Malowanie hydrodynamiczne - poradnik dla początkujących

Nieodłącznym elementem każdego remontu jest malowanie. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta wymaga niezwykłej precyzji i dokładności. W obecnych czasach dostępne są narzędzia, które znacznie ułatwiają zmianę koloru ścian. Jeszcze do niedawna odbywało się to za pomocą tradycyjnych wałków czy pędzli, co było bardzo czasochłonne. Fachowcy niejednokrotnie musieli mierzyć się z plamami i zaciekami. Dziś bez przeszkód możemy sięgnąć po agregaty malarskie, dzięki czemu malowanie ścian jest szybkie, staranne i proste. Czym jest malowanie hydrodynamiczne? Jak malować ściany pistoletem? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne to nowoczesna technika malowania natryskowego. Zamiast klasycznego wałka bądź pędzla, używa się specjalistycznego urządzenia, jakim jest agregat malarski. Malowanie hydrodynamiczne polega na aplikacji farby na strukturę ściany pod wpływem sprężonego powietrza bez użycia powietrza. Strumień farby wydostaje się na zewnątrz poprzez małe otwory w pistolecie. Na powierzchni są rozbijane na maleńkie krople. Dzięki temu możemy uzyskać perfekcyjne krycie, bez smug i zacieków.

Należy dodać, że struktura ścian jest idealnie gładka. Stanowi świetne podłoże dla mebli, jak również fototapet. Niewątpliwie, ta technika malowania jest bardzo wydajna i ekonomiczna w porównaniu ze sposobem tradycyjnym. Sprawdzi się szczególnie w przypadku pokrywania bardzo dużych powierzchni. Szacuje się, że średni czas malowania to 4m² w 1 minutę. Z pewnością jest to satysfakcjonujący wynik. Niemniej jednak, aby móc prawidłowo pomalować dom bądź ściany wewnątrz, niezbędne jest posiadanie umiejętności i wiedzy z zakresu obsługi agregatu hydrodynamicznego.

Jak wybrać hydrodynamiczny agregat malarski? Nie tylko do aplikacji farb emulsyjnych

Aby w cieszyć się w pełni zaletami, jakie niesie ze sobą malowanie natryskowe, należy dysponować odpowiednim sprzętem. Przed zakupem lub wypożyceniem agregatu hydrodynamicznego powinniśmy zastanowić, do jakiego typu prac będzie on wykorzystywany.

Agregat malarski hydrodynamiczny służy przede wszystkim do malowania dużych powierzchni ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków mieszkalnych i przemysłowych. Nadają się do aplikacji farb emulsyjnych, farb lateksowych, farb akrylowych, bejc czy lakierów na bazie wody. W handlu dostępne są również agregaty do innych zastosować jak np. malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych, nakładanie gładzi i szpachli lub malowanie pasów na drogach publicznych czy parkingach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wykorzystać agregat malarski hydrodynamiczny do nanoszenia farb na powierzchnie drewniane czy metalowe. Może być stosowany do różnych powierzchni. Produkt wyposażony w wąż ssący, pobiera odpowiednią ilość farby oraz aplikuje ją na określoną powierzchnię. Użytkownik agregatu z łatwością może sterować strumieniem farby i regulować ciśnienie za pomocą pokrętła.

Wybierając agregat malarski hydrodynamiczny należy zwrócić uwagę na takie dane techniczne jak:

  • maksymalną wydajność (najbardziej wydajne modele posiadają wydajność rzędu 10 l/min),
  • maksymalne ciśnienie robocze,
  • maksymalną wielkość dyszy,
  • czy można wykorzystać więcej niż jeden pistolet malarski.

Malowanie metodą natryskową krok po kroku

Przygotowanie podłoża

Malowanie natryskowe to prosta czynność. Techniki tej może nauczyć się tak naprawdę każdy. Przystępując do malowania hydrodynamicznego, pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni podlegającej malowaniu. Niezbędne jest zabezpieczenie miejsc, które nie będą malowane, a także wszelkich elementów, znajdujących się wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu praca z pewnością przebiegnie szybko i sprawnie. Do tego celu warto użyć folii malarskiej, która jest w tym przypadku najlepszym zabezpieczeniem.

Może się nam również przydać taśma malarska. Oczywiście niezbędne jest oczyszczenie ścian z kurzu – dzięki temu możliwe będzie równomierne rozprowadzenie farby. W zależności od rodzaju ściany konieczne może być jej gruntowanie czy szpachlowanie. Niewątpliwie sprawi to, że powierzchnia będzie prezentowała się estetycznie.

