Szlifierka do gipsu - wybieramy najlepszą ,,żyrafę"

Szlifierka to gipsu to jedno z najczęściej wykorzystywanych elektronarzędzi. Jak sama nazwa wskazuje, służy do szlifowania i wygładzania powierzchni gipsowych. Urządzenie to doskonale sprawdzi się podczas gruntownego remontu oraz wykańczania domu lub mieszkania. Decydując się na inwestycję w żyrafę do gipsu pod uwagę należy wziąć szereg istotnych aspektów, które finalnie przekładają się na sprawną i komfortową pracę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli elektronarzędzi, które różnią się od siebie kilkoma szczegółami. Jak zatem wybrać najlepszą szlifierkę? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym jest i jak działa szlifierka do gipsu?

Szlifierka do gipsu, nazywana również żyrafą, to urządzenie wykorzystywane przez profesjonalnych tynkarzy i nie tylko. Świetnie sprawdzi się podczas różnorodnych prac remontowych i wykończeniowych. Żyrafa do gipsu to elektronarzędzie o wielu możliwościach. Służy głównie do szlifowania ścian i sufitów, dzięki czemu ich powierzchnia staje się perfekcyjnie gładka i równa. Nadaje się także do szlifowania spoin powstałych między płytami gipsowo-kartonowymi oraz do wygładzania zaszpachlowanych ubytków w ścianach. Aby ułatwić sobie pracę fachowcy często korzystają z szlifierki na wysięgniku, co ma znaczący wpływ na komfort użytkowania, a co za tym idzie – ułatwia pracę.

Żyrafa, czyli szlifierka do gipsu zbudowana jest z kilku podstawowych części. Najważniejszą rolę odgrywa obrotowa tarcza szlifierska, która znajduje się na końcu uchwytu. Na nią nakładane są krążki papieru ściernego. Tarcza połączona jest z głowicą. Może odchylać się pod kątem nawet 180 stopni, co gwarantuje sprawną i bezproblemową pracę. Ważnym elementem szlifierki jest elektryczny silnik. Jego głównym zadaniem jest wprawianie tarczy w ruch. Na rękojeści umieszczone są przyciski – włącznik i wyłącznik oraz regulator prędkości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki?

Wybór odpowiedniej szlifierki do gipsu to nie lada wyzwanie. Aby urządzenie w pełni spełniało nasze wymagania, trzeba dokładnie przeanalizować jego parametry techniczne. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy kierować się zakresem prac. Szlifierka o mocy 600 W odznacza się wysoką wydajnością. Niemniej, jednak gdy mamy zamiar długotrwale i intensywnie pracować z urządzeniem, warto zainteresować się modelami o nieco wyższej sile – np. 800, czy 1000 W. Kolejnym, równie istotnym parametrem, jaki należy uwzględnić przy wyborze szlifierki to prędkość obrotowa. Im większa jego wartość, tym szybsza i efektywniejsza praca. Wysokiej jakości żyrafa do gipsu powinna cechować się prędkością wynoszącą 2000 obrotów na minutę.

Warto zwrócić uwagę, czy żyrafa do gipsu została wyposażona w system odsysania pyłowego. Dzięki temu większa część zanieczyszczeń wytwarzana w trakcie prac remontowych zostaje pochłaniana do specjalnego worka bądź odkurzacza, podłączonego do urządzenia. Nie bez znaczenia jest też długość kabla zasilającego. Ważne, by był on długi i nie skręcał się (powinien zostać wyposażony w stopkę zabezpieczającą). Od tego czynnika w głównej mierze zależy mobilność pracy.

Jaką szlifierkę do gładzi gipsowych wybrać?

To, jaki model szlifierki do gładzi gipsowej wybierzemy zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć nade wszystko rozmiar szlifowanej powierzchni oraz moc urządzenia. Dosyć istotną kwestią jest również waga elektronarzędzia. Zbyt ciężki sprzęt (ok. 4-5 kg) może mocno obciążać mięśnie rąk oraz utrudniać manewrowanie. Optymalnym rozwiązaniem, szczególnie dla początkujących tynkarzy, będzie wybór szlifierki ważącej ok. 1-2 kg. Koniecznie uwzględnijmy, czy żyrafa do gipsu posiada teleskopowy wysięgnik. Odpowiednia długość wysięgnika znacznie ułatwi pracę, bez potrzeby wchodzenia na drabinę. Tak, jak zostało wspomniane, sporym udogodnieniem jest możliwość zespolenia szlifierki z odkurzaczem odprowadzającym pył i kurz.

