Jak pomalować pokój samodzielnie?

Kolory zdobiące nasze pomieszczenia mają znaczenie nie tylko estetyczne - budują także nastrój sprawiając, że sypialnia staje się przytulną oazą dla nocnego wypoczynku, w jadalni nabieramy apetytu, a w pokoju dziennym możemy się zrelaksować i zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Kolejnym ich zadaniem jest modelowanie przestrzeni - powiększenie zbyt małego wnętrza lub poprawienie jego proporcji.

Kolory zdobiące nasze pomieszczenia mają znaczenie nie tylko estetyczne – budują także nastrój sprawiając, że sypialnia staje się przytulną oazą dla nocnego wypoczynku, w jadalni nabieramy apetytu, a w pokoju dziennym możemy się zrelaksować i zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Kolejnym ich zadaniem jest modelowanie przestrzeni – powiększenie zbyt małego wnętrza lub poprawienie jego proporcji.

Twoje mieszkanie lub dom dawno nie były malowane i chcesz je odświeżyć lub nadać im określonego charakteru? Większość z nas malowanie ścian wykonuje samodzielnie – jak zrobić to dobrze? Na co zwrócić uwagę, aby nie było konieczności poprawiania wykonanej chwilę wcześniej pracy? Jakie narzędzia i akcesoria będą niezbędne, aby przedsięwzięcie się powiodło? Czy warto wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt? Przeczytaj nasz poradnik – malowanie ścian krok po kroku.

Malowanie pokoju – jak się przygotować?

Pierwszą decyzją, jaką przyjdzie Ci podjąć, jest oczywiście wybór odpowiedniego czasu na malowanie pokoju. Idealnie, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi około 15 – 20 stopni – wówczas farby szybko (ale nie za szybko schną). Malowanie ścian warto więc wykonywać wiosną i jesienią (jeśli jest ciepła i sucha).

Natomiast oczywiście głównym elementem przygotowań do malowania ścian będzie zakup odpowiednich akcesoriów i przygotowanie ścian oraz sufitu. Co warto mieć i jak działać?

Akcesoria, narzędzia, urządzenia – musisz je mieć!

Jeśli postanowiłeś pomalować pokój, możesz zrobić to na jeden z dwóch sposobów: ręcznie, czyli tradycyjnie oraz maszynowo – wówczas będzie Ci potrzebny agregat malarski. Musisz więc kupić następujące produkty:

  • farbę lub farby – pamiętaj, że dobra farba to połowa sukcesu. Wybieraj farby dobrych producentów i odpowiednie do rodzaju pomieszczenia (w kuchni czy łazience warto malować farbami przeznaczonymi do pomieszczeń wilgotnych i odpornymi na plamy tłuszczu. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, wybierz farbę ścieralną). Zanim pomalujesz całe pomieszczenie, kup tester i zobacz jak dany kolor i odcień prezentuje się na ścianie w rzeczywistości;
  • wałki i pędzle – należy kupić przynajmniej dwa rozmiary wałków. Duży do malowania dużych powierzchni oraz mniejszy rozmiar wałka do mniejszych przestrzeni, na przykład szpalet. Do każdego z kolorów farby kup oddzielny wałek;
  • kij teleskopowy – malowanie sufitu bez kija jest niezwykle trudne. Dlatego też to akcesorium należy mieć bez wątpienia;
  • wiadro na farbę – oczywiście farby sprzedawane są w wiadrach, ale nie ma możliwości ich skutecznie wymieszać w całości. Do wiadra przelejesz więc część farby aby później ją wymieszać i moczyć w niej wałek;
  • kuwetę lub kratkę do farby – służy do ocierania wałka z nadmiaru farby;
  • taśmę malarską – za jej pomocą ochronisz listwy przypodłogowe, narożniki i kąty przed zabrudzeniem farbą. Służy ona również do przymocowania folii malarskiej w odpowiednich miejscach;
  • folię malarską – użyj jej do okrycia mebli, okien i drzwi i przymocuj do nich taśmą.

Twoje mieszkanie jest duże albo nie masz wiele czasu na remont? Wypożycz agregat malarski – to urządzenie sprawdza się świetnie w firmach wykończeniowych i domach prywatnych. Pozwala bardzo szybko odświeżyć pomieszczenie i nadać mu określony klimat. Dodatkowo zapewnia oszczędność farb, bowiem nanosi na ścianę bardzo cienką ich warstwę.

Przygotuj powierzchnie ścian i sufit do malowania

Niezależnie od tego, czy malujesz wałkiem, czy też za pomocą agregatu, odpowiednie przygotowanie ścian i sufitu do malowania jest niezbędne dla osiągnięcia estetycznego i trwałego efektu. Pamiętaj, że zabrudzenia lub nierówności powierzchni mogą zniweczyć Twoje wysiłki – świeżo nałożona warstwa farby może odpaść lub pokryć się brzydkimi grudkami zbitego kurzu. Są jednak sposoby, które pozwalają tego uniknąć.

