Jak pomalować styk ściany z sufitem?

Malowanie ścian i sufitu jest jedną z podstawowych czynności przy wykańczaniu i odnawianiu wnętrz. Choć nie jest to skomplikowany proces, pewne jego etapy mogą przysporzyć nieco trudności, zwłaszcza początkującym malarzom. Jednym z tych etapów jest malowanie styków powierzchni ścian i sufitu. Poniżej przedstawimy, jak podejść do malowania ścian i sufitów, aby uzyskać zamierzony efekt.

Para malująca ścianę i sufit

Od czego zacząć malowanie?

Niezależnie od tego, jaką technikę czy narzędzia wybierzemy, pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie powierzchni. Bez tego kroku ryzykujemy nierówne pokrycie, a nawet rozwarstwianie, łuszczenie się lub nawet odpadanie farby od tynku. Jak zatem przygotować ściany i sufity do malowania?

W przypadku nowych powierzchni należy wygładzić wszelkie nierówności. Następnie, jeśli są pyliste lub silnie nasiąkliwe, powinno się pokryć je farbą podkładową lub zagruntować. Trzeba przy tym pamiętać, żeby dać tynkom czas na wyschnięcie. Do malowania ścian z tynkiem cementowo-wapiennymi można przystąpić po około 4 tygodniach od ich nałożenia. Natomiast te z gładziami gipsowymi powinny być gotowe po około 4 dniach. Oczywiście są to wartości czysto orientacyjne – dokładny czas sezonowania tynków zależy od ich grubości, temperatury i wilgotności danego pomieszczenia oraz zaleceń producenta.

Przy malowaniu starych ścian i sufitów, w pierwszej kolejności trzeba ocenić stan wcześniejszych warstw farby. Można to zrobić dwoma prostymi metodami:

  • Test taśmy malarskiej – do ściany/sufitu przykleja się kawałek taśmy, po czym zrywa się ją energicznym ruchem. Jeśli na oderwanej taśmie zostanie farba lub fragmenty tynku, konieczne będzie usunięcie całej starej powłoki. Bez tego stara farba zacznie złuszczać się i odpadać w trakcie malowania lub schnięcia nowej farby.
  • Test zmywania –  wybrany, niewielki fragment ściany lub sufitu przeciera się wilgotną ściereczką. Po kilku powtórzeniach sprawdza się, czy na ściereczce zostały ślady farby – jeśli tak, konieczne będzie usunięcie całej starej farby.

 

Jeśli powierzchnie pokrywa tapeta, należy usunąć ją wodą z dodatkiem detergentu, który rozpuści klej. Kolejnym krokiem będzie usunięcie wszelkich zabrudzeń i tłustych – wystarczy do tego woda z dodatkiem mydła malarskiego. Jeśli na ścianach czy suficie pojawiła się pleśń lub grzyby, konieczne będzie usunięcie ich z pomocą środków grzybobójczych. Po ich usunięciu należy ponownie umyć daną powierzchnię. Następnie należy usunąć wszelkie ubytki i nierówności – sprawdzi się tutaj masa szpachlowa. Po jej wyrównaniu i odpyleniu można przejść do malowania lub gruntowania, jeśli usunięto starą warstwę farby. Jeśli chłonność ściany/sufitu nie jest jednolita, warto pokryć ją specjalną farbą podkładową.

malowanie sufitu

Jakich narzędzi używać?

To jaki będzie efekt malowania, zależy w dużym stopniu od zastosowanych narzędzi. Tak pędzle, jak i wałki powinny być dostosowane do danego podłoża i rodzaju zastosowanej farby – ważny będzie rozmiar, długość włosia lub długość runa oraz jego materiał. Przy wałkach warto wyposażyć się również w kuwetę malarską, która pomoże efektywniej wykorzystywać farbę. Pędzle zaś warto przetrzeć papierem ścierny – pozwoli to usunąć luźne włosie, które wylądowałoby na ścianie lub suficie. Jeśli dysponuje się bardzo ograniczonym czasem lub ma się do pomalowania dużą powierzchnię, warto rozważyć wyposażenie się w agregat do malowania – sprzęt ten można kupić lub wynająć.

Ponadto przy malowaniu styków przydadzą się także: taśma malarska, poziomica (najlepiej laserowa), miarka czy specjalny wałek do odcinania.

Jak malować styki ścian i sufitów?

To zależy od tego, czy ściany i sufit mają mieć jednolity kolor, czy planuje się malować je na różne kolory (czyli wykonać tzw. odcięcie).

