodatkowe wzmocnienie lub odciążenie stropu. W sytuacji, gdy konstrukcja będzie nadmiernie uszkodzona, konieczna może być nawet całkowita wymiana stropu.

jak naprawić pęknięcia na ścianie

Jak naprawić pęknięcia na ścianie?

Aby zlikwidować pęknięcia, najpierw konieczna będzie dokładna ocena uszkodzeń. Gdy już zweryfikowane zostanie, skąd pochodzą rysy i szczeliny, można przejść do właściwych działań.

W przypadku rys skurczowych, które wpływają na wygląd pomieszczenia, prace remontowe można wykonać samodzielnie. Wówczas należy dokładnie zabezpieczyć wnętrze przed ewentualnymi zabrudzeniami i poszerzyć wszystkie rysy przy użyciu ostrego narzędzia. Szerokość szczelin powinna umożliwiać wypełnienie ich masą naprawczą. Należy pamiętać, aby wybrać produkt dostosowany do rodzaju tynku na ścianie.

Po umieszczeniu cienkiej warstwy masy szpachlowej w pęknięciach należy poczekać, aż całość wyschnie. Gdy zajdzie taka potrzeba, po wyschnięciu można nałożyć drugą warstwę produktu. Następnie całość należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i pomalować miejsce naprawy. W niektórych przypadkach zdarza się, że malowania będzie wymagać cała ściana. Wówczas należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża do pokrycia farbą. Przeczytaj: Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania.

W przypadku nakładania masy szpachlowej w dwóch etapach warto zatopić w pierwszej warstwie siatkę zbrojącą, która zapobiegnie ponownemu pękaniu. Materiał należy nakładać na mokrą masę naprawczą, a po wyschnięciu warstwy można przejść do ponownej aplikacji masy i wykończenia ściany.

Aby dodatkowo zapobiec wystąpieniu rys skurczowych, ścianę można wzmocnić z wykorzystaniem tapety z włókna szklanego lub płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku pęknięć spowodowanych zastosowaniem zaprawy tynkarskiej o niewłaściwym składzie problem można usunąć, nakładając gładź gipsową na zagruntowaną wcześniej ścianę.

W przypadku szczelin na tynku elewacyjnym, ważne jest, aby dokładnie osuszyć podłoże i wykonać wypełnienie pęknięć. Aby naprawić szczeliny wokół okien lub drzwi, wystarczy dokładnie zaszpachlować powierzchnię, jednak należy pamiętać, że w przypadku starych konstrukcji może dojść do ponownego pęknięcia w przypadku wystąpienia drgań przenoszonych przez grunt, robót ziemnych lub powodzi.

W momencie, gdy na ścianach pojawią się pęknięcia przebiegające po całej wysokości pomieszczenia, a szczeliny będą grubsze, konieczna będzie konsultacja z ekspertem, który dokona oględzin i oceni stan techniczny budynku. Ważne, aby nie bagatelizować poważnych zmian w konstrukcji, gdyż mogą one zwiastować niebezpieczne uszkodzenia np. w ścianach nośnych budynku.

Dlaczego należy naprawiać popękane ściany?

Wiele osób pomija naprawę pęknięć na ścianach, szczególnie w przypadku cienkich i mało widocznych rys. Warto jednak podkreślić, że nawet najmniejsze pęknięcia mogą w przyszłości powodować problemy, szczególnie w momencie remontu mieszkania.

Malując tak pękniętą ścianę, można jedynie na chwilę zakryć mankamenty, jednak można być niemalże pewnym, że pęknięcie z czasem się powiększy, zdecydowanie mocniej wpływając na efekty wizualne. Najczęstsze błędy podczas malowania ścian to właśnie m.in. niewłaściwe przygotowanie podłoża do pokrycia farbą, co znacznie wydłuża prace, a nierzadko wymaga ponownego remontu wnętrza.

Ponadto szerokie i obszerne pęknięcia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników, dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco obserwować miejsca szczelin. „Rozchodzenie się” budynku to częsta wada nowych konstrukcji, gdzie prace zostały zbyt szybko wykonane. Usunięcie pęknięć i wzmocnienie ścian w odpowiednim momencie zapobiegnie dalszemu pękaniu budynku w przyszłości.

Podsumowanie

Pęknięcia ścian pojawiają się wskutek wielu czynników, m.in. przy osiadaniu się budynku, a także podczas drgań przenoszonych przez grunt, gdy konstrukcja znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Ponadto do pęknięć może dochodzić przy trzaskaniu drzwiami, czy podczas powodzi. Odpowiednie zdiagnozowanie pęknięć i wypełnienie ubytków zapobiegnie występowaniu poważnych wad konstrukcyjnych i stwarzaniu niebezpieczeństwa dla mieszkańców. W momencie zauważenia szerokich pęknięć konieczna będzie ekspertyza techniczna, po której będzie można podjąć odpowiednie kroki.