Pierwszym etapem przygotowania do malowania ściany będzie więc usunięcie z pomieszczenia wszystkiego, co mogłoby się zabrudzić oraz zabezpieczenie elementów, których wynieść się nie da. Taśmą malarską zabezpiecz więc listwy przypodłogowe, narożniki ścian i kąty. Przy użyciu folii i taśmy zabezpiecz okna i drzwi oraz podłogę (w przypadku podłogi sprawdzi się specjalna, grubsza folia, która nie jest tak podatna na rozerwanie jak “zwykła”).

malowanie pistoletem malarskim

Ściany warto oczyścić ze starych warstw farb – trzeba je namoczyć używając dużej gąbki oraz ciepłej wody z mydłem malarskim i usunąć te warstwy mechanicznie, na przykład szeroką szpachelką. Jeśli w domu są stare lamperie z farbą olejną, myjemy je starannie wodą z detergentem, a następnie przecieramy papierem ściernym – w przeciwnym razie nowoczesne farby wodorozcieńczalne nie będą się ich trzymały.

Teraz jest czas, aby powierzchnię ściany pozbawić ewentualnych nierówności. Możesz nałożyć na podłoże masę szpachlową i dokładnie ją zeszlifować gdy wyschnie. Potem powierzchnię ścian należy starannie oczyścić z pyłu i już możesz rozpocząć malowanie.

Zaczynamy! Jak pomalować pokój szybko i sprawnie?

Kiedy ściany są już idealnie czyste, suche i równe, a wszystkie elementy wystroju zabezpieczone folią i taśmą, możemy przejść do zasadniczego etapu prac. Zacznijmy od omówienia malowania za pomocą agregatu, bo to szalenie proste zadanie.

Malowanie ścian agregatem

Aby pomalować ściany i sufity z użyciem agregatu, należy umieścić odpowiednią ilość farby w pojemniku urządzenia, ustawić odpowiednie parametry pracy i podłączyć zasilanie. Elementem, który zastąpi nam wałek, jest pistolet do malowania. Wystarczy ująć go w dłoń i już można przystąpić do malowania ścian. Ale trzeba pamiętać o odpowiedniej technice.

Jak malować pistoletem malarskim? Przede wszystkim z odległości około 30 cm od powierzchni ściany. Poza tym najlepiej rozpocząć malowanie od góry – wtedy ewentualne zacieki nie będą widoczne. Ściany w dużym pokoju dobrze jest podzielić na mniejsze fragmenty i malować każdy z nich oddzielnie, wykonując poziome ruchy ręką. To naprawdę łatwe.

Malowanie ścian za pomocą wałków

Jeśli jednak wolisz malować ściany wałkiem, zacznij od przelania części farby do wiaderka i jej starannego wymieszania – w przeciwnym razie kolory w poszczególnych miejscach ścian mogą się różnić, bowiem barwnik w pewnym stopniu wytrąca się z zawiesiny. Wałek, przed przyłożeniem do ściany, należy obetrzeć z nadmiaru farby na kratce.

Także w przypadku malowania wałkiem liczy się prawidłowa kolejność i technika. Zaczynaj więc zawsze od pomalowania sufitu, nakładając rączkę wałka na końcówkę kija. Wykonuj długie, płynne pociągnięcia, starannie pokrywając całą powierzchnię możliwie jak najcieńszą warstwą farby.

Jak malować styk ściany z sufitem? Jeśli planujesz wykonać wąski pasek białego koloru przy górnych krawędziach ścian, należy pomalować go właśnie na tym etapie, odcinając odpowiednio gruby pasek ściany taśmą malarską. Jeśli natomiast wolisz aby kolory sięgały do samego styku ścian i sufitu, przyklej taśmę tak, aby jej krawędź przebiegała dokładnie wzdłuż tego styku, natomiast jej powierzchnia pokryła pasek sufitu. W tym miejscu należy malować ścianę małym wałeczkiem.

Przed malowaniem ścian warto pokryć kolorem inne elementy wnętrz – ścianę wokół kaloryferów, drzwi i szpalet okiennych. Trudno dostępne miejsca maluj albo bardzo małym wałkiem, albo pędzlem.

Ściany malujemy przy użyciu dużego wałka, wykonując długie pociągnięcia. Ruchy powinny być pionowe. Aby kolory jak najlepiej pokryły malowane powierzchnie, trzeba dokładnie rozcierać farbę – w ten sposób nie powstaną też brzydkie zacieki. Dwie warstwy powinny wystarczyć – jeśli jednak wcześniej malowałeś pokój z użyciem bardzo intensywnych kolorów, najlepiej malować trzykrotnie. Oczywiście zawsze przed położeniem na ścianie kolejnej warstwy, sprawdź, czy poprzednia porządnie wyschła.

Malowanie pomieszczeń w domu nie musi być żmudną i czasochłonną pracą. Dobra farba i odpowiednie narzędzia oraz techniki malowania są gwarancją sukcesu. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i wykonać swoje zadanie perfekcyjnie, maluj wnętrza z użyciem agregatu malarskiego. Nie musisz kupować go na własność – wystarczy wypożyczyć maszynę na kilka dni.