Jednolity kolor

W tym przypadku nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań – wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej kolejności i zachowaniu jednego kierunku malowania. Zawsze należy zaczynać od sufitu, schodząc później na ściany i malując je od góry do dołu. Do malowania kątów przydadzą się małe pędzle lub wąskie wałki. Warto też pamiętać, żeby nie robić przestojów – całą powierzchnię (czyli sufit lub daną ścianę) powinno się zamalować za jednym razem. W przeciwnym razie mogą powstać wyraźne różnice w odcieniach farb i trzeba będzie powtarzać malowanie.

Odcięcie

Gdy kolor sufitu jest inny niż ten na ścianach, konieczne będzie wyraźne oddzielenie od siebie tych kolorów. Odcięcia sufitu można dokonać na cztery sposoby:

  1. Na styku – odcięcie w rogu sprawdza się głównie w przypadku nowych lub świeżo wyremontowanych pomieszczeń. Takie połączenie uwypukla bowiem nierówności tynku, jeśli powierzchnia styku nie była precyzyjnie wykonana. Będą one tym bardziej widoczne, im bardziej kontrastujące są kolory obu płaszczyzn. Konieczne będzie również odpowiednie przyklejenie taśmy malarskiej – nawet równiutkie linie narożników wydadzą się krzywe, gdy taśma nie będzie dokładnie przyklejona.
  2. Blisko pod sufitem –  chyba najczęściej spotykane rozwiązanie. Granica koloru znajdować się będzie kilka centymetrów od linii sufitu, co nieco obniży optycznie pomieszczenie i pozwoli uniknąć wyeksponowania potencjalnych nierówności linii styku.
  3. Na ścianie – linia odcięcia znajdzie się od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów pod sufitem. Dzięki temu osiągnie się podobny efekt, jak powyżej, z tą różnicą, że optyczne obniżenie będzie o wiele wyraźniejsze. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku wysokich pomieszczeń, jednak nie powinno być stosowane w niskich pomieszczeniach – wydadzą się one bowiem niezwykle niskie.
  4. Na suficie – można powiedzieć, że jest to dość awangardowe rozwiązanie. Kolorowa ramka na suficie pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie (tak na wysokość, jak i powierzchnię), co pozwala sprawić, że nawet bardzo niski i niewielki pokój wyda się przytulny zamiast ciasnego.

Jakie kolory wybrać?

W przypadku sufitu od lat standardowy kolor to biały. Pasuje on bowiem do każdego innego koloru, rozjaśnia wnętrze i dodaje mu przestrzeni. Oczywiście można też korzystać z innych kolorów, choć przyjmuje się, że sufit powinien być jasny. Natomiast kolor ścian zależeć będzie od efektu, jaki chce się osiągnąć. Im bardziej będzie kontrastować z kolorem sufitu, tym wyraźniejszy będzie pasek odcięcia. Jeszcze bardziej uwypukli to niedociągnięcia, więc trzeba mieć pewność, że pasek wykonano bardzo dokładnie. Nie ma więc twardych reguł dotyczących kolorów wnętrza i wszystko zależy od gustu i przeznaczenia pomieszczenia.

Jak malować odcięcia?

Malowanie ścian i sufitu z odcięciami nie różni się zbytnio od standardowego malowania. Jedyną znaczącą różnicą jest konieczność wyznaczenia i zabezpieczenia linii odcięcia.

Gdy podłoże pod malowanie jest już gotowe, należy odmierzyć na ścianie lub suficie żądaną odległość – tak dużą, jak szeroki ma być pasek odcięcia. Następnie z pomocą poziomicy wyznacza się linię. Można to bardzo łatwo zrobić, używając kredy i sznurka – wystarczy wyznaczyć dwa punkty w rogach, połączyć je sznurkiem posmarowanym kredą. Najlepiej robić to w dwie osoby.

Następnie na powierzchni, tuż pod wyznaczoną linią nakleja się taśmę malarską. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie precyzyjnie malować odcięcia. Jeśli linia odcięcia przebiega dokładnie na rogu, taśmę warto przykleić do sufitu, przy samym styku ze ścianą. Nie można przy tym zapomnieć o dokładnym dociśnięciu taśmy, aby zapobiec powstawaniu zacieków. Trzeba tutaj znaleźć równowagę między dokładnym przywarciem do podłoża a łatwością odklejania.

Później można już przejść do właściwego malowania. Farba powinna nachodzić delikatnie na taśmę, którą odkleja się tuż po położeniem ostatniej warstwy.

Podsumowanie

Malowanie sufitu i ścian nie jest przesadnie skomplikowane. Jedyna trudność polega na odpowiednim doborze narzędzi dokładnym wyznaczeniu granicy między kolorami, jeśli powierzchnie te mają mieć inną barwę. Jeśli do pomalowania jest duża powierzchnia, warto sięgnąć po agregat do malowania natryskowego ścian.