Szlifierki pneumatyczne czy elektryczne - które wybrać?

Wśród dostępnych na rynku szlifierek majsterkowicze znajdą modele elektryczne oraz pneumatyczne. I choć to narzędzia elektryczne cieszą się większą popularnością, to jednak pneumatyczne również mają liczne zalety, dla których warto ich wybór wziąć pod uwagę.

Dlaczego odpowiedni wybór szlifierki jest istotny?

Szlifierki to narzędzia, których nie może zabraknąć w żadnym warsztacie – zarówno profesjonalnym, jak i hobbystycznym. Ich przeznaczeniem jest obróbka, wyrównywanie oraz oczyszczanie różnego rodzaju materiałów – drewna, metalu, kamienia czy betonu. To narzędzia uniwersalne – wystarczy dobrać odpowiednią tarczę.

Aby jednak narzędzie mogło spełniać swoje zadanie efektywnie, a jego operator miał komfort pracy, należy wybrać odpowiedni model. Ważna jest więc nie tylko moc, wielkość tarczy, koszt eksploatacji i liczba oscylacji czy obrotów, ale także wielkość i waga urządzenia.

Rodzaje szlifierek

Na rynku dostępne są cztery rodzaje szlifierek:

  • pneumatyczne,
  • elektryczne,
  • akumulatorowe,
  • spalinowe.

W domowym warsztacie najczęściej używane są ich dwa rodzaje: szlifierka pneumatyczna i elektryczna. Czym się różnią i które z nich wybrać?

Szlifierki pneumatyczne

Szlifierka pneumatyczna zasilana jest sprężonym powietrzem, a więc aby mogła działać, potrzebny jest kompresor. Nie wymaga za to podłączenia do gniazdka elektrycznego. To efektywne i tanie w eksploatacji urządzenie do domowego lub profesjonalnego warsztatu – jeśli tylko posiadasz już sprężarkę. Jeśli nie – koszt zakupu obydwu tych urządzeń może się okazać nieopłacalny.

Do jakich zadań nadają się szlifierki pneumatyczne?

Cechy szlifierek pneumatycznych sprawiają, że urządzenia te świetnie się sprawdzają do precyzyjnej obróbki elementów metalowych i drewna oraz do usuwania starych powłok malarskich. Narzędzia pneumatyczne, podobnie jak elektryczne, dostępne są w trzech wersjach – mimośrodowe, oscylacyjne i kątowe.

Szlifierki pneumatyczne mimośrodowe odznaczają się dość dużą uniwersalnością – dzięki specjalnie skonstruowanej tarczy można nimi szlifować powierzchnie płaskie, wypukłe i wklęsłe. Natomiast pneumatyczna szlifierka oscylacyjna sprawdzi się do powierzchni płaskich, ale może okazać się efektywniejsza ze względu na większą powierzchnię tarczy. A dlaczego warto postawić na narzędzia pneumatyczne? Jaką mają przewagę nad elektrycznymi?

Szlifierka elektryczna

Zalety narzędzi pneumatycznych

Większość szlifierek pneumatycznych jest bardzo lekka w porównaniu do szlifierek elektrycznych – nierzadko ważą poniżej jednego kilograma. Mają także większą moc i są bardziej poręczne ze względu na mniejsze gabaryty. Ich wydajność zależy od wielu czynników, do których należą m.in. średnica (lub wielkość) tarczy, prędkość czy moc. Na ostateczną efektywność wpływ ma także sama sprężarka.

Szlifierkę pneumatyczną w większości przypadków można podłączyć do odkurzacza w celu odsysania. Tym, co je wyróżnia, jest ich trwałość i bezawaryjność. Mają w gruncie rzeczy mniej skomplikowaną budowę niż szlifierki elektryczne, a więc znacznie rzadziej lądują w serwisie – koszty ich użytkowania mogą się okazać niższe. To równoważy nieco koszt zakupu, choć warto wiedzieć, że ceny narzędzi pneumatycznych zaczynają się już od około 100 złotych.

Szlifierki elektryczne

Inaczej niż szlifierka pneumatyczna, szlifierka elektryczna wymaga zasilania z instalacji elektrycznej. Ten typ narzędzi cieszy się dużą popularnością przede wszystkim wśród użytkowników nieprofesjonalnych – znajdziemy ją prawdopodobnie w każdym domu. Jest prosta w obsłudze i gotowa do pracy w krótkim czasie. Nadaje się do obróbki różnego rodzaju powierzchni, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to urządzenie dość ciężkie i o skomplikowanej budowie.

Szlifierki elektryczne są dostępne w sprzedaży w bardzo szerokiej gamie modeli o różnorodnych parametrach i wydajności, dzięki czemu można ich używać zarówno w domu czy przydomowym warsztacie, jak i w profesjonalnych firmach wykończeniowych i budowlanych, zakładach produkcji mebli i wielu innych. Ich ceny są w związku z tym bardzo zróżnicowane, a rozpoczynają się już od około stu złotych.

Kiedy warto kupić szlifierkę elektryczną?

Zakup tego rodzaju narzędzia będzie dobrą decyzją przede wszystkim wtedy, kiedy nie masz instalacji sprężonego powietrza. Niezależnie jednak od tego, który rodzaj szlifierki wybierzesz, koniecznie zdecyduj się na produkt od producenta cieszącego się renomą i oferującego wysokiej jakości sprzęt.

Cechy narzędzi elektrycznych

Szlifierka elektryczna jest na pewno bardziej skomplikowana w obsłudze – wyposażona jest w większą ilość różnych ustawień i dodatków, jak choćby automatyczny hamulec. I choć dzięki temu sama praca może się okazać łatwiejsza, to warto zwrócić uwagę na wielkość i wagę urządzenia.

Jeśli oczekujesz produktu o dobrych parametrach pracy w przystępnej cenie – to na szlifierce elektrycznej na pewno się nie zawiedziesz. Na pewno będzie tańsza od modelu pneumatycznego o tych samych cechach. Ale w przypadku awarii koszty serwisu będą wyższe. Na szczęście obecnie produkowane szlifierki okazują się być naprawdę solidne i trwałe.

Podsumowanie

Szlifierka pneumatyczna? A może elektryczna? Obydwa typy urządzeń mają identyczne zastosowanie, ale znacznie różnią się od siebie poszczególnymi cechami, które mają wpływ nie tylko na ich wydajność, ale także komfort pracy. Są jednak niezbędne w domu, ogrodzie czy warsztacie, a wybór konkretnego urządzenia musi być dobrze przemyślany. Teraz już wiesz czym się kierować dokonując go.