Zarówno profesjonalni, jak i początkujący tynkarze, którzy planują pracę na różnych powierzchniach powinni zwrócić uwagę, czy szlifierka posiada opcję wymiennych głowic. Umożliwia to perfekcyjne wygładzenie ściany w miejscach trudno dostępnych. Przymierzając się do zakupu konkretnego modelu szlifierki, warto zorientować się, czy jest oznaczona certyfikatami oraz gwarancją bezpieczeństwa. Dobrze postawić na sprzęt pochodzący od renomowanych producentów. W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszą się szlifierki marki Festool. Wyróżnia je solidność, wytrzymałość oraz łatwa obsługa.

szlifierka

Dodatkowy osprzęt do szlifierki

Do szlifierki warto dokupić dodatkowe narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwią pracę. Podstawowym elementem są krążki papieru ściernego lub siatki ścierne. Początkowo są one dołączone do zestawu ze szlifierką, jednak gdy się zużyją, trzeba je po prostu dokupić. Jeśli chodzi o papier ścierny najpopularniejszym tworzywem jest elektrokorund. Z kolei siatki ścierne w zależności od koloru, przybierają inne właściwości. Czarne krążki gwarantują szybkie i sprawne szlifowanie powierzchni. Dobrze radzą sobie z twardymi gładziami gipsowymi, gdyż są niesamowicie mocne. Z kolei białe siatki ścierne odznaczają się miękkością. Z tego względu świetnie nadają się do delikatnych powierzchni.

W celu zwiększenia komfortu pracy warto zaopatrzyć się w uchwyt do szlifierki. Jeśli elektronarzędzie jest zintegrowane z odkurzaczem przydać może się nam również stojak na szlifierkę.

Szlifierka żyrafa do gipsu – zalety

  • Szlifierka pozwala w szybki i sprawny sposób przeprowadzić prace związane z wygładzaniem powierzchni.
  • Możliwość podłączenia urządzenia z odkurzaczem pozwala zachować porządek nawet podczas gruntownego remontu.
  • Wygładzanie jest czynnością poprzedzającą malowanie ścian, co pozwala cieszyć się perfekcyjnie gładką powierzchnią, bez jakichkolwiek nierówności.
  • Opcja wymiany głowicy umożliwia szlifowanie w trudno dostępnych miejscach.

Podsumowanie

Żyrafa do gipsu to sprzęt, który rewelacyjnie sprawdzi się przy szlifowaniu ścian. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać szlifierkę spełniającą najważniejsze kryteria. Przy wyborze urządzenia należy kierować się częstotliwością prac oraz mocą urządzenia. Szlifierki do gipsu o sile 800-1000 W sprawdzą się w przypadku intensywnych i długotrwałych prac remontowo-budowlanych. Istotną kwestią jest prędkość obrotowa, system odsysania pyłu, długość kabla oraz waga sprzętu. Warto zwrócić uwagę na możliwość wymiany głowic, a także certyfikaty potwierdzające wysoką jakość szlifierki do gładzi gipsowej.


Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225 EQ-Plus/IP 571719

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225 EQ-Plus/IP 571719

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225 to wydajne i wygodne szlifowanie. Regulowana, zmienna długość robocza sprawia, że urządzenie może mieć krótką, długą i super długą szyję. Przy współpracy z odkurzaczem mobilnym zapewnia większe tempo prac w suchej zabudowie.
Wymienny talerz szlifierski Ø:215 mm
Ciężar (długość 1,60 m):4,60 kg
Ciężar (długość 1,10 m):3,80 kg
Prędkość obrotowa na biegu jałowym:340 - 910 min⁻¹
Zobacz więcej
Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225-IP/CTL 36 E AC-Set 571841

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225-IP/CTL 36 E AC-Set 571841

Szlifierka przegubowa Planex LHS 225 zapewnia komfort pracy przy krawędziach czy przy przejściu z jednej ściany na drugą, lub z sufitu na ścianę: dzięki zdejmowanemu segmentowi szczotkowemu. Szlifuje do samej krawędzi.
Ciężar (długość 1,60 m):4,60 kg
Ciężar (długość 1,10 m):3,80 kg
Prędkość obrotowa:340 - 910 min⁻¹
Talerz szlifierski Ø:215 mm
Zobacz więcej
Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225-IP/CTM 36 E AC-Set

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 225-IP/CTM 36 E AC-Set

Szlifierka przegubowa do szlifowania elementów gipsowo-kartonowych i szpachlówki stosowanej w montażu elementów prefabrykowanych oraz do usuwania resztek tapet. Szybkie szlifowanie ścian i sufitów o dużej powierzchni dzięki wytrzymałej dwubiegowej przekładni.
Ciężar (długość 1,60 m):4,60 kg
Ciężar (długość 1,10 m):3,80 kg
Prędkość obrotowa:340 - 910 min⁻¹
Talerz szlifierski Ø:215 mm
Zobacz więcej
Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS-E 225 EQ 571934

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS-E 225 EQ 571934

Szlifierka przegubowa PLANEX easy jest najlżejszą szlifierką przegubową z napędem bezpośrednim na rynku: bezawaryjna, lekka i intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej sucha zabudowa w pomieszczeniach będzie łatwiejsza i szybsza.
Wymienny talerz szlifierski Ø:215 mm
Długość:1,60 m
Materiały ścierne Ø:225 mm
Pobór mocy:400 W
Zobacz więcej