Pleśń na ścianie - jak się jej pozbyć przed malowaniem ścian?

Planujesz malowanie pomieszczeń i właśnie odkryłeś pleśń na ścianie? Pod żadnym pozorem nie nakładaj świeżej farby bezpośrednio na wykwity! Przeczytaj najpierw ten tekst i dowiedz się, jak niebezpieczna dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny jest pleśń oraz jak się jej pozbyć przed malowaniem ściany!

Czym jest pleśń?

Pleśń to potoczna nazwa grupy wielokomórkowych grzybów strzępkowych, które powszechnie występują w glebie, wilgoci oraz materii pochodzenia organicznego. Ich zarodniki łatwo się rozprzestrzeniają, zajmując kolejne powierzchnie zarówno martwe, jak i żywe.

Istnieje wiele gatunków pleśni i warto wspomnieć, że nie wszystkie grzyby strzępkowe są szkodliwe. Do pożytecznych szczepów należą niektóre z grupy Penicillium, używane do produkcji leków czy serów. Na ścianach dominuje jednak gatunek  Stachybotrys chartarum, który oprócz nieestetycznych, czarnych plam powoduje nieprzyjemny, nieraz ostry zapach i może niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Skąd się biorą zarodniki pleśni na ścianie i dlaczego są niebezpieczne?

Do rozwoju pleśni na ścianie może przyczynić się kilka czynników, których wspólnym mianownikiem jest wilgoć. Temperatura pokojowa (czyli mieszcząca się w przedziale 20oC a 30oC) oraz wilgotność powietrza przekraczająca 80% to idealne warunki sprzyjające wzrostowi grzybów. Jak było już to wspomniane wcześniej, zarodniki grzybów są wszechobecne, tak więc w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach pleśnie potrzebują niewiele, aby się zadomowić.

Dodatkowymi okolicznościami, które wzmagają powstawanie pleśni na ścianach, są:

  • słaba wentylacja bądź jej zupełny brak,
  • spore różnice temperatur spowodowane niesystematycznym ogrzewaniem pomieszczenia,
  • brak właściwej izolacji termicznej w budynku (tzw. mostki termiczne),
  • przenikanie wilgoci przez nieszczelny dach, mur lub brak izolacji wodoszczelnej będące przyczyną wysokiego zawilgocenia ściany muru.

Szczególnie na wykwity pleśni narażone są ściany w kuchni i łazience, gdzie produkuje się najwięcej pary wodnej (np. podczas gotowania lub kąpieli). Brak właściwej wentylacji sprawia, że wnika ona w ściany, stopniowo nawilgacając je.

Wpływ pleśni na organizm

Obecność pleśni na ścianach wpływa na dostanie się jej sporej ilości do powietrza, którym oddychają domownicy. Grzyby te są niestety silnie chorobotwórcze i stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla dzieci i osób starszych.

Toksyny zawarte w pleśni naściennej mogą być powodem rozwoju alergii, astmy, przewlekłego kaszlu, trudności w oddychaniu, podrażnienia śluzówki nosa, a w dłuższej perspektywie mają działanie rakotwórcze.

Dlatego tak ważne jest, aby możliwie najbardziej ograniczyć warunki sprzyjające jej powstawaniu oraz pozbyć się istniejących już grzybów.

Inne skutki obecności pleśni

Grzyby pleśniowe często pojawiają się w tak zwanych punktach skraplania rosy, czyli w temperaturze, która powoduje skraplanie się pary wodnej. Często takie miejsca mieszczą się w rogach danego pomieszczenia (mostek termiczny) oraz przy nieszczelnych oknach, gdzie przenika zimno z zewnątrz.

Niestety stanowiska te często są niewidoczne i zasłonięte np. meblami lub zasłonami, a pleśń odkryta zostaje dopiero w momencie sprzątania.

Obecne w pomieszczeniu grzyby utrzymują nieprzyjemny zapach (stęchliznę), przypominający wilgotną glebę. Pleśnie mogą także powodować niszczenie powierzchni, na której osiadły.

przyczyny zawilgocenia ścian w domu

jak samemu usunąć pleśń ze ścian

Jak przeciwdziałać powstawaniu pleśni na ścianach?