Przygorowanie powierzchni ścian do malowania

Przygotowanie farby i sprzętu do malowania natryskowego

Pierwszym etapem będzie przygotowanie farby. W wyborze odpowiedniego produktu do malowania ścian należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta. W większości przypadków farby do malowania natryskowego są od razu gotowe do użycia. Należy pamiętać, aby przed nalaniem do zbiornika kilka razy wstrząsnąć opakowaniem. Dzięki temu farba nie będzie zbyt gęsta, a co za tym idzie, z łatwością przedostanie się przez dyszę. Oprócz tego wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą. Więcej wskazówek i informacji z pewnością znajdziemy w informacji producenta.

Zanim podejmiemy się malowania natryskowego, trzeba przygotować sprzęt. Potrzebny będzie nam kompresor, aparat natryskowy ssący lub grawitacyjny, przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem, a także filtry i złączki. Wszystkie elementy należy ze sobą odpowiednio połączyć. Następnie należy ustawić odpowiednie ciśnienie powietrza w urządzeniu, tak, aby farba mogła zostać prawidłowo rozprowadzona. Najlepiej, jeśli wartość wynosi około 3 barów. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić działanie sprzętu na niewielkiej powierzchni. Dzięki takiemu działaniu będziemy mogli zaobserwować pracę agregatu oraz jeśli będzie to konieczne, nanieść poprawki.

Jak malować metodą natryskową?

Jeśli po przetestowaniu uznamy, że sprzęt jest gotowy do użycia, możemy przystąpić do malowania. Jak poprawnie malować natryskowo? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Pistolet natryskowy z farbą należy trzymać w odległości 15-20 cm od powierzchni. Należy wykonywać płynne, nieprzerwane ruchy w linii prostej.

Malowanie możemy wykonać zarówno pionowo, jak i poziomo (jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie). Ważne jest, aby umieścić w zbiorniku tyle farby, by starczyło na pokrycie całego obszaru. W przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne plamy. Prędkość, z jaką przesuwamy pistolet natryskowy, powinna być taka sama. Jeśli będziemy robić to bardzo powoli, mogą powstać zacieki. Nie bez znaczenia jest także kąt nachylenia pistoletu. Zawsze powinien być on skierowany prostopadle do ściany.

W przypadku malowania za pomocą agregatu hydrodynamicznego zaleca się malowanie na tzw. zakładkę. Najlepiej zacząć od rogów i zakamarków, a następnie stopniowo do środka ściany. Dzięki temu ściana będzie równomiernie pokryta pigmentem. Malowanie natryskowe to bez wątpienia bardzo skuteczna alternatywa dla tradycyjnego malowania ścian. Już jedna warstwa wystarczy, aby uzyskać perfekcyjne krycie.

Dzięki pewnym, zdecydowanym ruchom z pewnością nie będziemy musieli nanosić  żadnych poprawek. Jeśli zamierzamy malować na zewnątrz, pod uwagę należy wziąć warunki atmosferyczny. Odradza się malowanie natryskowe przy porywistym wietrze lub gdy panuje zbyt duża wilgotność. Należy również uwzględnić obecność pyłków w powietrzu, które mogą osadzać się na malowanej powierzchni, co niewątpliwie ma wpływ na finalny wygląd ściany. Uważa się, że najlepsza temperatura do malowania to 18-20 stopni.

zamiast pędzlem malowanie dużych powierzchni realizujemy poprzez Malowanie natryskowe

Agregat hydrodynamiczny – Czyszczenie sprzętu

Jak wiemy, zaschnięta farba potrafi skutecznie uniemożliwić działanie sprzętu. Konieczne więc jest jego dokładne oczyszczenie. Po zakończeniu prac malarskich należy umieścić pistolet w takiej pozycji, by puszka z farbą znalazła się do góry nogami. Dzięki temu z łatwością opróżnimy oraz wyczyścimy zbiornik.

Urządzenie należy czyścić przy użyciu wody z acetonem. Preparat ten dobrze poradzi sobie z rozpuszczeniem farby. Jednak należy mieć na uwadze, aby nie miał on kontaktu z metalowymi elementami i uszczelkami, ponieważ może je zniszczyć. W niektórych przypadkach samo przepłukanie zbiornika może nie wystarczyć. Warto więc zaopatrzyć się w małą szczoteczkę, która ułatwi czyszczenie. Po zakończeniu wszystkich czynności należy odłożyć sprzęt do wyschnięcia. Należy także sprawdzić, czy w zbiorniku nie zalega woda, gdyż czynnik ten może przyczynić się do powstania korozji.

Malowanie ścian – pistolet, wałek czy agregat malarski hydrodynamiczny?

