Jak pomalować styk ściany z sufitem?

Malowanie ścian i sufitu jest jedną z podstawowych czynności przy wykańczaniu i odnawianiu wnętrz. Choć nie jest to skomplikowany proces, pewne jego etapy mogą przysporzyć nieco trudności, zwłaszcza początkującym malarzom. Jednym z tych etapów jest malowanie styków powierzchni ścian i sufitu. Poniżej przedstawimy, jak podejść do malowania ścian i sufitów, aby uzyskać zamierzony efekt.

Malowanie sufitu – początekNiezależnie od wyboru techniki czy narzędzi, pierwszym krokiem powinno być prawidłowe przygotowanie powierzchni. Bez tego kroku ryzykujemy, że pomalowany sufit będzie miał nieestetyczne smugi lub odpadnie farba od sufitu.

Przy malowaniu starych sufitów, najpierw trzeba ocenić stan wcześniejszych warstw farby. Można to zrobić dwoma prostymi metodami:

  • Test taśmy malarskiej – do powierzchni sufitu przykleja się kawałek taśmy, po czym zrywa się ją energicznym ruchem. Jeśli na oderwanej taśmie zostanie farba lub fragmenty tynku, farba powinna zostać usunięta.
  • Test zmywania –  niewielki fragment sufitu przeciera się wilgotną ściereczką. Jeśli pozostają ślady, należy usunąć poprzednią farbę.

Jeśli powierzchnie pokrywa tapeta, należy usunąć ją roztworem wody z detergentem, który rozpuści klej. Kolejnym krokiem będzie usunięcie wszelkich zabrudzeń– wystarczy woda z dodatkiem mydła malarskiego. Jeśli na suficie pojawił się pleśń lub grzyby, konieczne będzie usunięcie ich za pomocą środków grzybobójczych. Po ich usunięciu należy ponownie umyć sufit. Następnie należy usunąć wszelkie ubytki i nierówności – sprawdzi się tutaj masa szpachlowa. Po jej wyrównaniu i odpyleniu można przejść do gruntowania lub malowania farbą podkładową.

malowanie sufitu

Czym malować sufit?

To jaki będzie efekt malowania, zależy w dużym stopniu od zastosowanych narzędzi. Malowanie sufitu wałkiem jest najbardziej efektywne. Wałki powinny mieć dobrany rodzaj włosia i grubość runa. Farba powinna osadzać się na runie włosia, a nie wpijać się Odpowiedni wałek na teleskopowej rączce da gwarancję gładkiej powierzchni. Duży wałek nada się do malowania dużych powierzchni. Jeśli chcesz uniknąć błędów i mieć sufit bez nierówności, rozważ wyposażenie się w agregat do malowania – sprzęt ten można kupić lub wynająć.

Przy malowaniu sufitu, przydadzą się także: taśma malarska, poziomica (najlepiej laserowa), miarka czy specjalny mały wałek do odcinania.

Jak malować sufit i styk ścian?

Kierunek malowania sufitu jest ważny- malowanie sufitu prostopadle, chroni przed niechcianymi smugami. Zagruntowane podłoże jest gotowe do malowania sufitu. Pierwszą warstwę malujmy równoległymi ruchami, aby nie było smug. Między kolejnymi pasami farby nie pozostawiaj niepomalowanej części, to doprowadzi do nierówności. W trakcie malowania, przy każdym zanurzeniu wałka, odsącz farbę na kratce malarskiej. Runo wałka powinno być namoczone farbą w rozsądnej ilości. Zbyt suche wałki mogą doprowadzić do powstania smug i nierównych pasów koloru. Farbę połóż na wyschniętej powierzchni sufitu. Drugą warstwę farby koniecznie nałóż, aby zachować jednorodny kolor. Ciekawą metodą jest malowanie sufitu w kierunku od źródła światła, promienie słoneczne nie będą uwypuklać ewentualnych różnic w natężeniu farby. Nakładanie farby zacznij równolegle od źródła światła, następnie malowanie sufitu będzie przebiegało w kierunku prostopadłym w głąb pomieszczenia.

Malowanie ścian i sufitów- zachowanie jednolitego koloru

W tym przypadku – wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej kolejności i zachowaniu jednego kierunku malowania, by uchronić powierzchnię sufit od smug. Malowaniem sufitu zajmij się na początku. Później przejdź na ściany i maluj je od góry do dołu. Maluj kąty ściany małym wałkiem, by być precyzyjnym. Warto pamiętać, aby malowanie sufitu odbyło się bez zbędnych przestojów, by uniknąć smug czy rys na całej powierzchni.

Jaka farba jest potrzebna, by malować sufit bez smug?

Standardowym kolorem do malowania sufitów jest biały, ponieważ przyciąga wiązki światła. Pasuje on bowiem do każdego innego koloru i dodaje mu przestrzeni. Wybierz bardziej neutralny odcień bieli, który odbija światła. Kolor ścian czy sufitu to kwestia gustu i przeznaczenia pomieszczenia. Wybór farby jest kluczowy, wysoka jakość produkt zapewnia trwały kolor na suficie. Farby matowe do sufitu ograniczają powstanie smug. Przy malowaniu sufitów, użyj farby lateksowej o matowym wykończeniu.