Aby nie dopuścić do rozwoju grzybni w ścianach naszego domu lub mieszkania, powinniśmy zadbać o odprowadzanie wilgoci i właściwą izolację cieplną. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zabezpieczyć się przed wilgocią i jej następstwami:

  • Wentylatory łazienkowe i kuchenne – oprócz obecności kratek wentylacyjnych dobrze jest w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności zastosować mechaniczne wentylatory, które skutecznie odprowadzą parę wodną. Dobrze wentylowane pomieszczenie nie powinno być zainfekowane przez niebezpieczną dla zdrowia pleśń.
  • Osuszacze powietrza – jeśli w pomieszczeniu nie ma wentylacji lub jest ona nieskuteczna, warto zakupić specjalny osuszacz, który zbierze wodę z powietrza do pojemnika. Ponadto taka woda może być później użyta do prasowania (jest zdemineralizowana) lub podlewania roślin.
  • Regularne wietrzenie – szczelne, plastikowe okna doskonale izolują ciepło, jednak często zatrzymują wilgoć w środku, dlatego warto codziennie, chociaż na chwilę otworzyć je, aby polepszyć wentylację pomieszczenia. Dobrze sprawdzi się także delikatne rozszczelnienie na kilka godzin w ciepłe dni.
  • Usunięcie usterek powodujących wnikanie wilgoci w mur – jeśli pojawiła się pleśń na ścianie, warto zweryfikować szczelność dachu i instalacji wodno – kanalizacyjnej, uzupełnić ewentualne “dziury”, a także docieplić ściany zewnętrzne. Warto także sprawdzić, czy nie nastąpiło przerwanie izolacji wodnych domu.
  • Docieplenie mostków termicznych – często pojawiają się one w okolicy łączenia stropu z murem, wokół okien, przy cokołach i fundamentach. Jeśli jest to możliwe, spróbujmy je docieplić dodatkową warstwą materiału izolacyjnego.
  • Zamontowanie nawiewników okiennych– pozwalają kontrolować przepływ powietrza z zewnątrz do wewnątrz, wspomagają wentylacje w pomieszczeniach gdzie są zbyt szczelne okna.

Walkę z pleśnią należy zawsze zaczynać od ustalenia przyczyny zawilgocenia i eliminacji jej. Niestety często jest to bardzo kosztowne i wymaga sporego nakładu pracy.

alt: jak samemu usunąć pleśń ze ścian

Usuwanie pleśni – skuteczne metody

Pomimo usunięcia przyczyny pojawiania się pleśni, ta, która już się “zadomowiła” na naszej ścianie niestety sama nie zniknie. Musimy więc podjąć właściwe działania, które pomogą nie tylko się pozbyć istniejącej pleśni, ale także zapobiegną jej nawrotowi.

Dobór metody odgrzybiania jest bardzo ważny i zależny m.in. od ilości i stopnia rozwinięcia wykwitów, miejsca, w którym pleśń pojawiła się czy gatunku grzyba, który zainfekował ścianę.

Odgrzybianie ścian – popularne metody

Można się pozbyć pleśni ze ściany na kilka sposobów. Pierwszy z nich to potraktowanie wykwitów preparatem grzybobójczym. Pamiętamy, aby podczas używania szkodliwej chemii zabezpieczyć dłonie rękawicami, a na twarz warto założyć maseczkę, która zapobiegnie wdychaniu oparów i zarodników.

Preparaty przeciwpleśniowe zazwyczaj mają postać aerozolu lub płynu z zastosowaniem rozpylacza, dzięki czemu z łatwością nakłada się ich warstwę na obszar zajęty pleśnią. Po upływie wskazanego przez producenta czasu ścieramy pozostałości pleśni wilgotną szmatką i pozostawiamy do osuszenia.

Jeśli akurat nie mamy w domu specjalnego preparatu, możemy spróbować usunąć plamę pleśni za pomocą płynu do czyszczenia toalety, który w swoim składzie ma wodorotlenek sodu lub podchloryn sodu. Mieszamy go w proporcji 1:1 z wodą i podobnie jak w poprzednim przypadku, wystarczy spryskać powstałą mieszaniną powierzchnię z pleśnią i pozostawić na około 10 – 15 minut. Jeśli po tym czasie na ścianie wciąż pozostało część wykwitu, możemy zabieg powtórzyć.

Kolejna metoda pomagająca usunąć pleśń ze ściany, która może zastąpić preparaty grzybobójcze, to zastosowanie roztworu octu z wodą. Ten sposób znany i stosowany jest od lat. Czynności wykonuje się analogicznie, jak przy wykorzystaniu środka do wc.

Ciekawą metodą, jednak wymagającą znacznie dłuższego czasu jest usuwanie pleśni za pomocą mieszaniny wody utlenionej z olejkiem z drzewa herbacianego, które mają działanie grzybobójcze. Kilkakrotnie przecierając miejsca występowania pleśni otrzymaną miksturą przez 2 – 3 doby możemy zupełnie się jej pozbyć bez użycia silnych środków chemicznych.