Z pewnością wielu inwestorów zastanawia się, czy lepsze jest malowanie ścian pistoletem, czy wałkiem. Tak naprawdę technika malowania zależy od indywidualnych preferencji. Wałki to narzędzia malarskie, które występują w wielu rozmiarach. Nakładanie farby za ich pomocą jest niewątpliwie bardzo wygodne.

Dzięki długiemu teleskopowi możemy z powodzeniem malować wysokie pomieszczenia bez użycia drabiny. Jednak ciężko będzie dotrzeć to wszystkich zakamarków i rogów. Bardzo często konieczne jest poprawianie niedociągnięć zwykłym pędzlem. Dodatkowo, na ścianie mogą powstawać widoczne smugi i zacieki. Zazwyczaj jedna warstwa farby nie wystarcza do całkowitego pokrycia. Warto zaznaczyć, że pokrywanie powierzchni o niejednolitej fakturze może być dość problematyczne. Trudne może okazać się również dopasowanie grubości farby w poszczególnych miejscach.

Malowanie ścian za pomocą pistoletu to stosunkowo nowa metoda, jednak cieszy się ogromną popularnością. W tym przypadku pigment rozprowadzany jest przy użyciu odpowiedniego ciśnienia. Dzięki temu równomiernie pokrywa malowane powierzchnie, nie powodując smug. W przeciwieństwie do wałka malowanie natryskowe umożliwia bezproblemowe dotarcie do wszystkich zakamarków. Co więcej, pokrywanie ścian o dekoracyjnej strukturze nie powinno stanowić problemu.

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, malowanie pistoletem jest znacznie szybsze i bardziej komfortowe niż malowanie sposobem tradycyjnym. Przedłużka pistoletu pozwala precyzyjnie nałożyć farbę w trudno dostępnych miejscach. Nie da się ukryć, że wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Poza tym to również spora oszczędność materiału. W przypadku malowania ścian wałkiem zazwyczaj tracimy ok. 30% farby. Oczywiście, użycie agregatu malarskiego wymaga wprawy, niemniej jednak każdy z łatwością może nauczyć się obsługi tego urządzenia. Podczas malowania natryskowego kluczowe jest zabezpieczenie powierzchni, która nie podlega malowaniu. W przypadku malowania wałkiem nie jest to aż tak bardzo konieczne.

Zalety malowania metodą natryskową

Malowanie natryskowe niesie za sobą mnóstwo zalet. Jedną z najważniejszych jest oczywiście szybkie tempo pracy, a co za tym idzie krótszy czas malowania (malowanie zajmuje czterokrotnie mniej czasu niż w przypadku metod tradycyjnych). Tak naprawdę czynność ta odbywa się przy użyciu jednego urządzenia, dzięki czemu praca przebiega szybko i sprawnie.

Za pomocą pistoletu natryskowego możemy dotrzeć w trudno dostępne miejsca, bez konieczności użycia dodatkowych pędzli, co zdecydowanie poprawia komfort pracy.

Co więcej, malowanie pod wpływem sprężonego powietrza pozwala uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię. To sprawia, że pomalowane ściany prezentują się niezwykle estetycznie. Tak, jak zostało wspomniane, ta metoda malowania przekłada się na mniejsze zużycie farby. Dodatkowo jedna warstwa w zupełności wystarczy, aby otrzymać optymalne krycie. Nie da się ukryć, iż jest to spora oszczędność dla naszego portfela, ponieważ nie musimy kupować większej ilości farb. Pistolet natryskowy doskonale radzi sobie z rozprowadzaniem farby na powierzchniach o zróżnicowanej strukturze.

Malowanie natryskowe tylko do ścian?

Malowanie natryskowe w głównej mierze przeznaczone jest do ścian i sufitów. Metoda ta świetnie sprawdzi się przy dużych powierzchniach. Poza tym, z powodzeniem może być wykorzystywana do przemalowania innych elementów. Technikę tą wykorzystuje się również do malowania mebli, ogrodzeń, grzejników, paneli,  a także elewacji czy blacharki. Warto dodać, że malowanie natryskowe używane jest także do karoserii pojazdu.

Podsumowanie

Malowanie ścian w domu czy mieszkaniu to prawdziwe wyzwanie dla amatora. Niewątpliwie musi on dołożyć wszelkich starań, aby malowana powierzchnia była gładka i jednolita. Oczywiście, może skorzystać z pędzla lub wałka, lub zdecydować się na nieco nowocześniejsze rozwiązanie. Malowanie metodą natryskową to nowoczesna technika, która w obecnych czasach jest bardzo popularna. Z pewnością ma to związek z  jej wieloma zaletami. Nakładanie farby odbywa się za pomocą przewodu ciśnieniowego. Pigment jest równomiernie aplikowany na powierzchnię. Czynność ta jest bardzo prosta i szybka. Mimo że malowanie natryskowe wymaga użycia agregatów malarskich, każdy może z niego skorzystać we własnym zaciszu domowym. Dzięki temu malowanie ścian stanie się przyjemnością!