Jak malować odcięcia?

W pierwszej kolejności odmierz jakie szerokie odcięcie chcesz wykonać, za pomocą poziomicy laserowej lub ręcznie wyznacz linię. Można to zrobić, używając kredy i sznurka – wystarczy wyznaczyć dwa punkty w rogach, połączyć je sznurkiem posmarowanym kredą.

Następnie tuż pod wyznaczoną linią, zabezpiecz sufit taśmą malarską. Zostaje zachowana precyzja malowania sufitu. Nie można przy tym zapomnieć o dokładnym dociśnięciu taśmy na powierzchnię, aby zapobiec powstawaniu zacieków.

Farba powinna nachodzić delikatnie na taśmę malarską, którą odkleja się tuż po położeniem ostatniej warstwy farby na sufit.

Gdy kolor sufitu jest inny niż ten na ścianach, konieczne będzie wyraźne oddzielenie od siebie tych kolorów. Odcięcia sufitu można dokonać na cztery sposoby:

  • Na styku – odcięcie w rogu sprawdza się głównie w przypadku nowych lub świeżo wyremontowanych pomieszczeń.
  • Blisko pod sufitem –  granica koloru znajdować się będzie kilka centymetrów od linii sufitu,
  • Na ścianie – linia odcięcia znajdzie się od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów pod sufitem. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku wysokich pomieszczeń, jednak nie powinno być stosowane w niskich pomieszczeniach – zaburzy to powierzchnię pokoju,
  • Na suficie – Kolorowa ramka na suficie pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie

Podsumowanie- jak malować sufit bez smug?

W przypadku sufitu, malowanie nie jest przesadnie skomplikowane, malowanie ścian wydaje się trudniejsze. Jedyna trudność polega na odpowiedniej technice malowania sufitu, rodzaju farby. Pomalowany sufit bez smug cieszy oko i zapewnia pomieszczeniu schludny, czysty wygląd. Jeśli do pomalowania jest duża powierzchnia, a wałki wydają się nieefektywnym narzędziem, warto sięgnąć po agregat do malowania natryskowego ścian.


Pistolet malarski Wagner W570 Flexio Wall Perfect

Pistolet Wagner do malowania ścian W570 Flexio Wall Perfect

Półprofesjonalny agregat malarski jakim jest Pistolet Wagner W570 Flexio Wall Perfect to niezawodny pistolet natryskowy, dostępny w atrakcyjnej cenie. Jest urządzeniem dla każdego, kto ceni sobie szybkie i efektywne malowanie ścian. Ręczny pistolet malarski do malowania ścian wewnętrznych, sufitów, elewacji, a także nanoszenie farb o małej lepkości. Jednolita powłoka i doskonałe pokrycie powierzchni. Wagner W570 Flexio przeznaczony jest do małych i dużych projektów. Jest jednym z najlepszych sprzętów w swojej kategorii.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:0-500 ml/min
Moc atomizacji:100 i 200 W (dwubiegunowy potencjometr)
Pobór mocy:630 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W890

Pistolet malarski Wagner W890

Wagner W890 pracuje z farbami ściennymi: emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi, a także fasadowymi. Minimalne pylenie gwarantuje technologia HVLP. Perfekcyjnie pomalowana powierzchnia w krótkim czasie. Pistolet przeznaczony do prac małych i dużych.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:w pełni regulowana, 0-400 ml/min
Maks. lepkość farby:wszystkie konwencjonalne materiały bez rozcieńczania
Moc atomizacji:25 - 200 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski o szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno przy pracach małych jak i dużych. Precyzyjne dostosowanie ilości farby umożliwia malowanie także delikatnych elementów. Idealny do nanoszenia środków ochrony antykorozyjnej na podwozia pojazdów.
Wielkość prac:małe - duże
Wydajność:20-350 g/min
Maks. lepkość farby:280 DIN-s
Moc atomizacji:110 W
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Pistolet malarski Wagner W600 WoodPerfect

Doskonały do malowania farbami ściennymi, ługami, środkami powłokowym, rozpuszczalnikowymi i wodorozcieńczalnymi lakierami, farbami podkładowymi. Technologia HVLP zapewnia minimalne pylenie, co pozwala malować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:5 mkw w 12min
Maks. lepkość farby:90 DIN/s
Moc atomizacji:65 W
Zobacz więcej
Agregat Malarski Graco St-max 595 PC Pro

Agregat malarsko-szpachlarski Graco St-max 595 PC Pro

Elektryczny agregat malarski do natrysku farb wodorozcieńczalnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz farb rozpuszczalnikowych. Najlepszy wybór dla profesjonalistów.
Maks. wydajność:2,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,027"
Silnik:1,6 kW MaxPower
Zobacz więcej
Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150

Pistolet malarski Wagner W150 doskonale sprawdzi się do nanoszenia emalii, lakierobejc, impregnatów, olejów do drewna czy emalii antykorozyjnych. Malowanie już przy ciśnieniu 1 bara, dzięki czemu pylenie ograniczone jest do minimum. Precyzyjne malowanie detali.
Wielkość prac:małe - średnie
Wydajność:0-140 ml/min
Maks. lepkość farby:100 DIN-sec
Moc atomizacji:70W
Zobacz więcej