Agregat hydrodynamiczny Graco GX21

Agregat malarski Graco GX 21 nr 17G183

Hydrodynamiczny agregat Graco GX 21 przeznaczony do prac malarskich przy renowacji czy malowaniu obiektów mieszkalnych. Poręczny i łatwy w użytkowaniu.
Maks. wydajność:1,8 l/min
Maks. ciśnienie robocze :20,7 MPa / 207 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,021"
Konstrukcja ramy:Stojak DI
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Mark VII Procontractor 16Y920

Agregat malarski Graco Mark VII ProContractor 16Y920

Agregat malarsko-szpachlarski Graco Mark VII służy do do natryskiwania farb oraz gotowych mas szpachlarskich. Najwyższej jakości elektryczne urządzenie do hydrodynamicznego natryskiwania lakierów i farb oraz ognioodpornych gipsów. Nadaje się również do nakładania powłok antykorozyjnych.
Maks. wydajność:6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,041" - 0,047"
Silnik:1,9 kW bezszczotkowy
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Ultra Max II 795 16X873

Agregat malarski Graco Ultra Max II 795 16X873

Agregat malarski przeznaczony do pracy z jednym lub dwoma pistoletami. Idealny do prac w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:3,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:230 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,033"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,021"
Zobacz więcej
Agregat Malarski Graco St-max 595 PC Pro

Agregat malarsko-szpachlarski Graco St-max 595 PC Pro

Elektryczny agregat malarski do natrysku farb wodorozcieńczalnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz farb rozpuszczalnikowych. Najlepszy wybór dla profesjonalistów.
Maks. wydajność:2,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,027"
Silnik:1,6 kW MaxPower
Zobacz więcej

Agregat malarski Titan Impact 1140

Agregat malarski Titan Impact 1140

Funkcjonalny i wygodny agregat malarski Titan Impact 1140 umożliwia pracę z maksymalnie 2 pistoletami. Doskonale sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, przy zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:4,55 l/min
Maks. ciśnienie robocze:228 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,034"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,023"
Zobacz więcej
Titan Impact 840

Agregat malarski Titan Impact 840

Wszechstronne urządzenie do natrysku szerokiego zakresu powłok malarskich. Impact 840 sprawdzi się przy średnich i dużych projektach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:3,8 l/min
Maks. wielkość dyszy (1 pistolet):0,032"
Maks. wielkość dyszy (2 pistolety):0,021"
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Capspray 8500

Agregat malarski Titan Capspray 8500

Capspray 8500 to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie turbinowe do natrysku różnego rodzaju powłok. Idealne do małych projektów.
Technologia:HVLP
Silnik:230V
Turbina:4-stopniowa
Masa:10 kg
Zobacz więcej
Agregat malarski Titan Compact 170

Agregat malarski Titan Compact 170

Wydajny agregat malarski przeznaczony do pracy z farbami olejnymi, lateksowymi, emaliami czy bejcami. Idealny do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych.
Silnik:0,37 kW
Maks. wydajność:1m0 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0,017"
Maks. ciśnienie robocze:200 bar
Zobacz więcej

Agregat malarski Wagner HC 950

Agregat malarski Wagner HC 950

Hydrodynamiczny agregat malarski o napędzie spalinowym lub elektrycznym. Wagner HC 950 przeznaczony jest do malowania wszystkimi rodzajami farb. Może pracować w układzie z 3 pistoletami.
Maks. wydajność (HC 950 E):6,6 l/min
Maks. wydajność (HC 950 G):8 l/min
Maks. ciśnienie robocze:250 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,052"
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner HC 970

Agregat malarski Wagner HC 970

Hydrodynamiczny agregat malarsko-szpachlarski umożliwia prace z wszystkimi rodzajami powłok malarskich. Wydajna i długotrwała praca pompy. HC 970 dostępny w wersji z silnikiem spalinowym i elektrycznym.
Maks. wydajność (970 E):10 l/min
Maks. wydajność (970 G):12 l/min
Maks. ciśnienie robocze:250 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,056"
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner PS 3.20

Agregat malarski Wagner PS 3.20

Najmniejszy agregat tłokowy z rodziny ProSpray marki Wagner przeznaczony do pracy z jednym pistoletem. Stosowany przy niewielkich projektach. Łatwy i wygodny w obsłudze. Do malowania ścian, sufitów i impregnacji drewna.
Maks. wydajność:1,6 l/min
Max. ciśnienie pracy:207 bar
Max. rozmiar dyszy:0,021"
Moc silnika:1,00 kW
Zobacz więcej
Agregat malarski Wagner PS 3.21

Agregat malarski Wagner PS 3.21

Agregat tokowy serii ProSpray do nakładania farb dyspersyjnych, lakierów, bejc, lakierobejc, farb podkładowych, farb olejnych, lateksowych, silikonowych i silikatowych. Proste czyszczenie i łatwa obsługa.
Maks. wydajność:2.0 l/min
Maks. rozmiar dyszy:0,023"
Maks. ciśnienie pracy:221 bar
Moc silnika:1,03 kW
Zobacz więcej