Graco RTX 5500 PX 17H580 Agregat do natrysku materiałów strukturalnych

Agregat Graco RTX 5500 PX 17H580

Graco RTX 5500 PX to urządzenie dla osób i firm, które potrzebują wydajnego agregatu do natryskiwania materiałów strukturalnych i dekoracyjnych na elewację.
Maks. wydajność:21 l/min
Maks. ciśnienie robocze:7 bar
Pojemność zbiornika:57 l
Maks. długość węża:30 m
Zobacz więcej
Graco GX 21 - wydajna pompa tłokowa wykorzystywana w branży remontowo budowlanej

Agregat malarski Graco GX 21 nr 17G183

Hydrodynamiczny agregat Graco GX 21 przeznaczony do prac malarskich przy renowacji czy malowaniu obiektów mieszkalnych. Poręczny i łatwy w użytkowaniu.
Maks. wydajność:1,8 l/min
Maks. ciśnienie robocze :20,7 MPa / 207 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,021"
Konstrukcja ramy:Stojak DI
Zobacz więcej
Graco Mark VII ProContractor do materiałów dekoracyjnych w budynkach mieszkalnych i nie tylko

Agregat malarski Graco Mark VII ProContractor 16Y920

Agregat malarsko-szpachlarski Graco Mark VII służy do do natryskiwania farb oraz gotowych mas szpachlarskich. Najwyższej jakości elektryczne urządzenie do hydrodynamicznego natryskiwania lakierów i farb oraz ognioodpornych gipsów. Nadaje się również do nakładania powłok antykorozyjnych.
Maks. wydajność:6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,041" - 0,047"
Silnik:1,9 kW bezszczotkowy
Zobacz więcej

Agregat do malowania pasów Titan Power Liner 550

Agregat do malowania pasów Titan Power Liner 550

Malowarka drogowa PowerLine 550 przeznaczona dla początkujących wykonawców i personelu technicznego. Doskonała do drobnych prac na chodniku, trawie lub murawie.
Maks. wydajność:1,3 l/min
Maks. ciśnienie robocze:207 bar
Maks. prędkość natrysku:32,3 m/min
Zakres szerokości linii:5-30,5 cm
Zobacz więcej
Agregat do Malowania Pasów Titan Power Liner 850

Agregat do malowania pasów Titan PowrLiner 850

Malowarka PowrLiner 850 to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw i organizacji. Sprawdzi się podczas lekkich prac na parkingach, boiskach sportowych czy chodnikach.
Wydajność:1,3 l/m
Maks. ciśnienie robocze:172 bar
Maks. rozmiar dyszy - malowanie pasów:0,021"
Maks. rozmiar dyszy - natrysk bezpowietrzny:0,017"
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Impact 1140

Agregat malarski Titan Impact 1140

Funkcjonalny i wygodny agregat malarski Titan Impact 1140 umożliwia pracę z maksymalnie 2 pistoletami. Doskonale sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, przy zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:4,55 l/min
Maks. ciśnienie robocze:228 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,034"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,023"
Zobacz więcej

półprofesjonalny agregat malarski Wagner

Agregat malarski Wagner HC 950

Hydrodynamiczny agregat malarski o napędzie spalinowym lub elektrycznym. Wagner HC 950 przeznaczony jest do malowania wszystkimi rodzajami farb. Może pracować w układzie z 3 pistoletami.
Maks. wydajność (HC 950 E):6,6 l/min
Maks. wydajność (HC 950 G):8 l/min
Maks. ciśnienie robocze:250 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,052"
Zobacz więcej
polecane agregaty malarskie - wagner HC 970

Agregat malarski Wagner HC 970

Hydrodynamiczny agregat malarsko-szpachlarski umożliwia prace z wszystkimi rodzajami powłok malarskich. Wydajna i długotrwała praca pompy. HC 970 dostępny w wersji z silnikiem spalinowym i elektrycznym.
Maks. wydajność (970 E):10 l/min
Maks. wydajność (970 G):12 l/min
Maks. ciśnienie robocze:250 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,056"
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner PS 3.20

Agregat malarski Wagner PS 3.20

Najmniejszy agregat tłokowy z rodziny ProSpray marki Wagner przeznaczony do pracy z jednym pistoletem. Stosowany przy niewielkich projektach. Łatwy i wygodny w obsłudze. Do malowania ścian, sufitów i impregnacji drewna.
Maks. wydajność:1,6 l/min
Max. ciśnienie pracy:207 bar
Max. rozmiar dyszy:0,021"
Moc silnika:1,00 kW
Zobacz więcej