Ostatecznością w usuwaniu pleśni jest skuwanie tynków. Może się ono okazać konieczne, jeśli w danym pomieszczeniu pleśń nie była usuwana od kilku lat i zdążyła ona wsiąknąć w głąb ściany.

Czy warto skorzystać z profesjonalisty?

Jeśli powierzchnia zainfekowana przez pleśń jest spora i mamy problem z pozbyciem się jej bądź zwyczajnie obawiamy się samodzielnego odgrzybiania, warto zatrudnić specjalistę.

Osoby zajmujące się tym profesjonalnie dokładnie ocenią stopień rozwoju grzybów na ścianie oraz ich rodzaj, a także dobiorą specjalistyczne preparaty grzybobójcze, które pomogą pozbyć się na dobre wszelkich grzybów z pomieszczenia.

Znawca może również podjąć decyzję przeciwdziałania rozwojowi grzybów i walki z ich zarodnikami poprzez potraktowanie całego domu lub mieszkania ozonem.

sposoby usunięcia pleśni przed malowaniem

Usuwanie pleśni – pozostałe działania przed malowaniem

Planując samodzielne malowanie pokoju, w którym pojawiła się pleśń na ścianie, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przed jej nawrotem. Dlatego najpierw należy dokładnie usunąć pleśń ze ściany (najlepiej środkiem grzybobójczym), a następnie oczyszczoną powierzchnię zagruntować przeciwgrzybicznym podkładem lub tzw. blokerem do wilgoci.

Nakładanie tego typu środków można łatwo wykonać wałkiem lub pędzlem. Mają one za zadanie wzmocnić podłoże i zabezpieczyć je przed rozwojem grzybów.

Do malowania wilgotnych pomieszczeń warto użyć specjalistycznych farb, bardziej odpornych na grzyby pleśniowe.

Malowanie zagrzybionych ścian krok po kroku

  1. Jeśli na ścianie pojawia się pleśń, zacznij od ustalenia przyczyn zawilgocenia.
  2. Postaraj się usunąć przyczynę pojawiania grzybów, poprzez wentylację, docieplenie i uszczelnienie.
  3. Zaopatrz się w specjalne środki, które zmywają grzyby i odkażają ścianę lub skontaktuj się z profesjonalistą.
  4. Nałóż środek na ścianę według instrukcji podanej na opakowaniu, aby w końcu wytłuc pleśni już powstałe.
  5. Oczyść ścianę i pomaluj specjalnym gruntem.
  6. Nałóż na ścianę specjalne farby odporne na wilgoć.
  7. Regularnie wentyluj pomieszczenie, możesz zastosować również nawiewniki okienne i osuszacze powietrza.

Agregat malarski Titan Impact 1140

Agregat malarski Titan Impact 1140

Funkcjonalny i wygodny agregat malarski Titan Impact 1140 umożliwia pracę z maksymalnie 2 pistoletami. Doskonale sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, przy zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:4,55 l/min
Maks. ciśnienie robocze:228 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,034"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety):0,023"
Zobacz więcej
Titan Impact 840

Agregat malarski Titan Impact 840

Wszechstronne urządzenie do natrysku szerokiego zakresu powłok malarskich. Impact 840 sprawdzi się przy średnich i dużych projektach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych.
Maks. wydajność:3,8 l/min
Maks. wielkość dyszy (1 pistolet):0,032"
Maks. wielkość dyszy (2 pistolety):0,021"
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Zobacz więcej
Agregat hydrodynamiczny Graco GX21

Agregat malarski Graco GX 21 nr 17G183

Hydrodynamiczny agregat Graco GX 21 przeznaczony do prac malarskich przy renowacji czy malowaniu obiektów mieszkalnych. Poręczny i łatwy w użytkowaniu.
Maks. wydajność:1,8 l/min
Maks. ciśnienie robocze :20,7 MPa / 207 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet):0,021"
Konstrukcja ramy:Stojak DI
Zobacz więcej
Agregat malarski Graco Mark VII Procontractor 16Y920

Agregat malarski Graco Mark VII ProContractor 16Y920

Agregat malarsko-szpachlarski Graco Mark VII służy do do natryskiwania farb oraz gotowych mas szpachlarskich. Najwyższej jakości elektryczne urządzenie do hydrodynamicznego natryskiwania lakierów i farb oraz ognioodpornych gipsów. Nadaje się również do nakładania powłok antykorozyjnych.
Maks. wydajność:6 l/min
Maks. ciśnienie robocze:227 bar
Maks. rozmiar dyszy:0,041" - 0,047"
Silnik:1,9 kW bezszczotkowy
Zobacz więcej